Bakan Kasapoğlu anlattı: Spor kulüpleri kanunu neler getiriyor?

kunteper

Global Mod
Global Mod
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, spor kulüpleri kanunu ile ilgili soruları yanıtladı.

Kasapoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye’nin tesisleşme ihtilalinin örneği yok. Yeni ömürüz Spor kulüpleri ve federasyonları yasası. Bu bir futbol yasası değil, tüm sporları ortasında barındıran bir yasa.

Kulüplerin finansal durumu hepinizin malumu. Bisikletten futbola her branşta tezimiz var. Meclisin tamamının mutabakatıyla gerçekleştireceğiz. Ülkemize ve topluluğumuza güzel olmasını diliyorum.

Burda her insanın fikri var, kimse birebir şeyi söylemek zorunda değil. Spor bu işin aslında tabanı. Temelin sağlam olması lazım. Tüzel altyapı bu işin şayet olmazsa olmazıydı. Bu yasa spor kulüplerine özel hazırlanmıştır.

HARCAMAYA YÜZDE 10 SINIRI

Kulüplerin borç-alacak münasebeti noktasında eksiklikler vardı. Geliri aşikâr masrafı aşikâr değil. Herkes kendi devrindeki borçlarından sorumlu. Gelirinin yüzde 10’undan fazlasını harcayamayacak. Toplam 8 yılda yüzde 534 artan bir borç var. Bunun neresinde bir hareket etme marjı kalmış. İşte bu maddeyle bu umudu büyütüyoruz.

Çok başarılı iş adamlarımız var, spora gönül vermek kıymetli. Bu spor aşkıyla bu yöneticinin rasyonel ruhunu birleştirmek değerli. Türkiye spor turizminde de artık bir marka.

“YABANCI YATIRIMLAR İÇİN CAZİP HALE GELECEK”

Gelişen kulüplerin durumu, şeffaflığı inanıyorum ki yabancı yatırımcılar açısından daha cazip hale getirebilir. Sporun özerkliğine karşı gayretin karşısında dururuz. Her vakit devlet olarak sporun, atletin yanındayız. Düzenlemelerin hepsi şeffaflığı sağlayacak adımlar.

en çok 3 DÖNEM

Federasyon liderlerine en çok 3 periyot başkanlık yapma hakkı getirildi. Her alanda sınırlamalar var absürt bir düzenleme olduğunu düşünmüyorum.

Çok sürpriz programlar olacak. Tüm Türkiye’yi kapsayan bir program olacak. 50’ye yakın kampımız var, her geçen gün sayı artıyor. Binlerce gencimizi bugüne kadar biraraya getirdik, kuvvetli bir biçimde de devam edeceğiz.”