67 yaşındaki Dominique Blanc hayatının en iyi döneminde

MoonMan

Member
2003 yılında, yani kariyerinin otuz yılı geride bırakan Dominique Blanc, her oyuncunun en kötü kabusunu yaşadı: telefon çalmayı bıraktı.

Neredeyse 50 yaşındayken, Jean Racine'in “Phèdre” adlı klasik trajedisindeki beğeni toplayan sahne performansından yeni çıkmış, Fransa'nın en ünlü sanatçılarından biriydi. Ancak yakın zamanda yapılan bir röportajda Blanc, sonraki yıllarda tekliflerin gelmemesinin “beni derinden huzursuz ettiğini” söyledi. “Kendimi aşırı bir yalnızlığın içinde buldum. Bir daha asla sahneye adım atamayacağıma gerçekten inandım.”

Amerika prömiyerini 13 Mart'ta New York'taki FIAF Florence Gould Hall'da yapacak heyecan verici, ödüllü tek kişilik gösteri “La Douleur”, acıyı işlemenin ve sorumluluk almanın bir yolu haline geldi. Blanc'ın Fransız yazar Marguerite Duras'ın bir kitabından uyarlanan karakteri, kocasının 1945'te bir Nazi toplama kampından dönmesini bekliyor ve onun hâlâ hayatta olup olmadığından emin değil.

Gösteri, uzun süredir birlikte çalıştığı yönetmen Patrice Chéreau ile birlikte kitaptan yaptığı bir dizi okumadan ortaya çıktı. 2008'de Blanc ona sadece bir masa, sandalyeler ve Blanc'ın dolabından eski kostümler gerektiren hafif bir sahne versiyonunu önerdi. Duras'ın kitabı İngilizceye The War: A Memoir adıyla çevrilmiş olsa da, orijinal başlık yalnızca “Acı” anlamına geliyor ve Blanc, gösterisinde, eşleri anlatılamaz dehşetten dönen kadınların çektikleri eziyeti yeniden yaratıyor.

“Bu olağanüstü ama zor metinle ilk kez sahnede tek başıma duruyordum. Çok korktum,” dedi Blanc. “Ama beni kurtardı.”

Blanc, birkaç yıl boyunca Fransa'da ve yurt dışında tiyatrolarda, okul spor salonlarında ve hapishanelerde “La Douleur”u seslendirerek sanatsal gücünü geri kazandı. 2022 yılında tiyatro dünyası Chéreau'nun ölümünün 10. yıl dönümüne hazırlanırken prodüksiyon yeniden canlandırıldı.

Şu anda 67 yaşında olan Blanc gülümseyerek, “Plan bunu hayatımın sonuna kadar sürdürmek, ancak nerede olacağımı göreceğiz” dedi.

Prodüksiyon, Blanc'ın, özel yeteneğinin farkına varmasına rağmen, genellikle kendisine düşman olan bir sahne ortamında kalıcı bir kariyer oluşturma becerisinin bir kanıtıdır. Nazik yuvarlak hatları ve nazik gözleriyle Blanc uzun zamandır Fransa'da tanınan bir yüz ve düzenli olarak sinema, televizyon ve tiyatroda çalışıyor.

Ancak kadınlara yönelik rollerin genellikle azaldığı bir dönemde kariyerinin en verimli dönemini “La Douleur”dan sonra yaşadı.

2016 yılında Fransa'nın en ünlü tiyatro topluluğu Comédie-Française'ye katıldı ve tüm repertuvarın önemli isimlerinden biri haline geldi. Geçen yıl, tiyatro eğitimi alan tüm Fransız lise öğrencilerinin çekirdek müfredatına giren ilk oyuncu oldu.

Blanc'ı 2000'li yıllardan beri tanıyan Nobel ödüllü yazar Annie Ernaux, sanatçının Fransız izleyiciler arasında alışılmadık bir “sevgiye” ilham verdiğini söyledi. Ernaux, “Oyuncu olmak için hem iyi hem de kötü mücadele verdi” dedi. “Her şeyi çalabiliyor ve aynı zamanda onda yaklaşılabilir, hareket eden bir şeyler var.”

Blanc'ın bazı zorlukları, 20'li ve 30'lu yaşlarındayken kadın sanatçılara yönelik beklentileri yansıtıyordu. Thierry Blanc ve Chéreau ile “La Douleur”da çalışan koreograf Thieû Niang, kariyerinin başlarında “insanlar Dominique'in bir aktrisin vücuduna sahip olmadığını, dolayısıyla arketipik kadın rollerinde rol almadığını düşünüyordu” dedi. Ama bir dürtüsü vardı, bugüne kadar onda gördüğüm gerçekten eşsiz bir varlık.”

Blanc'ın dürtüsü kısmen zorunluluktan doğdu. Lyon'da orta sınıf bir ailede büyürken, muhafazakar ebeveynleri onun oyuncu olarak kariyer yapmasına kararlı bir şekilde izin vermedi. Jinekolog olan babası “bunu asla kabul etmedi” dedi. “Filmlerimi izlemeyi reddetti.”

Liseden sonra ne yapacağından emin olmayan Blanc, Lyon'da iki yıl mimarlık eğitimi almadan önce kısa bir süre psikiyatrist olmayı düşündü. Daha sonra, ünlü bir özel okul olan Cours Florent'te gizlice oyunculuk eğitimi almak için mimarlık alanında başka bir diploma alma bahanesiyle Paris'e gitti. Oradayken bir öğretmen Blanc'a hiçbir açıklama yapmadan 30 yaşına gelene kadar başarılı olamayacağını söyledi.

Ailesi onun oyunculuk okuduğunu öğrenince maddi olarak ondan ayrıldılar. Sonraki beş yıl boyunca Blanc bulabildiği her işe girdi: telefonda hayat sigortası satmak, ressamlar için modellik yapmak, köpek bakıcılığı yapmak, bebek bakıcılığı yapmak. Cours Florent'in müdürü François Florent onu temizlikçi olarak işe aldı: “Tuvaletleri ve tüm okulu temizledim. Benim için bu harikaydı çünkü bana güveniyordu” dedi Blanc.

Ancak profesyonel oyunculuğun kapıları kapalı kaldı. Blanc, Fransa'da kariyere giden altın yol olarak kabul edilen bir sanat okulu olan Paris Konservatuarı'nın seçmelerine üst üste üç yıl katılamadı. Blanc, “Çok acı vericiydi çünkü mesleğin beni istemediğini hissettim” dedi. Kadınların belirli bir fiziksel duruma uyması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Blanc'ın 1980'lerde reşit olmasına yardımcı olmadı; Fransız sinemasının bu dönemi, kadın düşmanlığı ve cinsel istismar düzeyleri nedeniyle geçen yıl giderek daha fazla inceleme altına alındı. O zamanlar genç bir yıldız olan Fransız aktris Judith Godrèche, iki film yönetmenini cinsel saldırıyla suçladığında bir ifşa dalgasına neden oldu. Bunlardan biri, Godrèche'in 14 yaşındayken başlayan altı yıllık bir ilişkisi olan, kendisinden 25 yaş büyük olan Benoît Jacquot'du.

Blanc, “Çok ataerkil, çok geleneksel bir sektördü” dedi. “O zamanlar feminist inançlarımdan vazgeçmek zorunda kaldım.” İlk televizyon yapımlarından birinin setinde, yaklaşık 25 yaşındayken Blanc, bir kadınla samimi bir sahne için birdenbire çıplak soyunmasının istendiğini söyledi. tanınmış aktör. “Yeni başladım, kimseyi tanımıyordum. Evet dedim,” dedi. “Ve o gece ünlü adam odama girmeye çalıştı. Kapının dayandığı için çok şanslıydım.”

Başka bir sefer, saygın yönetmen Jean-Luc Godard'la çalıştıktan sonra neredeyse sinemayı tamamen bırakacaktı. Passion filminde figüran olarak işe alındı ve sahneden çıkarıldıktan hemen sonra Godard'a şikayette bulundu. Blanc, “'Tanrı'nın önünde nasıl davranacağıma dair hiçbir fikrim yoktu ve ona temsil ettiği paraya gerçekten ihtiyacım olduğunu söyledim” dedi. Godard onu eski durumuna getirdi ve “tekrar tekrar çektiğimizde bütün gün boyunca bana hakaretler yağdırdı. Şok olmuştum.”

Blanc, Fransız sinemasında çalışan kadınların deneyimlerine dönüp baktığında, “Yaşadıklarımız nefes kesici” dedi.

“La Douleur”un yönetmeni Chéreau, Blanc'a can simidi sunan ilk yüksek profilli kişiydi. 1981'de Ibsen'in Peer Gynt filminde ona küçük bir rol verdi ve bu işbirliği, oyunlara ve filmlere uzanan uzun bir yaratıcı ilişkinin başlangıcı oldu. Blanc, 1990'larda Chéreau'nun en tanınmış iki filmi olan Queen Margot ve Whoever Loves Me Can Ride the Train'de rol aldı ve beyazperdede James Ivory, Louis Malle ve Agnieszka Holland'ın sorduğu yönetmenlerle çalışarak tanındı.

1996 yılında, Nina Companeez tarafından yönetilen ve Kral XIV. Louis ile gizlice evlenen soylu bir kadın olan Madame de Maintenon'u canlandırdığı son derece başarılı televizyon filmi The King's Way ile ana akım üne kavuştu. Blanc keyifli bir kahkahayla, “İnsanlar beni sokakta reverans yapmak için durdurdular” dedi. O zamanlar Fransa'da televizyonda çalışan aktörlerin değerinin hâlâ düşük olduğu düşünülüyordu. Blanc, “Fakat insanların evlerinde, oturma odalarında olmamıza olanak sağladı” dedi.

Aynı şekilde Blanc da hiçbir zaman kendisini sadece başrol oyuncusu olarak tanıtmaya çalışmadı. Fransa'daki Oscar'ların eşdeğeri olan dört César Ödülü'nden üçünü yardımcı roller için kazandı ve daha küçük rollere asla sırtını dönmedi. “Korkunç çünkü her şeyi seviyorum” dedi gülerek.

Bu ahlak ona 2016 yılında katıldığı Comédie-Française'de çok fayda sağladı. Neredeyse 60 yaşında olan Blanc'ın hareketi şaşırtıcıydı: Asırlık topluluk, genellikle tanınmış yıldızlardan ziyade gelecek vaat eden oyuncuları işe alıyor; Repertuvar sisteminin temposu yoğun. “Göreve uygun olup olmadığımı merak ettim. Blanc, sessiz tiyatro soyunma odasında “Buradaki herkes bir sporcu” dedi.

Yine de Blanc, Ivo van Hove, Lars Norén ve Julie Deliquet gibi önde gelen yönetmenlerden oluşan uzun bir listeyle çalışarak orada başarılı oldu. “Sekiz yılda performans kariyerimin geri kalanından daha fazlasını öğrendiğimi hissediyorum. Çok ama çok şımarık biriyim, dedi Blanc.

Toplulukta 2022 yılına kadar sanat danışmanı olarak çalışan Léonidas Strapatsakis, Blanc'ın “yeni bir prodüksiyon için provalara başladığında, onun henüz hiçbir şey yapmamış genç bir oyuncu olduğunu düşünebilirsiniz: her şeye açık” dedi.

Blanc, Comédie-Française'de bulduğu topluluk ile La Douleur'da sahip olduğu özerklik arasındaki dengenin “bencilce ideal” olduğunu söyledi. 2008 yapımının yeniden canlandırılması, performansların genellikle bir yönetmenin ölümünden sonra durduğu çağdaş tiyatroda alışılmadık bir girişimdi.

“Elbette bu, Chéreau'ya bir övgüydü” dedi ve onun kendisine olan güveninin, en düşük noktalarından birinde, “bana çok fazla güven verdiğini ve buna ihtiyacım olduğunu” ekledi.

“La Douleur”un New York prömiyeri ilk olarak 2010'ların başında planlanmıştı ancak bir “sağlık krizi” Blanc'ın o sırada seyahat etmesini engelledi. FIAF Florence Gould Salonu'ndaki iki performans, uluslararası üne henüz tam olarak ulaşamamış bir Fransız yıldızı olan Blanc'ı Amerika Birleşik Devletleri sahnesinde görmek için nadir bir fırsat sunuyor.

“La Douleur”un yardımcı yönetmeni Thieû Niang şunları söyledi: “Dominique her zaman harika bir oyuncuydu ama bence artık daha özgür, daha tatminkar ve daha yaratıcı.

Blanc, “Son birkaç yılda olağanüstü derecede şanslıydım” dedi. “Oyunculuk gerçekten hayatımı kurtardı.”