Batmaz Marilyn Maye – Haber

MoonMan

Member
Eşsiz gece kulübü şarkıcısı Marilyn Maye, New York City’de bir taksiyle 54. Cadde’nin köşesini dönerken, kariyerinin ilk anlarını hatırlıyor. Altmış yıl önce ulusal televizyonda görünürken bir gece kulübünde de şarkı söyledi. “Broadway’deydi,” diyor ve çabucak ekliyor, “Broadway, yani Kansas City’de.” (Hala orada yaşıyor. “Dolaplar,” diye açıklıyor.)

Ancak turistleri gösterilerine yönlendiren hiçbir reklam veya reklam yoktu. Bu yüzden yerel otel kapıcılarına havalimanında hangi taksi şoförlerinin çalıştığını sordu ve 20 tanesine ücretsiz konser verdi. “Onlara, ‘Birisi uçaktan inip ‘Kansas City’den şu şarkıcı nerede’ derse,’ dedim. Artık biliyorsun!”

“Bu eğlenceliydi,” diye sırıtıyor.

Hâlâ girişimci ve neredeyse 95 yaşında olan Marilyn Maye, büyük bir Amerikan şarkı kitabı şarkıcıları kuşağının sonuncusudur. Trompetçi Wynton Marsalis, hem koşucu hem de mistik sfenks, “sahnenin mükemmel ustası” diyor trompetçi Wynton Marsalis, New York Pops ile sahne alacağı Carnegie Hall’daki doğum gününe ve solo çıkışına yaklaşırken. 24 Mart’ta Steven Reineke tarafından yürütüldü.

Maye birçok şeyle ünlüdür: The Tonight Show’da 76 kez televizyona çıkmıştır (kadın şarkıcıların çoğu) ve Ella Fitzgerald’ın arkadaşı ve favorisiydi. Ülke çapında aralıksız çalışarak, Manhattan’daki 54 Below’da “94, Elbette, Daha Fazlası” başlıklı 10 kapalı gişe gecesi de dahil olmak üzere birçok doğum günü konseri düzenledi.

Great American Songbook Foundation’ın kurucusu ve şarkıcısı Michael Feinstein, onu “bir şovmen ve harika bir müzisyenden daha fazlası – diğer insanlarda bir şeyler uyandıran bir yaşam gücü” olarak tanımlıyor. Carnegie Hall, hayranları için uzun zamandır beklenen bir fırsat. kraliçeler kadar çok kurbanı olan kabare şarkılarının garip, kafa karıştırıcı dünyasında seksen yıl uğraştıktan sonra yüksek bir tarzda kutlandığını görmek.

Bununla birlikte, akranlarını gerçekten şaşırtan şey, yalnızca hayatta kalması ve bağlı kalması değil, aynı zamanda Maye’nin mizahı, ruhu ve en önemlisi kendisidir. Ses kariyerlerinin en iyi halindeler. Muhteşem Mabel Mercer gibi seksenlik zeki insanlar salonda şarkı söylerken büyük ölçüde oturup şarkılarını söylerlerdi; Mayıs Asla setler ve bunların teslimatı hiç bu kadar zahmetsiz olmamıştı.

Sırlarından biri soğukkanlılığı olabilir: Carnegie Hall hayatının en önemli gecesi olacak… ve seyahatle, sadık seyircilerle, partilerle, akıl hocalığıyla, ustalık sınıflarıyla ve tüm yılları gibi yılda bir performans daha olacak. her büyüklükteki sahnede sürekli bir konser saldırısı. O her yerde: Broadway Cares/Equity Fights AIDS’in yıllık gece yarısı etkinliği olan geçen yılki Broadway Bares’ten bir fotoğraf, onun ön sırada gülümsediğini gösteriyor.

Eklektik yaklaşımında başka bir sır olabilir: Maye caz söylüyor ama aynı zamanda caz da çalıyor. Bir şarkıya giriyor, hayat tecrübesi her cümleyi renklendiriyor. Bir hayran, aktris Tyne Daly, Mayes’i “duygusal olarak akıllı” olan “gelişmiş bir teknik” olarak adlandırıyor. Daly, “Tamamen odanın içinde ve hikayeyi anlatmak için bildiği her şeyi kullanıyor” diyor.

Tipik bir Maye şarkı listesi -onları son anda bir araya getirmesiyle ünlüdür- 1920’lerin yıldızı Marilyn Miller tarafından tanıtılan bir şarkı olan “Look for the Silver Lining” ile başlayabilir ve ardından Maye, sahne bozukluğu olan annesinden ilham alır. adlı Daha sonra genellikle – sektörde “Medley Maye” olarak bilinen – örneğin 1928’deki “When You’re Smiling”den James Taylor’ın “your smile”ına kadar gülümsemeyle ilgili altı şarkı içeren uzun bir karışık dizi haline gelir. yüz” iç içe olabilir.

Bu bahar NYC tiyatrosu, müziği ve dansı hakkında daha fazla bilgi

“Başlangıçta mutlu, mutlu, mutlu olmalı” diyor. “Üçüncü şarkında ağır baladlara girme.”

Seti birbirine bağlayan sesin (şarkıcı Jo Stafford’dan ilham alan) harika bir tonlaması var, altta kadife bir yastık, elastik ritim ve istediği zaman arayabileceği mavilik. Bir sette neredeyse her zaman zina içeren aşk meseleleri hakkında iki imza şarkısı söylüyor, “Bil Bakalım Bugün Kimi Gördüm” ve “Yüzde Elli”. Ve genellikle iki hayatta kalma marşıyla sona erer, Stephen Sondheim’ın “I’m Still Here” ve Jerry Herman’ın yüksek tekmelerle noktalanan “It’s Today” şarkısı.

Sahnede kocaman, ışıltılı bir broş, fistolu yapay elmas küpeler ve imzalı elastik manşet bilezikleri tercih ediyor. Yürüyüşe çıkmak için mikrofon standını kolayca tutuyor veya arkasına itiyor – “Asla arkanı dönme,” diye ısrar ediyor – ve basçısının, davulcusunun ve piyanistinin tam olarak nerede olduğunu biliyor.

Sahne arkasında da ilgi odağı olmaya hazır görünüyor. Sürekli tasarımcısı olan Bob Mackie, “Farklı zamanlarda benim evimdeydi” diyor ve “sabah kalkıyor ve ‘Saçını az önce mi yaptın?’ diyorsun.”

Her fırsatta gururla öğrettiği kabare sanatının birçok kuralı arasında şunlar yer alıyor: Kirpikleri uzun takın, asla oturmayın ve asla gözlerinizi kapatmayın. (Suya ihtiyacınız varsa, bir şarap kadehinden azar azar yudumlayın: “Sapı uzun olmalı.”)

Çalışma felsefesini şöyle anlatıyor: “Eğlenmeye geldiler. Eğlenmek için akşamlarını ve paralarını feda ediyorlar. sen yıldız değilsin Sen yıldızsın.”

“Hiç çocuk olmadım”

Maye, ortak ve tehlikeli mesleğimizin en başarılı karakteri olarak uzun zamandır ilgimi çekiyor. Kabare şarkı söylemenin nitrogliserinli kamyon sürmek kadar tehlikeli olduğundan emin değilim ama bu, kişiyi gece kulübü sahiplerinin, değişen kalabalıkların ve kararsız piyanistlerin insafına bırakan, zahmetli, genellikle ürkütücü bir meslek.

Maye bir caz şarkıcısı mı? Show Tunes şarkıcısı mı? Kesin bir fark yaratmıyor. “şarkı sözü Dır-dir ifade, bkz. Bu hikaye,” diyor. Şu anki arkadaşı Tedd Firth şu cevaba sahip: “Doğaçlama mı yaptı? Bir nebze. Ama birlikte çalıştığım herhangi bir şarkıcı kadar sert sallanıyor mu? Kesinlikle. En önemlisi, müzik anlayışları birinci nesil anlayıştır. Bu müziği yeniyken söyledi.”

Kısa bir süre önce, Maye ve ben Lincoln Center yakınlarındaki iki protégé ile çalıştığı bir prova alanında tanıştık. Küçük bir uygulama odasında, bir dörtlü eşliğinde herkes hazırda bekliyordu ve Maye’e bakıyordu.

Bir öğrenci, Susie Clausen sözlü bir selamlama çalışması yaparken – “Gösteriden keyif aldığınıza çok sevindim” – Maye aniden onun sözünü kesti. “Böyle söyleme! Sadece burada oldukları için mutlu olduğunu söyle. Bundan keyif alacaklarını düşünmeyin.” Klasik mayeizmi ekledi: “Kendinizi ciddiye almazsanız, diğerleri alacak.”

3 yaşında şarkı söylemeye başlayan biri için Maye kendini geç olgunlaşan biri olarak görüyor. 10 Nisan 1928’de Wichita, Kan.’da doğdu, 9 yaşında Topeka’da amatör bir yetenek yarışmasını kazandı, radyoda 3 dolar ve 13 hafta kazandı. Ailesi boşandığında annesiyle birlikte Des Moines, Iowa’ya taşındı ve 13 yaşına geldiğinde balo salonlarında büyük bir grupta şarkı söylüyordu; Annesi, “farklı kulüplere ve menajerlere kaç yaşında koyduğumuzu hatırlayabilelim diye” küçük bir defter tuttu.

Açıkça “Ben asla çocuk olmadım” diyor. “İşte bu yüzden artık bir taneyim.”

Maye, zanaatını Kansas City’de, on bir yıl boyunca haftada beş gece Broadway noktası Colony Nightclub’da çalışarak geliştirdi. O sırada kaydedilen demolar, onları prime-time TV varyete programına koyan Steve Allen’ın dikkatini çekti.

Bu, iki kariyer gelişimine yol açtı: Johnny Carson’ın yorulmak bilmez desteği ve yedi albüm kaydettiği RCA Records’un ilgisi. Oyuncu albümlerinin yayınlanmasından önce şov melodilerini tanıtan bir RCA “nişan şarkıcısı” olan Maye, radyoda en büyük hitini “Cabaret”in başlık parçasıyla elde etti.

1966’da En İyi Yeni Sanatçı dalında Grammy adaylığı aldı; Tom Jones kazandı. Müzik tarzları değişti: “Rock ‘n’ roll’a hiç girmedim” diyor. “İlk albümlerim çıktığında The Beatles hit oldu. Kariyerimde ters giden şey buydu. Lanet olası Beatles.”

Maye üç kez evlendi ve dördüncü bir uzun süreli partneri oldu. Sarhoş ve kumarbaz olan ilk evliliği bir yıl sürdü. İkincisi (“Öldü mü yoksa boşandım mı bilmiyorum”) kızı olan bir dansçıya hitaben yazılmıştı. Çocuğunu evlat edinen üçüncü kocasının parlak bir piyanist olduğunu ama “çok tacizci” olduğunu söylüyor.

“Ondan ayrılmak zorunda kaldım ama parmaklarını bırakmak istemedim” diye hatırlıyor. Kendisi de bir şarkıcı olan kızı Kristi Tucker, “çok hoş bir işbirliği olduğunu” kabul ediyor, ancak çoğu zaman mutsuz. Tucker, “Hayatında yaşadıkları,” diyor, “güçlü olması gerekiyordu.”

Piyanistlerin ve kocaların onun için akması boşuna değil. “Piyanistim her zaman hayatımda sevgililerden, kocalardan ve diğer herkesten daha önemli bir adam oldu,” diye derin derin düşünüyor.

40 yıllık piyanisti Billy Stritch, New York’a muzaffer dönüşünde ona eşlik etti. Şehir dışında müzikaller yapmış ve “Mame” ve “Merhaba Dolly” gibi şovlarda rol almıştı. (New York’ta Broadway’de hiç performans göstermemiş olması bir pişmanlık olmaya devam ediyor.) Ancak Stritch ve avukatı Mark Sendroff, 14 yıllık bir aradan sonra 2006’da şu anda kapalı olan Metropolitan Room’da performans göstermesi konusunda ısrar etti.

Tavanı havaya uçurdu ve 78 yaşında yepyeni bir seyirci kazandı. Stritch, “Tükendiğinde, yılda üç kez sekiz gösteriye geri döndü” diyor. “Geri donüşü yoktu. Yoldaydı. Fantastik bir üçüncü perde başladı.”

‘Çünkü eğlenceli’

Maye nasıl bu kadar iyi şarkı söylemeye devam etti? Ses öğretmenleri ve doktorlarla konuştum ve “ses kıvrımları”, “solunum desteği” ve “çeviklik” hakkında ve sıkı bir eğitim ve ısınma rejimi geçirme olasılığını duydum.

Mackie, “Akşam yemeğine çıkmayı ve bir elma martini içmeyi seviyor” – “gösteriden sonra” diyor.

Mackie, bir keresinde evindeyken takma kirpiklerini avizeye bıraktığı gibi, oyunculuğu için ona itibar ediyor. ben de gördüm Merdivenlerden aşağı inerken küçük tekmeler atıyor, bu onun tökezlememesine yardımcı olduğu için değil, neşeyle, “çünkü eğlenceli,” diyor.

Maye’yi seven ve takdir eden insanlar, onun daha gençken daha büyük bir yıldız olacağını düşünüyor. Ancak, ona bu soruyu sorun ve oyunculuk – ışıltı – bir an için kayıp gider.

Sahnesinden Carnegie Hall’a kendinden emin bir şekilde bakarken, “Lanet olası 95 yaşındayım,” diyor. “Daha büyük bir yıldız olmak için zamanım yok. Bu geceden daha fazla kalacak vaktim yok.” Birazdan dolacak olan boş koltuklara bakıyor ve hafif bir mırıldanıyor.

Belki de kaderi olan türden bir yıldız oldu. Ya da belki daha iyi bir şeye dönüşmüştür. Bir gece kulübünde sizi seven bir dinleyici kitlesine şarkı söylediğinizde eşi benzeri görülmemiş bir samimiyet yoğunluğu kalır. Carnegie Hall, Marilyn Maye’in boyunu uzatmayacak; Carnegie Hall’u küçültecek.