Clinton'un yapımcılığını üstlendiği “Suffs” Broadway'e siyasi bir mücadele getiriyor

MoonMan

Member
Shaina Taub, Kasım 2016'da Hillary Clinton'ın kazandığını görmeye hazırdı. Harvard'daydı, kadınların oy hakkı hareketini konu alan iddialı bir müzikali araştırıyordu ve görünüşte kaçınılmaz olanın içine çekilmişti: Bir kadının Amerika Birleşik Devletleri başkanı seçilmesi. Taub, seçim gecesi, kendisi için telefon transferi yaptığı Clinton'a tezahürat yapmak için Cambridge'den New York City'ye gitmişti.

Ancak Clinton kaybetti ve Taub'un cesareti tamamen kırıldı. Muzaffer kadınlarla ilgili bir program üzerinde çalışmak için Cambridge'e dönmek, yapmak istediği son şeydi. Yine de, “tüm küçük kızlara” “hayallerinin peşinden gitmek ve onlara ulaşmak için dünyadaki her şansı ve fırsatı hak ettiklerinden” asla şüphe etmemeleri için yalvardığı bir imtiyaz konuşmasıyla Taub'daki yangını yeniden alevlendiren Clinton'du.

Yıllar süren geliştirme sürecinden ve 2022'de Public Theatre'da Broadway dışı bir performanstan sonra, “Suffs” şimdi 18 Nisan'da Broadway'de Music Box Theatre'da açılacak ve Clinton yapımcı olarak ilk kez sahneye çıkacak. (Gösteriyi destekleyen ekipte ayrıca Pakistanlı aktivist ve Nobel Barış Ödülü sahibi Malala Yousafzai de yer alıyor.)

Clinton bir telefon görüşmesinde “Sözde düzen ve aktivist sesler arasındaki gerilimler de dahil olmak üzere, kendi hayatım ve kariyerim göz önüne alındığında, sorunların çoğu kişisel olarak beni etkiliyor” dedi.

“Bu tartışmanın her iki tarafında da yer aldım” diye devam etti. “Ve müzikte yer alan daha büyük ders – 'ilerleme mümkündür ancak garanti edilmez' ve 'gelecek bunun için şimdi savaşmamızı gerektiriyor' – bu bende çok yankı uyandırıyor.”

Clinton ve Taub'un yanı sıra “Suffs”ın oyuncu kadrosu ve yaratıcı ekibinden bazıları da ilk seçimlerini hatırlayarak oy hakkının kendileri için ne anlama geldiğine dair düşüncelerini paylaştı.

Hillary Clinton

Rol: Yapımcı

İlk seçim yılı: 1968

Clinton ilk kez oy kullandığında Richard Nixon ve Hubert Humphrey oy pusulasındaydı. Babası gibi o da üniversiteye Cumhuriyetçi olarak gitmişti ama görüşleri değişti.

Nixon'un 1968 Cumhuriyetçi Ulusal Konvansiyonunda adaylık için yaptığı kabul konuşmasını dinlerken, geçtiğimiz günlerde şunları hatırladı: “Parti liderliğinin” söylediklerine ve yaptıklarına “gerçekten katılıp katılmadığımdan emin değildim”, özellikle de bu kadar çalkantılı bir yılın ardından. Martin Luther King Jr. ve Robert F. Kennedy suikasta kurban gitti ve Vietnam Savaşı'na karşı protestolar ülkeyi kasıp kavurdu. Clinton sonuçta Demokratların adayı Humphrey'e oy verdi ve oy pusulasını Siteesley College'dan memleketi Park Ridge, Illinois'e gönderdi.

Başka bir başkanlık seçim yılında “Suffs” Broadway'e gelirken Clinton şunları söyledi: “Demokraside hiçbir garanti yoktur. Her nesil, her seçim, her seçmen demokrasinin değerlerini ve ideallerini, enerjisini ve amacını sürekli olarak yeniden canlandırmalıdır.”

“'Suffs'ta tasvir edilen kadınların oy kullanma hakkını kazanmak için neler yaşadıklarını gördüğünüzde, onların ajitasyonları, protestoları, yürüyüşleri, grev gözcüleri, hapis cezaları, açlık grevleri, Başkan olmanızı sağlamak için içeriden biri ve dışarıdan gelen siyasi oyun [Woodrow] Wilson sonunda bunu destekliyor, Kongre'nin yasayı geçirmesini sağlıyor, eyaletlerde onaylatıyor; bu süreci düşündüğünüzde herkesin oy verme yetkisine sahip olduğunu hissetmesi gerekiyor.”

Shaina Taub

rol: Alice Paul'u da canlandıran yazar ve besteci

İlk seçim yılı: 2008

Taub, 2008 başkanlık seçimlerinde ilk kez oy kullandığında yetişkinliğin başladığını hissetti. New York Üniversitesi'nde son sınıf öğrencisiydi ve Barack Obama'nın seçilmesinin ona sanki dünya gözünün önündeymiş gibi hissettirdiğini söyledi.

“Oy verme hakkım ve Amerika'da bir kadın olarak sahip olduğum tüm hak ve özgürlükler, sahip olduğum tüm bağımsızlık ve özerklik hiçbir zaman kaçınılmaz olmadı” dedi. “Bana verilmedi. Beklenmiyordu. Kazanılması gerekiyordu. Bunun için mücadele etmemiz gerekiyordu.”

Obama'nın zaferinin ertesi sabahı, Taub bir tiyatro dersine girdi ve profesörlerden biri piyanonun başına oturmuş, Nina Simone'un bir sivil haklar marşı olan “Özgür Olmanın Nasıl Hissettiğini Bilseydim” şarkısını çalıyordu. Taub, “Bu, New York'la ilgili en sevdiğim anılarımdan biri” dedi. “Sanki bütün şehir kutlama yapıyormuş gibi hissettim.”

Taub, “Suffs”ın insanlara çok daha zor zamanlarda demokrasimizi kurtarabildiğimizi ve koruyabildiğimizi hatırlatmasını istediğini ve bu hikayeyi bir asırdan fazla bir süre önce görmenin bize umut ve umut verdiğini ekledi. Enerji vermenin sizi ileriye taşıyabileceğini.

Mayte Natalio

rol: koreograf

İlk seçim yılı: 2004

Mayte Natalio'nun ebeveynleri, ABD vatandaşlığını ve oy kullanma haklarını çok ciddiye alan Dominikli göçmenlerdir. Queens'te büyüdüğü için şöyle dedi: “Annem işten döndüğünde çantasını bırakır ve 'Oy vermemiz lazım!' derdi.”

Prodüksiyonda yeni olan koreograf Natalio, bazen siyasi meseleler konusunda alaycı davranabildiğini ancak annesinin tutkusunun bulaşıcı olduğunu söyledi. Natalio, iki pozisyonu dengelemek için James Baldwin'den alıntı yaparak duygularını özetledi: “Amerika'yı dünyadaki diğer ülkelerden daha çok seviyorum ve tam da bu nedenle onu sürekli eleştirme hakkımda ısrar ediyorum.”

Açılışa hazırlanırken, sadece oyunculara yazdığı notlarla sınırlı kalmayıp, bundan sonra ne olacağı hakkında da çok düşündüğünü söyledi. Natalio, “'Suffs' bana durumun daha kötü olduğunu ve dikkatsiz davranırsanız daha da kötüleşebileceğini hatırlattı” dedi. “Ateşi söndürmezsen geri çekilebiliriz.”

Nikki M.James

rol: Ida B. Sites

İlk seçim yılı: 2000

“Suffs”ta siyahi araştırmacı gazeteci Ida B. Sites'i canlandıran Nikki M. James, 2008 başkanlık seçimlerinde Kanada'da postayla oy kullanırken ortaya çıktı.

Obama, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilen ilk siyahi olduğunda o ve diğer oyuncular bir barda seçim sonuçlarını izliyorlardı. James, “Orada durup Chicago'daki Grant Park'ta Barack, Michelle ve iki kızlarını izliyordum, tüm bu Kanadalılar ve bir avuç Amerikalıyla birlikte” diye hatırladı. “Ve gerçekten ilk kez Amerikalılığımı hissettim ve bu büyük, anıtsal seçimde kendi toprağımda olmamanın benim için ne kadar zor olduğunu hissettim.”

Şöyle devam etti: “Trump seçimiyle gelen olumsuzluk ve acı bazı insanları harekete geçirdi, sanırım 2008 seçimini kaçırmak onlara gerçekten 'Ah, Amerikalılığım benim için önemli' diye düşündürdü.” Oy vermek benim için önemli. . Ülkemin tarihinin bir parçası olmak istiyorum.'”

Yıllar sonra James, kızına hamileyken ve 2022 ön seçimlerinde oy kullanırken, karnına “geleceğin seçmeni” çıkartmasını yapıştırmıştı.

Jenna Bainbridge

rol: Topluluk üyesi

İlk seçim yılı: 2012

Jenna Bainbridge, artık neredeyse yalnızca posta yoluyla oy kullanan Colorado'da büyüdü ve ilk oy vermesini yaptı. (Devlet, kayıtlı her seçmene oy pusulası gönderir.) Bainbridge ilk kez oy kullandığında, oy pusulasını bir posta kutusuna attı ve ardından şampanyasından bir yudum aldı.

İlk kez iki yıl önce New York Mount Vernon'da şahsen oy kullandı. Bainbridge'in oy verme yeri, yeğenlerinin gittiği okulla aynı, evinden beş dakika uzaklıkta. Ancak okula vardığında “Bu Şekilde Oy Verebilirsiniz” yazan tabelalar bir dizi merdiveni gösteriyordu ve o bir tekerlekli sandalye kullanıcısıydı. Bu yüzden herkesin görebileceği açık bir masada oy vermek zorunda kaldı. Sorunu birkaç kişiye anlattı ancak sorunun Kasım ayına kadar çözülmeyeceğinden korkuyor.

Bainbridge, “Tarihsel olarak engelli insanlar için oy vermek çok zordu” dedi. “Engelli kişilerin oy vermeleri, sahneye çıkmaları, iş bulmaları ve evlilik eşitliğinden yararlanmaları çoğu zaman tamamen engelleniyor.

“Dünyada pek çok engel var ve sahnede olmayı ve diğer engelli insanların beni sahnede görmesine izin vermeyi düşünüyorum” diye ekledi, “bu, neyin mümkün olduğuna dair perspektifleri açıyor.”

Grace McLean

rol: Başkan Woodrow Wilson

İlk seçim yılı: 2002

Costa Mesa, Kaliforniya'da Grace McLean'ın ilk oy verme yeri bir garajdı. Oylamada “küçük kasabanın ortaklaşa kullanıldığı” hissedildi ve giyindiğinden emindi; Muhtemelen kilise kıyafetlerini giyiyordu.

Oyuncu yaklaşık yedi yıldır “Suffs”ın bir parçası. Hem müzikal hem de salgın, oy verme ve savunuculuğa olan ilgisini artırdı. Pandemi sırasında, daha önce hiç yapmadığı bir şey olan barınma ve sağlık hizmetleri için para toplama gibi konularda yerel temsilcileri aramak üzere diğer tiyatro profesyonelleriyle birlikte haftalık bir telefon bankacılığı etkinliği olan “Aktivistleri Birlikte Güçlendirmek” üzerinde çalıştı.

McLean'a göre bu gösteri, kadınların oy hakkı hareketine daha geniş bir platform kazandırmanın bir yolu, bir düzeltme gibi geliyor. “Genelde 'Woodrow Wilson başkandı' gibi küçük bir dipnot alıyoruz. Onun döneminde kadınlara oy hakkı verildi. Programda Başkan Wilson'ı oynayan McLean, “Yaşasın” dedi.

Eğer “bu kadar çaba gerektirdiğini” kabul etmezsek, “Tarih kaçınılmaz gibi gelebilir”.

Hannah Cruz

rol: Inez Milholland

İlk seçim yılı: 2010

İşçi avukatı Inez Milholland'ı oynayan Hannah Cruz, en sevdiği derslerden biri olan hükümete oy vermek için kaydoldu. 2010'daki ilk seçimi yerel olarak Connecticut'ta yapıldı.

2021'de “Suffs”a katılan Cruz, başlangıçta Woodrow Wilson'ın kadınların oy hakkı için desteğini talep eden Beyaz Saray dışındaki protestolara katılan Polonyalı Amerikalı oy hakkı savunucusu Ruza Wenclawska'yı canlandırdı. Tutuklanıp Occoquan Çalışmaevi'ne gönderilen ve burada kötü muameleye maruz kalan kadınlar arasındaydı.

Cruz gösteri hakkında “Bundan çok etkilenmiş görünen pek çok kadınla konuştum ve gördüm” dedi. “Ve hikaye karşısında şok olan ve bundan haberi olmayan pek çok insan. Ve bence sanatın yapması gereken şeyin temel direklerinden biri de bu: bize tarihimizin ve kendimizin bilmediğimiz kısımlarını öğretmek.