“‘El Mago Pop’ İncelemesi: Antonio Díaz’ın Sihir Gösterisi Büyüleyici”

MoonMan

Member
Kısa bir süre önce, bir Broadway sahnesine inen bir helikopter büyük bir olaydı. İspanyol illüzyonist Antonio Díaz’ın büyüleyici, heyecan verici, saçma sapan Broadway şovu “El Mago Pop”taki oldukça küçük gösterilerden biri. Sahne boş. Sonra kırmızı ve gümüş bir helikopterle süslenir. Sonra ışıklar ve kıvılcımlar dışında yine boş.

Díaz, İspanya’nın Barselona şehrinin varoşlarında büyüdü. Çoğu profesyonel sihirbaz gibi, sihri erken keşfetti ve saplantılı bir şekilde üzerinde çalıştı; bu, kısa gösterinin başındaki uzun bir ara sahnede detaylandırdığı bir süreç. (Video ve perde hariç, canlı aksiyon belki bir saat sürüyor.) 37 yaşında, Broadway’de bir gösteriye ev sahipliği yapan en genç illüzyonist olduğunu iddia ediyor, ancak efektlerinin çoğu gibi, bunu kontrol etmek zor. Doug Henning aynı yaşta görünüyor.

Díaz, Ethel Barrymore Tiyatrosu’nda beyaz bir gömlek, ince siyah pantolon ve 1960’ların çarpıcı bir modunun kıyafeti olan daha ince siyah kravatla sahneye çıkıyor. Kısa ve ince, uzun, çevik parmakları var – yapabiliyorsanız o parmaklara dikkat edin, hassasiyet ve tasarruf harika – ve yüksek, hızlı bir ses. Magic’in 2000’lerin çiçek açan ağır göz kalemi ve gotik firmalarının aksine, helyum asansörleri varmış gibi görünen spor ayakkabılarıyla zıplarken yorulmadan güzel ve aşırı mutlu görünüyor. O, annenize eve götürebileceğiniz yetenekli bir Sayısallaştırıcıdır.

Bu tatlılığın altını çizmek için, her bilet sahibine girişte bir şeker kavanozu verilir. Gözlükler oldukça mütevazi, matematik odaklı bir sihir numarasında ortaya çıkıyor. Yine de jest güzel. Yandaki bu çocuk, yönetmen Mag Lari’nin abartılı sahnelemesi, kör edici ışıklar ve pek çok açık alev senfonisi ile zaman zaman çelişiyor. Bir gün sonra hala kıyafetlerimden konfeti topluyorum. Ama komşu çocuğu Broadway’e geldiğinde belki de böyle olacak. Yine de yetenekleri asla sorgulanamaz.

Díaz, “Bu gece imkansız şeyleri görmeni istiyorum” diyor. Oldukça sık teslim eder.

Sihirde, Derek DelGaudio ve Helder Guimarães gibi sanatçılar tarafından popüler hale getirilen, hileleri genellikle kişisel bir hikaye olan daha geniş bir anlatıya dahil etme yönünde son zamanlarda bir eğilim var. Díaz bunu ima ediyor ama kendisi hakkında pek bir şey açıklamıyor. Video, inanılmazı başarmanın hayalini kuran bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Ve Díaz, izleyicilere bu kısa Broadway gösterisinin bu hayalleri doruğa taşıdığını ve duygusal bir alt akıntı olduğunu düşündürdüğünü söylüyor. Ancak burada çok az anlatım var, sadece anlayışlı ve yetenekli bir sanatçının “uluslararası bir sansasyon haline gelme” yapılacaklar listesindeki başka bir kutucuğu işaretlediği hissi.

Díaz’ın yükselişi, sahne manevraları gibi, her zaman sorunsuz, şüphesiz tuhaflıklar ve zorluklar olarak tasvir ediliyor. Anlatım yerine çizgi film ara bölümleri var – süper kahraman olarak Díaz, yaşlı bir adam olarak Díaz – ve Díaz’ın güvendiği son derece basit bir çalma listesi var: “Power of Love”, “Shut Up and Dance”, “Star Wars” – Tema, birkaç Coldplay numarası. (Müzik seçimleri Díaz ve Jesús Díaz’a aittir; birbiriyle ilişkili değildir.) Saçma bir şekilde Forrest Gump’tan daha uzun bir klip de var.

“El Mago Pop”, orkestra koridorlarında icra edilen ve gezici kameramanlar tarafından filme alınan irili ufaklı illüzyonlar arasında gidip geliyor. Bu, salonun arkasında veya üst katlarda oturuyorsanız, gösterinin çoğunu ekranda göreceğiniz anlamına gelir, bu da hayranlıktan biraz uzaklaşır. Çoğumuz ekrandaki kanıtlara güvenemeyecek kadar çok sayıda özel efekt, düzenleme hilesi ve filtreyle şımartılıyoruz. Bana göre, yolun karşısındaki koridorda gerçekleştirilen yakın çekim akrobasi hareketleri, sadece birkaç metre ötede bir gönüllünün yüzüğünün havada fırlayıp şıngırdayarak kapalı bir shot bardağına dönüştüğü bir gösteriden çok daha az şaşırtıcı geldi.

Levitasyon, Díaz’ın uzmanlık alanlarından biridir. Işınlanma başka bir şeydir. Işınlanma hileleri muhtemelen onun en iyisidir. Yardımcıların ya da sözde seyircilerin sahnenin karşı tarafındaki bir vitrinde şimşek hızıyla belirmesi baş döndürücü bir şaşkınlık duygusu uyandırır.

Seyirciyle etkileşimi daha az güvenlidir. Bir numara için, rahatsız görünen ve hatta sahneye çıkarmaya korkan çok küçük bir çocuğu seçti. Çocuk konuşmadı ama Díaz, “Büyü sever misin?” diye sorduğunda şiddetle başını salladı: Hayır. Bu kahkahalara neden oldu, bu yüzden Díaz soruyu tekrarladı. Çocuk kıvrandı. Bir kol saati rutini için buna değer miydi?

Díaz’ın en iyi şarkısı, Jacques Brel’in iyimser bir şarkısında tek başına seslendirildi. Nefes nefese kalan Díaz, bir topu (Cardini’nin klasik bilardo topu rutinine bir saygı duruşu), birçok kartı ve hatta kendi sağ ayakkabısını manipüle etti. Elleri boş kalacaktı. Ağzı boş kalacaktı. Mevcut herhangi bir İncil üzerine yemin ederlerdi. Sonra dolu olur ve kartlar yere yağardı. Bana 2018’de ölen bilgin ve sihirbaz Ricky Jay’i hatırlatan birkaç kart gönderdi. Belki de gözyaşları içindeydim. Bu, Díaz’ın en basit ama en güzel sekansıydı. Böyle sihir yapabildiğinde kimin helikoptere ihtiyacı var?

el mago pop
27 Ağustos’a kadar Manhattan’daki Barrymore Theatre’da; elmagopop.com. Süre: 1 saat 30 dakika.