Aktörler Birliği’nin enerjik patronu Alan Eisenberg 88 yaşında öldü

MoonMan

Member
Actors’ Equity Association’da yönetici olarak görev yaptığı 25 yıl boyunca üye oluşumuna yardımcı olan ve hit müzikal “Miss Saigon”un ırkçı oyuncu kadrosuna seçilmesiyle ilgili tartışmalarla ilgilenen avukat Alan Eisenberg, 7 Ekim’de Rhinebeck, New York’ta hayatını kaybetti. 88 yaşındaydı.

Eşi Claire Copley, onun hastanede akciğer kanserinden öldüğünü söyledi.

Bay Eisenberg, 1981’de tiyatro oyuncularını ve sahne yöneticilerini temsil eden Actors’ Equity’nin genel müdürü olarak işe alınmadan önce (unvanı daha sonra genel müdür olarak değiştirildi) hukuk firmalarında yirmi yıl çalışmıştı.

1980’lerde sendika, tiyatro sahnesini ciddi şekilde etkileyen AIDS kriziyle karşı karşıya kaldı. Bay Eisenberg, 1987 yılında Actors’ Equity’nin bir parçası olarak mali ihtiyacı olan üyelere yardımcı olmak amacıyla kurulan hayırseverlik fonu olan Equity Fights AIDS’in savunucusuydu.

Kâr amacı gütmeyen Broadway Cares/Equity Fights AIDS’in (iki örgüt 1992’de birleşti) genel müdürü Tom Viola, bir telefon görüşmesinde Bay Eisenberg’in “ne yapılması gerektiğine dair duygusal anlayış” için “ağırlık ve yönlendirme” sağladığını söyledi. .” ”, 1985’ten 1991’deki ölümüne kadar Equity Fights AIDS’in başkanı olarak görev yapan aktris Colleen Dewhurst tarafından sağlanmıştır.

Bay Eisenberg, 1990 yazında, büyük ölçüde Amerikan işgali altındaki Saygon’da geçen 1975 tarihli bir müzikal olan “Miss Saigon”da Jonathan Pryce’in asalak bir Avrasyalı pezevenk rolüne seçilmesine sendikanın muhalefetini yönettiğinde haberlerde yer alıyordu.

Sendika, beyaz ve Galli olan Bay Pryce’in yarı Fransız, yarı Vietnamlı mühendis olarak seçilmesini, Asyalı olmadığı gerekçesiyle reddetti. Bay Pryce, Olivier Ödülü kazandığı Londra prodüksiyonunda Avrasyalı görünmek için protez gözler kullanmış ve makyaj yapmıştı, ancak New York’ta tartışma patlak verdiğinde bu sözde sarı yüzü kullanmayı bırakmıştı.

Bay Eisenberg, Bay Pryce’in Broadway prodüksiyonunda rol alması kararını “özellikle duyarsız ve Asya toplumuna hakaret” olarak nitelendirdi.

Sendika, Bay Pryce’in gösteriye katılmasına izin vermeyince yapımcı Cameron Mackintosh, çok büyük ön bilet satışlarının olduğu planlanan 10 milyon dolarlık prodüksiyonu iptal ederek karşılık verdi.

Ancak yaklaşık 150 Actors’ Equity üyesinin sendikanın tutumunu yeniden gözden geçirmesini isteyen dilekçeleri imzalamasının ardından sendika bir hafta sonra geri adım attı. Bay Mackintosh, Nisan 1991’de açılan ve 4.092 performans sergileyen prodüksiyona yeniden başladı.

Bay Eisenberg, sendikanın Bay Mackintosh’tan Bay Pryce’in gösteriden ayrıldığında yerine geçecek yetenekli Asyalı aktörleri bulma konusunda “iyi niyet taahhüdü” aldığını söyledi. Onun haleflerinin tümü Asyalı ya da Asyalı-Amerikalıydı.

Bay Eisenberg, sendika konseyinin Bay Pryce’e mühendis rolünü vermesi yönünde oylama yapmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, “Birçoğumuz Asyalı olsaydı daha mutlu olurdu” dedi. Şöyle ekledi: “Birçok şeyden çok ama çok mutsuzuz. Etnik Asyalı bir aktörün rol için seçmelere katılma fırsatının olmaması ve rolün Asyalı bir aktöre açık olup olmayacağına dair karışık sinyaller verilmesi.”

Birliğin Batı’dan sorumlu bölge başkan yardımcısı Doug Carfrae bir telefon görüşmesinde şunları söyledi: “Çeşitlilik, eşitlik ve katılım bayraklarımızı oraya diktik. Biz de “Eğer bunu yapacaksanız, tasvir edilen kültürü ve ırkı temsil eden birini getirmelisiniz” dedik.

Benzer bir anlaşmazlık 1990 yılında sendikanın Lea Salonga’nın Olivier Ödüllü Vietnamlı barmen rolünü yeniden canlandırmasına izin vermemesi üzerine ortaya çıktı. O zamanlar Actors’ Equity, Amerikan işlerini korumak için Amerikalı olmayan sanatçıların, yıldız olmadıkları sürece Broadway’de görünmesini kısıtlıyordu. (Bayan Salonga o zamanlar henüz bir yıldız değildi.) Ancak hakem, Bayan Salonga’nın bu rolü oynayabileceğine karar verdi.

Bay Eisenberg, Salonga kararından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. “Bu ülkedeki Asyalı Amerikalı oyunculuk camiasında bu rolü olağanüstü bir şekilde oynayacak yeterli ve harika yeteneğin bulunduğuna kesinlikle inanıyoruz” dedi.

Bay Pryce ve Bayan Salonga, müzikalde en iyi erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu dalında Tony Ödüllerini kazandı.

Alan David Eisenberg, 15 Nisan 1935’te Manhattan’da doğdu ve Brooklyn’de büyüdü. Babası Arthur, gezici bir ev eşyası satıcısıydı. Rus göçmeni olan annesi Malka (Novak) Eisenberg ev hanımıydı.

Alan’ın tiyatroya olan ilgisi, bir ilkokul öğretmeni ve gençliğinde gördüğü Laurence Olivier ve Vivien Leigh’in başrollerini paylaştığı Shakespeare’in Anthony ve Kleopatra adlı oyunuyla alevlendi.

Bay Eisenberg, 1956 yılında Michigan Üniversitesi’nden İngilizce alanında lisans derecesi aldı. Üç yıl sonra New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1960’ların başında iki hukuk firmasında çalıştı ve 1964’ten 1968’e kadar görev yaptığı Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’ndaki görevi kabul etti. Daha sonra yönetim istihdam avukatı olarak özel muayenehaneye geri döndü ve bu, hayal kırıklığı yaratan bir deneyim oldu.

1992’de Amerikan Yahudi Komitesi ile yaptığı sözlü bir röportajda, “Demek istediğim, gerçekten zorlu bir hukuk firmasında sert konuşan, sendika karşıtı bir yönetim avukatıydım” diye anımsıyordu. “Günümüz jargonunda sendikadan kaçınma kampanyaları olarak adlandırılan çok sayıda sendika karşıtı kampanya yaptım.” Şöyle ekledi: “Günün sonunda işten ayrılıp bu tür şeyler yapmak bana iyi hissettirmedi.” Ben o kadar davranan biri olmadım.”

Washington Post’taki üyelerinin çoğu 1975 ve 1976’da 20 haftalık bir grev sırasında basın grev hattını aştığında, bu firmadan ayrıldı ve Gazete Loncası da dahil olmak üzere sendikaları temsil eden kendi şirketi Eisenberg & Paul’u kurdu.

1981 yılında Actors’ Equity’de yönetici direktör pozisyonunun açık olduğunu öğrendi. Adını bir arama komitesine sundu ve işe alındı.

Sözlü tarihte “Ve avukatlığı bıraktığım için çok mutluydum” dedi.

Sendikaya göre, Actors’ Equity’de çalıştığı süre boyunca üye sayısı 29.000’in altından 46.000’e çıktı ve oyuncuların ve sahne yöneticilerinin geliri de yaklaşık 119 milyon dolardan 250 milyon dolara çıktı. Sendikanın sağlık planının borcu 2003 yılında 16 milyon dolar olduğunda, daha yüksek işveren katkı payları üzerinde pazarlık yapıldı ve bu da fonun istikrarını sağladı.

Bay Eisenberg aynı zamanda uzun yıllar Yale Drama Okulu’nda tiyatro yönetimi alanında misafir profesör olarak bulunmuştur.

Eşinin yanı sıra kızları Mollie Copley Eisenberg ve Emma Copley Eisenberg hayatta kaldı.

Bay Eisenberg, Actors’ Equity’ye katılmadan çok önce tiyatroyla ilgileniyordu, ancak oradaki işi onu gece yarısı tiyatro mahkumuna dönüştürdü.

2005 yılında Playbill’e “Bu biraz heyecan verici, sanki bir menüye bakmaya benziyor; bu gece ne göreceğim?” demişti. “24 yıldır yılda 125’ten fazla yapım izledim. Broadway’deki her şeyi görüyorum. Broadway dışı yapımların çoğunu görüyorum. Sonra şehri ya da dışarıyı araştırıyorum ve birçok açıdan en ilginç olan birçok küçük prodüksiyonu görüyorum. Ve genellikle sahne arkasına giderim.