Fahrettin Koca: En yüksek sesle söylüyorum, hastalık eski gücünde değil

PilaR

Member
Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleştirilen, Çotanak Spor Kompleksi, Aksu Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Doğalgaz Dağıtım Çizgisi Altyapı Projesi ile imali tamamlanan öteki projelerin toplu açılış merasiminde açıklamalarda bulundu. Global bir salgınla uğraşla kuvvetli iki yıl geçtiğini söyleyen Koca, “Artan hadise sayılarının sizi ürkütmemesini Sıhhat Bakanınız olarak en yüksek sesle söylüyorum, kaygı etmeyiniz, hastalık eski günlerindeki gücünde değil” dedi.

AA’nın aktardığına nazaran Koca, şu tabirleri kullandı: “Küresel salgın ilan edilmemişken Bilim Konseyi’ni kurup, salgınla gayret rehberimizi Dünya Sıhhat Örgütü’ndilk evvel ilan ettik. Süratle duruma vaziyet ederek önlemler hayata geçirdik. Aşı programı başladığında vatandaşımızı en süratli biçimde aşı ile buluşturmuş ve fazlaca kısa müddette vatandaşlarımızın hayli büyük bir kısmını aşıladık. Bilimin gereklerini yerine getirmiş ve her bir vatandaşımızın sıhhat ve selameti için çalıştık. Bunları yaparken toplumsal gerçeklerden, ömrün emsalsiz gerekliliklerinden ise taviz vermedik. Vatandaşımız sabretti, azmetti ve bugünlere geldik.”

‘GELİŞMİŞ OLDUĞU TEZ EDİLEN ÜLKELER ÇOK GERİMİZDE KALDI’

Koca, Türkiye’nin salgınla çabayı tamamlarken herkestilk evvel hareket ettiğini belirterek şu biçimde devam etti:

“Kısıtlamaların en makul müddette kaldırıldığı ülkeyiz. Temel şahsi korunma önlemleri ve aşı haricinde tüm kısıtlamaları kaldırdık. Hastalığın tesirini azalttığını görünce karantina mühletleri ve tarama testleri dahil uygulamalarımızı güncelledik. Gelişmiş olduğu argüman edilen ülkeler sıhhat hizmetlerinin verilmesinde bizim hayli gerimizde kaldıkları üzere kısıtlama ve önlemlerin kaldırılmasında da bizi izlediler. Bugün tüm ülkeler, tüm salgın kurallarını nasıl kaldıracaklarını tartışıyor ve karar almaya çalışıyor, halbuki biz sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bunları tam vaktinde ve vatandaşımızı yormadan, yıpratmadan, herkestilk evvel hayata geçirdik. Salgın geri dönmemek üzere gündemimizden çıkıyor. Tüm dünyayı çepeçevre saran kurallar manzumesi artık tarih oluyor. Bu olağan olarak önlemsiz hareket edeceğimiz manasına gelmez. artık önlem şahsi.”

‘GÜVENLİ AŞIYI YERLİ OLARAK GELİŞTİRDİK’

Yerli aşı TURKOVAC’a gösterilen ilgiye müteşekkir olduğunu lisana getiren Koca, “Kendi aşımızla kendi gücümüzün sahibiyiz. Bilimsel tüm gereklilikleri yerine getirerek tesirli ve inançlı bir aşıyı büsbütün yerli olarak geliştirdik. Ülkemizin gücüne, bilim insanlarımızın başarılarına inanın, onlarla gurur duyun. Aşı tercihinde, ‘Benim tercihim TURKOVAC’tır’ diye yüksek sesle söyleyin” dedi.

Bakan Koca, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Artan hadise sayılarının sizi ürkütmemesini Sıhhat Bakanınız olarak en yüksek sesle söylüyorum; tasa etmeyiniz, hastalık eski günlerindeki gücünde değil. Grip olan vatandaşlarımızın sayısını günlük olarak ilan etsek emsal görünümlerle karşılaşacağız. Gripten kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısını günlük olarak açıklasak salgından farklı olmadığını bakılırsaceğiz. Müsterih olunuz, en makus günler geride kaldı.”

GİRESUN’DA 5 BİN SIHHAT ÇALIŞANI HİZMET VERİYOR

Giresunluları 148 aile hekimliği ünitesinde ve 6 entegre ilçe hastanesinde birinci basamak sıhhat hizmetleriyle buluşturduklarını belirten Koca, hastane hizmetlerinin 9’u devlet hastanesi, 1’i fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, 2’si eğitim ve araştırma hastanesi olmak üzere kısım hastaneleriyle birlikte 16 sıhhat tesisinde yürütüldüğünü aktardı. Giresun’da 384’ü uzman hekim olmak üzere 760 tabip, 120 diş doktoru, 2 bin 71 hemşire ve ebe, 2 bin 77 takviye çalışanıyla toplamda 5 bini aşkın sıhhat işçisinin hizmet verdiğini söz eden Koca, şu değerlendirmede bulundu:

“Salgın şartları niçiniyle açılış merasimini bugüne ertelediğimiz Giresun Eğitim Araştırma Hastanemiz ise kuvvetli sıhhat altyapısı ve grubuyla Giresunluların sıhhat hizmeti talebini karşılamada kıymetli bir rol üstlenmiştir. 76 bin metrekare üzerine konseyi 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanemizde 78 ağır bakım ünitesi, 16 ameliyathane, 108 adet poliklinik, 34 diyaliz ünitesi, 4 yataklı yanık merkezi, kalp cerrahisi ve anjiyo merkeziyle onkoloji teşhis merkezi bulunmaktadır.” (HABER MERKEZİ)

Okumaya devam et...