Fırat Gül: Kocaelispor şampiyon olmak zorunda

kunteper

Global Mod
Global Mod
Son dakikalarda yenilen golle 1-1 biten maçın akabinde Kocaelispor Teknik Yöneticisi Fırat Gül, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Şampiyonluk gayesinden vazgeçmediklerini belirten Gül, “İkili çabaları kazanan tarafın ayakta kalacağı bir maç olacağını öngörmüştük. Hakikaten o denli oldu. Çok rahat kazanabileceğimiz maçtı. 1-0 öndeyken 2,3, tahminen daha fazla gol atabileceğimiz durumlar bulduk. Üreten taraf bizdik. Ancak sonuç itibariyle 1-1 kalıyorsunuz ve 2 puan kaybediyorsunuz. Bunun bir savunması yok. 33 maçımız var. Tüm maçlardan azamî puan alarak inşallah amaca gideceğiz. Vakit zaman bu biçimde kayıplar olur. Dünyanın en yeterli grupları kaybediyor, en düzgün futbolcuları gol kaçırıyor. Bunlar futbolun ortasında olan şeyler. Biz muhakkak odaklandığımız amaçtan vazgeçmeden çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“Farkındayım, bu grup şampiyon olmak zorunda”

Gül, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Maçın kırılma anı; şayet birinci yarı 2-0 bitirebilseydik farklı format olacaktı. 1-0 rakibi daima oyunun ortasında tutuyor. İkinci yarı Okan’ın direkten dönen şutu var, Tayfun karşı karşıya kaçırdı. bu biçimde şeyler olabilir. Şu süreçte yapılanma ortasındayız. Kalıcı bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ve kalıcı işler yapmak kolay değil. Ben şunun da farkındayım, bu ekip şampiyon olmak zorunda. Bu maksadın haricinde hareket etmiyoruz. bu biçimde atmosferlerde, bu çeşit oyunlarda kayıplar olabiliyor. Biz konuma giremeden 0-0 kalsaydık yahut 1-1 kalsaydık bu biçimde ‘Bu grup umut vaat etmiyor’ derdim. Ancak şu an hem oynadığımız oyun, hem oyuncularımızın inancı bizi gayeye götürecek noktada”

“Skoru aşikâr bir süre taşımanın oyununu oynadık”

İkinci yarı 75. dakikaya kadar rakip kaleye tehlikeli atak geliştirememeyi ise teknik adam Fırat Gül şu biçimde deklare etti:

“Oyuncu değişikliği yapmadan evvel rakip topa biraz daha fazla sahip olmaya başladı. Onların topa sahip olma mühletini kısaltmak, direncini kırmak için orta sahayı daha güçlendirerek ve dirençli hale getirerek yanıt verdik. Aslında rakibe konum, alan ve vakit vermedik. Duran top ve karambol top haricinde top vermedik. Yüzde yüz kaçırdıkları bir durum yok. Oynadığımız formatın haricinde belirli bir süre skoru istikrarda taşımanın oyununu oynadık. Aslında istediğimiz noktaya kadar da taşıdık. daha sonraki oyuncu değişiklikleriyle skoru değiştireceğimizi de biliyorduk. Konuma girdik de, yakaladık da. Tam düşündüğümüz üzere oldu ancak gol olmadı. Konuma girip de atamıyorsanız, bir biçimde rakip yarım konumdan bu biçimde gol çıkarıyor. Yapacak bir şey yok. Bunlar futbolda olan şeyler, vazgeçmek yok. Kıymetli olan konum üretebilmek”

Taraftarın istifa davetine açıklama

Taraftarın reaksiyonu ve istifa baskısıyla ilgili soruları da yanıtlayan Fırat Gül, “Taraftarımızın reaksiyon göstermesi çok doğal. Ekibin galip gelmesini istiyorlar. Bizde onun için çalışıyoruz. Daha evvel de söylemiş oldum. Bize kayıtsız koşulsuz belirli bir süre dayanak olsunlar. aslına bakarsan biz bu işi yapamazsak herkes ne yapması gerektiğini bilir. Badire yok. Ne vakit, ne yapmam gerektiğinin farkındayım. Gerekli deneyimim de var. O yüzden hiç kimse işin o tarafını düşünmesin. Fakat şu süreçte ‘Bu maçta şöyleki mi olacak. Bu maçta bu biçimde mi olacak?’ Ben bir biçimde baskıyı emiyorum ancak kimi futbolcularım tahminen etkileniyor. Alışılmış ki herkes Kocaelispor’un muvaffakiyetini, Kocaelispor’un şampiyonluğunu istiyor. Ve çabucak olsun istiyor. Farkındayım ancak inandıklarımızdan vazgeçmeden, Kocaelispor oynadığı oyunun üstüne koyarak galip gelmeye başladığında bu atmosfer apayrı noktaya gidecek. İki tane galibiyet gelince o baskı kırılır. Biz art geriye galip gelmeye başlayınca diğer şeyler konuşacağız. Bu ekip dönem sonunda inşallah memnun sona ulaşacak. Sabır demiyorum. Zira sabır sözü artık antipatik hale geldi. Sabır, sabır. Sabır da onların da geçmişten gelen birikimleri var. Geçen yılki sonuçlar hafızalarda. Sabır sözünü kullanmak istemiyorum. Gerçek Kocaelispor taraftarının bizi destekleyeceğini biliyorum. Onlara tek mesajım; bu kadro şampiyon olacak. Bu süreçte bizle birlikte olsunlar” dedi.

KOCAELİ (İHA)