Artık yasaklı değil: “Yasak Broadway”, Kavgacı parodi, Broadway yolunda

MoonMan

Member
Yasak Broadway, kırk yılı aşkın bir süredir Broadway'in şarkılarını, hikayelerini ve yıldızlarını, New York ve ötesindeki barlarda veya restoranlardaki performans alanlarında ve tiyatrolarda uzaktan sevgiyle hicvetti.

Bu yaz gösteri ilk kez canavarın göbeğinde sahnelenecek: Broadway'de. Uzun süredir devam eden, sık sık değiştirilen revü'nün artık “Broadway'de Yasak Broadway: Neşeyle Bir Şarkı Çaldık” başlıklı versiyonunun ön gösterimlerine 29 Temmuz'da başlaması ve 15 Ağustos'ta Hayes Tiyatrosu'nda açılması planlanıyor.

Dizinin yaratıcısı ve yazarı Gerard Alessandrini, “Diğer her şey büyüyor, öyleyse neden 'Yasak Broadway' olmasın?” dedi. “Covid öncesinden bu yana Yasak Broadway'in tamamen yeni bir baskısını yapmadım, bu yüzden geri dönmek için iyi bir zaman olacağını düşündüm; daha çok gülmeye ihtiyacımız var ve Broadway'deki tüm aktivite nedeniyle bolca olacak. “iyi hedefler.”

“Yasak Broadway”, esas olarak tanınmış veya halihazırda yayınlanmakta olan programların melodilerinden oluşan, prodüksiyon veya sanatçılarıyla dalga geçen şarkı sözleriyle yeniden yazılan hicivli bir prodüksiyondur. İzleyicinin materyale olan temel aşinalığı çok önemlidir, bu nedenle gösterinin hedefleri genellikle kamu çıkarını en çok ilgilendiren şeyleri yansıtacak şekilde belirlenir.

Eleştirmen Ben Brantley, 2019'da Haberler'ta “Bana göre Yasak Broadway'e gitmek, aynı takıntıyı paylaşan bir arkadaşla oturup sohbet etmek gibi” diye yazmıştı.

Dizide birkaç ölüme yakın deneyim yaşandı ama en azından şu ana kadar her aranın ardından yeniden yazım ve yeniden doğuş geldi.

Broadway versiyonunun alt başlığı, sezonun en büyük hitlerinden biri olan ve Stephen Sondheim tarafından bestelenen “Merrily We Roll Along”a hem bir itiraf hem de selam niteliği taşıyor. “Forbidden Broadway” uzun süredir Sondheim'ın eserlerinin parodisini yapıyor ve bu yinelemenin sadece “Merrily” değil, aynı zamanda büyük bestecinin “Sweeney Todd”, “Into the Woods” ve “Company” gibi diğer klasiklerinden birkaçının da parodisini yapması bekleniyor. Bu, bu sezonun diğer tekliflerinin de göz ardı edileceği anlamına gelmiyor; bir basın bülteninde olası örnekler olarak “Hell's Kitchen”, “The Great Gatsby”, “Back to the Future”, “The Notebook” ve “Water for the Elephants” yer alıyor.

Broadway Journal haber bülteni daha önce “Yasak Broadway”i büyük sahneye taşıma planlarını bildirmişti. Dört oyuncu, bir piyanist ve dönüşümlü konuk oyuncuların yer aldığı yapımın yönetmenliğini 1982 yılında “Yasak Broadway”i yaratan Alessandrini üstleniyor. Yapımcılar Broadway & Beyond Theatricals (Ryan Bogner, Victoria Lang ve Tracey Stroock McFarland), John Freedson ve Harriet Yellin ile işbirliği içindedir.