Aşınma ne demek türkçe ?

Valance

Global Mod
Global Mod
Asnma, her zaman dayankl malzemelerin kullanm srasnda meydana gelen bir hasardr. Malzemeler calsan, surekli kullanm veya istenmeyen kosullar altnda, kucuk parcalarnn zaman icerisinde kaybolmas sonucunda meydana gelir. Asnma, malzemenin dayankllgnn ve kalitesinin surekli olarak deger kaybetmesi anlamna gelir. Parcalanma ve curume, asnmann ozel bir turudur ve ozellikle metal malzemelerde skca gorulur. Asnmann, tbbi veya diger cok ozel uygulamalar dsnda, tum urunlerin omrunun snrlandrlmasna neden olan en onemli kotuye etkisi oldugu bilinmektedir.

Asnmann Nedenleri

Asnmann nedenleri, urunlerin veya parcalarn dayankllgnn arttrlmasna yonelik calsmalarda onemli bir unsur olarak kabul edilmektedir. Asnma, bircok faktore bagl olarak meydana gelir ve bu faktorler arasnda, mekanik yukler veya darbeler, surtunme kuvvetleri, calsma ortamnn scaklg, hava kirliligi veya cesitli kimyasal maddeler bulunmaktadr. Ayrca, uretim srasnda kullanlan malzemenin kalitesini, urunun tasarmn veya uretim srasnda kullanlan makinelerin ozelliklerini de asnmann nedenleri arasnda saymak mumkundur.

Asnmann Onlenmesi

Asnmann onlenmesi icin, uretim srasnda kullanlan malzemelerin kalitesinin ve tasarmnn arttrlmas gerekir. Bu, calsma ortamnn scaklgnn dusurulmesi, calsma srasnda meydana gelen mekanik yuklerin veya darbelerin azaltlmas, surtunmeyi azaltmak icin kullanlan yaglama maddelerinin arttrlmas veya diger kimyasal maddelerin kullanlarak surtunmeyi azaltmak icin uygun maddelerin secilmesi gibi farkl yontemleri icerir. Ayrca, urunlerin tasarmndan ve uretim surecinden sonra yaplan bakmlarn duzenli olarak kontrol edilmesi de cok onemlidir.

Asnma, malzemelerin dayankllk, kalite ve omrunun snrl oldugu bir olgudur.