Duyduğunuz ses gördüğünüz aktör olmadığında

MoonMan

Member
Oyun yazarı Mona Pirnot, bir aile trajedisinin en karanlık anlarında, erkek arkadaşına ya da terapistine duygularını ifade edecek gücü bulamayınca alışılmışın dışında bir şey denedi: Düşüncelerini dizüstü bilgisayarına yazarak metinden konuşmaya bir komut gönderdi. bunları yüksek sesle söylemek için program.

Bu, aynı zamanda yaratıcı bir dönüm noktasına da yol açan bir başa çıkma mekanizmasıydı: Pirnot'un o zamanlar erkek arkadaşı ve şimdi kocası olan Lucas Hnath, aynı zamanda sese uzun süredir ilgi duyan ve bedensiz sesler etrafında gösteriler inşa etme konusunda yakın geçmişe sahip bir oyun yazarıdır. Son parçası olan “A Simulacrum”da bir sihirbaz, sesi bir kaset kaydında duyulan Hnath'la yaptığı konuşmayı kendi açısından yeniden canlandırdı; ve bundan önceki oyunu “Dana H.”de bir oyuncu, oyun yazarının annesinin kaçırılmasının yarattığı travmayı anlattığı dudak senkronizasyonlu röportajlar vermişti.

Şimdi, “Seni O Kadar Çok Seviyorum ki Ölebilirim”in yazarı ve tek oyuncu kadrosu üyesi olan Hnath Pirnot, daha filmin başında kız kardeşini devre dışı bırakan, hayatını değiştiren bir olaydan nasıl kurtulduğuna dair günlük benzeri bir araştırmayı yönetiyor. pandemi. New York Tiyatro Atölyesi'nde Broadway Dışı ön gösterimlerinde görülen 65 dakikalık gösteride Pirnot, Microsoft metin okuma programı satırlarını okurken yüzü seyirciden uzakta bir merdiven sandalyede oturuyor. Hikaye anlatımının bölümleri arasında Pirnot gitar çalıyor ve kendi yazdığı şarkıları söylüyor.

Bilgisayarın sesi erkeksi, robotik ve doğal olarak duygusuzdur; Duraklamaların ritmi ve uzunluğu Pirnot ve Hnath'ın metni nasıl noktaladığına bağlı olarak değişir. Program ara sıra hatalar yapıyor – devam eden bir şaka Shia LaBeouf'un telaffuzunu içeriyor – sanatçıların takdir ettiği gibi. İnsani acılara dair hikayeler anlatan bir makineyi dinlemek inanılmaz derecede komik olabilir ve seyirciler, özellikle gösterinin başlarında, kafa karıştırıcı deneyime uyum sağladıkça gülüyorlar.

“Başa çıkabileceğim acımasızlığı seviyorum [the computer’s] Pirnot, “Ses bir şekilde şok edici ve şaşırtıcı; bazen çok dokunaklı, bazen de son derece korkutucu buluyorum” dedi. “Aslında bunun bir kısmını yakalıyor ve nasıl bir his olduğunu paylaşıyormuşum gibi geliyor.”

Yapım, Hnath'ın imza niteliğindeki bazı parmak izlerini taşıyor. 2015'te bir Evanjelik kilisesinde geçen oyunu “The Christians” gibi, “Seni O Kadar Seviyorum ki Ölebilirim” de onun şeffaf sahne sanatına olan tutkusunu yansıtan kıvrımlı kordonlar ve kablolar içeriyor. Mimi Lien tarafından tasarlanan set olağanüstü derecede basittir; katlanabilir bir masa, çiftin yatak odasından bir lamba, birkaç hoparlör ve köşede gösterinin tek, neredeyse algılanamayan pus efekti için mor bir kutu.

Hnath, “Gerçekten pürüzsüz değil” dedi. “Temel olarak şunu duyuruyor: 'Rol yapmıyoruz.' “İşe yeni başlıyoruz.” Kusursuz bir sanat enstalasyonuna dönüşmesinden endişeleniyordum. Ne zaman bir şeyler zorlaşsa, onlara güvenmeyi bırakıyorum ya da kendime şunu soruyorum: 'Ne saklıyorlar?'”

Hnath bir süredir sesin rahatsız edici kullanımlarını deniyor. Bir medyum hakkındaki 2019 oyunu “The Thin Place” ve “Dana H.” son derece üzücü ses anları içeriyor. Ses tasarımı Mikhail Fiksel'e ait olan “Dana H.”, “Bir Simulacrum” ve şimdi de “Seni Çok Seviyorum Ölebilirim”de de dil ve konuşmacının farklı şekillerde ayrılması söz konusu.

“Sanırım bir yanım derinlerde hüsrana uğramış bir besteci. İlk aşkım müzikti ve her zaman müzik bestelemek istemiştim, bu yüzden oyun yazmaya yaklaşımım çoğunlukla çok kompozisyona dayalı,” dedi Hnath. “Ses kalitesi ve ritim üzerinde sahip olabileceğim kontrol seviyesinden” keyif aldığını ekledi. “Onu değişmeyecek şekilde inşa edebilirim ve demek istediğim de tam olarak bu.”

Hnath'ın oyunları genellikle onun açıkça “hile” olarak tanımladığı şeyi içeriyordu; bir oyuncu için, başka bir kadının sözlerini, nefeslerini ve temposunu mükemmel bir şekilde taklit eden bir aktris gibi, hataya çok az yer bırakan bir görev. Bir sonraki eseri replik ezberlemeyle ilgili ve daha yaşlı bir sanatçının daha genç bir oyuncuyla repliklerini yürütmesini dramatize ediyor; Hnath bunu “öğrenilmesi gereken bir kabus; birisi bir cümleyi beş farklı şekilde yanlış anlıyor; nasıl öğreneceğimi bilmiyorum” olarak tanımlıyor.

Pirnot ve Hnath, “Seni O Kadar Seviyorum ki Ölebilirim” için yavaş yavaş metinden konuşmaya çözümüne karar verdiler. Pirnot, başlangıçta 2020 ve 2021'de sırf duygularını işlemek için üzüntüsü hakkında yazdı. Bazıları günlük kayıtlarına benziyordu; Bazıları neredeyse aile üyeleriyle yapılan konuşmaların transkripsiyonlarıydı. Bir noktada Hnath, Pirnot'un bu materyali bir anı kitabına dönüştürmesi gerektiğini düşündü.

Çalışmanın sahnelenmesi hakkında konuşmaya başladıklarında, insanlar hâlâ salgının zirvesindeydi ve yüz yüze toplantılar karmaşıktı. Böylece oyuncularla görüntülü toplantı yoluyla bir ön okuma gerçekleştirdiler; Pirnot ve Hnath, senaryolarının her seferinde kelimeleri soğukkanlılıkla okuyan farklı bir oyuncu tarafından oynanmasını kısaca tartıştılar.

Pirnot, metinden konuşmaya fikrini kısa bir podcast monologuyla test etti. Ve evde yatağının ayakucundaki bir masada çalışıyordu, bu da bazen yatağa oturduğunda arkası ona dönük olarak malzemeyi canlandırdığı anlamına geliyordu ve bu düzenleme, oturma odasında ilerledikçe parçayı etkiledi. , topluluk Studio Theatre, Dartmouth (konut programı için) ve şimdi de New York Theatre Workshop, Çarşamba günü açılıyor.

Zaman geçtikçe hikaye Pirnot'nun duygularıyla ilgili olmaya başladı ve kız kardeşinin tıbbi durumuyla ilgili olmaktan çıktı ve Pirnot bunu oyunda detaylandırmadı.

“Gösterideki her şey, kasıtlı olarak hayatın ne zaman parçalanıp tamamen parçalandığı, tüm bu parçalarla ne yaptığınız, bu konuda ne hissettiğiniz ve nasıl ilerlediğiniz deneyimiyle ilgili olmayı amaçlıyor” dedi. “Bu deneyimi, 'Bu arada, işte yeni anlayışıma yol açan son derece işkence dolu, amansız olaylar dizisinin tam sırası' demeden aktarabileceğimi hissettim.”

Ayrıntıları paylaşmak istemiyorsanız neden bu kadar acı verici bir şey hakkında yazıyorsunuz?

“Sevilen birini hayatta tutmak için bu kadar çabaladıktan sonra şu soru ortaya çıkıyor: Ne için ve neden?” dedi. “Paylaşmam gereken şey bu. Aslında ifade etmek istediğim şey bu. Her gece kendime “Bunu nasıl yapabildim?”, “Nasıl bu kadar çok şeyi paylaşabildim?” diye sorsam da, kendimin sadece yarısını verdiğim bir şeyi yapmaktan daha az üzücü geliyor bana.”

Hnath'a göre bu işbirliği onun hikaye anlatıcılığına olan uzun süredir devam eden ilgisiyle örtüşüyor.

“Lisansüstü okulda yaptığım ilk projelerden biri Sen-jo hakkındaki Zen koanının bir uyarlamasıydı. Sen-jo kendini ruhundan ayırır; ruh vardır, beden vardır. Peki gerçek Sen-jo kim? Sanırım bir şekilde fiziksel ve zihinsel ya da entelektüel arasındaki gerilime odaklanmıştım. Yani bu her zaman arka plandaydı.