Gözden Geçirme: Tüm hazırlıklara rağmen, Cotillion kusursuz olmaktan çok uzak

MoonMan

Member
Harriet Holland Social Club’ın girişimci Başkanı, Kotillion’un başarılı olmasını istiyor. Çiçekli orta süsler yerinde, sahnede bir grup var ve perdeler düzgün bir şekilde kıvrılmış ve bağlanmış. Sosyeteye takılanlar hazırlandı ve hazırlandı. Gecenin sonunda bu genç kadınların parlak bir geleceğe adım atacaklarını umuyor.

New Georges and the Movement Theatre Company tarafından ART/New York Theatres’da sunulan The Harriet Holland Social Club, Colette Robert’ın yazıp yönettiği, 84. Yıllık Star-Burst Cotillion’u Rönesans Oteli’nin Büyük Balo Salonunda Sunar toplar. Sosyeteye takdim edilenlerin tanıtımı, baba-kızın dansı ve çok servisli bir akşam yemeği var ama bu kotilyon – ve sahneleme – kusursuz olmaktan çok uzak.

2 boyutlu bir kötü adam olan Bayan Başkan (Akyiaa Wilson), sosyeteye takdim edilenleri (Claire Fort, Caturah Brown, Starr Kirkland, Aigner Mizzelle, Monique St. Cyr, Portland Thomas) görünüşlerine ve zenginliklerine öncelik vermeye teşvik ediyor ve onları hiç umursamadan eleştiriyor. bireyler olarak onlara. Daha aydınlanmış Başkan Yardımcısı (paha biçilmez pasif-agresif bir dil ve satır okuma ile komik bir Jehan O. Young), halkla ilişkiler gibi daha fazla içerik ve stil ve statüye daha az yüzeysel odaklanma için baskı yapıyor.

Senaryonun bu modası geçmiş geçiş törenleri hakkında açıkça söyleyecek bir şeyleri var. Ancak Robert bariz olanın ötesine geçmiyor: Senaryoya göre, zenci sosyete baloları bir kaldırma ve güçlendirme kaynağı olmaktan ziyade, siyah kadın bedenlerinin nesneleştirilmesi gibi, genellikle sınıfçılığı, renkçiliği ve gerici cinsiyet siyasetini teşvik ediyor. Yine de kotilyonlar sorunun nedeni değildir; Daha farklılaşmış bir sosyal ve kültürel altyapının belirtileridir. Oyunda derinlemesine araştırma ve karakter oluşturma eksikliği, sosyeteye takdim edilenler her şeyi sorgulamaya başlarken bile bizi tedirgin ediyor.

Yapısal olarak, parça asla temelini bulamaz. Çoğu zaman gerçek zamanlı, ancak bazen gelecekten gelen kızların konuşmaları, bir müzayede bloğundaymış gibi poz vermeleri veya kıyafetlerini yırtmaları gibi bir tür kore şiirine dönüşüyor. Ve dengesiz yön, oyuncuların performanslarının yapmacık olduğu sahnelere yol açar – doğal konuşma akışıyla değil, beklenti duraklamalarıyla dolu.

Tiyatroyu bir balo salonuna dönüştüren Teresa L. Williams’ın set tasarımı ve bir parti atmosferi yaratan Stacey Derosier’in şık aydınlatması daha zarif. Ve Harriet Holland Social Club’ın muhteşem şarkıcıları (Kayla Coleman, Cherrye J. Davis, Cristina Pitter, Montria Walker), parıldayan elbiseleri (Mika Eubanks’in muhteşem kostüm tasarımı) ve koreografileri (nicHi douglas) ile Marvelettes ve Ronettes havası veriyor. ). . Müzik (Dionne McClain-Freeney), grubun piyano, kontrbas ve davulda çaldığı zekice sözler ve akılda kalıcı bir müzikle şovun temalarını araştırıyor.

Görünüşe göre The Cotillion, yazar Jocelyn Bioh’un School Girls’te yazdıklarını yeniden yaratmaya çalışıyor; veya güzellik yarışmalarının onları üreten kültürden daha az eleştirildiği African Mean Girls Play”.

Robert’ın şovu, anneme kotilyonunu sormam için bana ilham verdi. Utanç bekliyordum. “Eğlendim,” dedi. Deneyimi hayatını daha iyi ya da daha kötü yönde değiştirmedi. “Cotillion” unutuyor: bu da sadece bir parti.

Harriet Holland Social Club, Renaissance Hotel’in Büyük Balo Salonu’nda 84. Yıllık Yıldız Patlaması Cotillion’u sunar.
27 Mayıs’a kadar Manhattan’daki ART/New York Tiyatrolarında; newgeorges.org. Süre: 1 saat 40 dakika.