Eboni Booth “Primary Trust” filmiyle Drama Pulitzer ödülünü kazandı

MoonMan

Member
Eboni Booth bir okul ödevi için “Birincil Güven” haline gelen hikayeyi uydurdu. Juilliard'da oyun yazarlığı yapıyordu ve bankada çalışan bir adam hakkında yazmaya karar verdi. O zamanlar Mai Tais içiyordu ve çok geçmeden kahramanı da içti.

2019 yılında tasarladığı ve geçen yıl prömiyerini yaptığı oyun, Pazartesi günü Pulitzer Tiyatro Ödülü'nü kazandı. Jüri filmi “yeni bir iş, yeni arkadaşlar ve yeni bir özgüven bulan, duygusal açıdan zarar görmüş bir adamın basit ve zarif bir şekilde hazırlanmış hikayesi ve küçük nezaket eylemlerinin bir kişinin hayatını nasıl değiştirebileceğini ve tüm toplumu nasıl zenginleştirebileceğini gösteren bir hikaye” olarak övdü.

New York, Rochester'ın dışındaki kurgusal küçük bir kasabada geçen, başrolünde William Jackson Harper'ın (“The Good Place”) oynadığı oyun, kar amacı gütmeyen Roundabout Theatre Company tarafından Broadway dışında sahnelendi. Batı Yakası'ndaki ilk prodüksiyonun bu sonbaharda San Diego'daki La Jolla Playhouse'da yapılması planlanıyor.

Eboni Booth, çalışmasına verilen tepkiler hakkında şunları söyledi: “Bağlantılara aç olduğumu yazdım ve ardından üretim yoluyla pek çok bağlantı kurdum ve bu çok anlamlıydı.”

43 yaşındaki Booth, Bronx'ta büyüdü ve şimdi Queens'te yaşıyor; 2020 yılında New York'ta “Paris” adlı bir oyun sahnelendi ve oyuncu olarak da çalıştı. Prestijli ödülü kazandığını öğrendikten kısa bir süre sonra Pazartesi öğleden sonra Primary Trust hakkında konuştu.

Bunlar röportajdan düzenlenmiş alıntılardır.

Henüz görmemiş olan okurlarımız için, Birincil Güven neyle ilgilidir?

“Primary Trust”, hayali bir arkadaşı olan yalnız bir adamın işini kaybetmesi ve başına gelenleri konu alıyor.

Sen bir şehir kızısın ama bu oyun New York'un kuzeyindeki küçük bir kasabada geçiyor. Neden?

Kuzeydoğu'da gerçekten hayal gücümü yakalayan bir şey var. Hava durumuyla ve bu şehirlerin neye benzediğiyle gerçekten ilgileniyorum ve Primary Trust için daha iyi günlerin geride kalabileceği, dolayısıyla insanların her zaman bu kayıp duygusuyla yaşamak zorunda olduğu bir yer ilgimi çekiyordu.

Yalnızlık ilginizi çeken bir konu gibi görünüyor. Nereden geliyor?

Sanırım doğası gereği biraz üzgünüm ve yazdıklarımın çoğu sevdiğim ve kaybettiğim insanları anlamanın bir yoluydu ve bu, içinde bulunduğum her şeye dair korkumla başa çıkmanın bir yoluydu. kaybetmek, gelecekle uğraşmak. Biraz abartılı gelebilir ama sanırım bu benim üzüntümün bir kısmını, umudumun bir kısmını anlama yöntemimdi.

Bu oyunu pandemiden önce yazdılar ama pandemiden sonra oynandı ve bu da algıyı etkilemiş gibi görünüyordu.

İnsanların tepki verdiği şeylerden biri de kendimizi çok yalnız hissettiğimiz ve çok şey kaybettiğimizdi. Peki bunun panzehiri nedir? Belli bir bağ duygusu olduğunu düşünüyorum [is what] hepimiz gerçekten keyif aldık.

Pulitzer aktörünün Amerikan yaşamıyla ilgili oyunlara tutkusu var. Bu parçanın açıkça Amerikalı olduğunu mu düşünüyorsunuz?

İnsanların güvenlik ağlarının olmaması ve güvenlik ağlarının olmaması fikri… bu ülkede insanların cehenneme gitmesine izin veriyoruz. İnsanların geride kalmasını engelleyecek yeterli yapısal yapı yokmuş gibi geliyor.

Eserin açılışından sonra dinleyicilerden neler duydunuz?

Bu yazıyı çoğu zaman kendimi çok yalnız hissettiğim için ya da özellikle büyürken kendimi çok yalnız hissettiğim için yazdım. Sadece insanlarda yankı uyandırdığını bilmek – işte bu kadar! Bağlantılara aç olduğumu yazdım ve ardından üretim yoluyla pek çok bağlantı kurdum ve bu çok anlamlıydı. Üretime başladığımızda ben de hamileydim ve bebeğim kapandıktan üç hafta sonra doğdu. Yani iki dünya arasındaydım ve diğer insanların yeteneklerinin gerçekten farkındaydım ve nasıl bir ebeveyn olmak istediğimi, nasıl olmak istediğimi ve bebeğime nasıl bakmak istediğimi düşünüyordum; tüm bunlar aklımdan geçiyordu. bu dünyayı yarattığımızda.

Seni neler bekliyor?

Emin değilim. Biliyorsunuz 9 aylık bir çocuğum var ve onunla çok vakit geçiriyorum. Ve yeni bir eser yazmaya çalışıyorum. HBO ile çalıştım ve bir televizyon programının ne olabileceğini bulmaya çalıştım. Whitney White ve Mitski ile birlikte “The Queen's Gambit” müzikali üzerinde çalışıyorum. Ve şu anda bu kadar.