Haberler eleştirmenlerinin sabırsızlıkla beklediği 2024 dizileri, filmler ve daha fazlası

MoonMan

Member
Hollanda Cotter

Met tarihi bir yanlışı düzeltmeye çalışıyor

1969’un başlarında Metropolitan Müzesi, “Aklımdaki Harlem: Siyah Amerika’nın Kültür Başkenti, 1900-1968” başlıklı bir sergiyle kargaşaya neden oldu. Müzenin Afro-Amerikan yaratıcılığını ilk büyük ölçekli kutlaması olarak tasarlanmış olmasına rağmen, belgesel fotoğraf duvar resimleri dışında herhangi bir görsel sanat içermiyordu. Birçoğu müzenin hemen kuzeyindeki Harlem’de çalışan siyah sanatçılar, sergiyi sanat dünyasındaki ırkçılığın kanıtı olarak kınayarak öfkeyle protesto etti.

1969 yılında öğrenci olarak New York’a gittiğimde bu sergiyi görmüş ve hayran kalmıştım. Bu yüzden ancak bu durumu düzeltebilecek yeni bir sergi beni heyecanlandırıyor: Resim, heykel, fotoğraf ve filmlerden oluşan geniş kapsamlı bir araştırma. “Harlem Rönesansı ve Transatlantik Modernite” Açılışın Şubat ayında Met’te yapılması planlanıyor. Yarım yüzyıl önce Met’e kabul edilemez olduğu düşünülen zengin bir Afro-Amerikan sanatının dahil edilmesinin duyurulması – bazıları ülkenin tarihsel olarak siyahi kolej ve üniversitelerinin koleksiyonlarından nadiren görülen ödünç almalarla temsil ediliyor – başlı başına heyecan verici bir ihtimal. Serginin en büyük vaadi de, modern Afro-Amerikan sanatını yalnızca yerel bir fenomen olarak değil, uluslararası modernliğin yaratıcısı olarak konumlandırmaktır.

Alissa Wilkinson

Furiosa’nın bir başlangıç hikayesi var

Gelecek yıl çok sayıda devam filmi gelecek: “Inside Out 2”, “Beetlejuice 2”, “Joker: Folie à Deux”, “Gladiator 2”, “Dune: Part Two” ve ayrıca “Quiet Place” ve “Quiet Place” ve Sinematik evrenlerde “Venom”, “Paddington”, “Godzilla” ve hatta “Çılgın Hırsız”. Orijinal olmayan filmler beni nadiren heyecanlandırır, çünkü çoğu, mevcut fikri mülkiyetten ve riskten kaçınan izleyici kitlesinden yararlanan saf nakit kapma işi olarak karşımıza çıkıyor. Ama her zaman bir devam filminin (ya da bir prequel ya da bir yan-quel ya da her neyse) iyi olup olmayacağını merak etmişimdir ve sabırsızlıkla beklediğim film de bu. “Furiosa: Bir Mad Max Destanı.” George Miller, 2015 yapımı Mad Max: Fury Road’da Charlize Theron’un canlandırdığı karakterin başlangıç hikayesini yönetmek üzere geri dönüyor ve Furiosa rolünde Anya Taylor-Joy yer alıyor. Distopyayı seviyorum ve çok az kişi Fury Road’un katıksız adrenalini ve korkusunu aşabildi. Hazırlanmak için tüm “Mad Max” filmlerini yeniden izliyorum.

Mike Hale

Tom Hollander Truman Capote’ye saldırdı

Clive Owen, AMC’nin “Bay Spade” (14 Ocak), Helena Bonham Carter, 1970’lerin pembe dizi yıldızı Noele Gordon rolünde (“Nolly“, PBS), Christian Dior ve Coco Chanel rolünde Ben Mendelsohn ve Juliette Binoche (“Yeni görünüm“ Apple TV+, 14 Şubat) – belki de bu kadar çok ilginç oyuncu kadrosunun olduğu yeni bir TV yılı olmamıştı. Ama ilgimi en çok çeken, FX’te Truman Capote’yi canlandıran olağanüstü sert İngiliz aktör Tom Hollander. “Kavga: Capote Kuğulara Karşı” (31 Ocak). Naomi Watts, Diane Lane, Chloë Sevigny ve Calista Flockhart, Capote’nin arkadaş olduğu ve daha sonra son derece tatsız roman à nota anahtarı Cevaplanan Dualar için malzeme olarak kullanılan sosyete kadınlarından bazılarını canlandırıyor; Hollander’ın Mutlu Rockefeller’ı “şu kalın eklemli fahişe” olarak adlandırdığı Capote’ye kanallık etmesi düşüncesi sizi heyecanlandırıyorsa, o zaman uyum sağlamanız gerekir.

Salamişah Tillet

‘The Wiz’ Broadway’e geri dönüyor

Herkese oğlum Sidney’in müzikal tiyatro çocuğu olduğunu söylüyorum. En sevdiği film elbette “The Wiz”. Ve tabii ki onun sekizinci doğum günü için Baltimore’a gittik; müzikal versiyonun ilk gösterimi 1975’te yapıldı ve şu anki turne geçen Ekim ayında başladı. Hatta ailem, Broadway’in ilk dört yıllık koşusu sırasında 1.672 performanstan birini bile izledi; oyun, En İyi Müzikal de dahil olmak üzere yedi Ton kazandı. Hevesli Wiz hayranlarından oluşan bir aileden geldiğim için, oyunun bu Nisan ayında Marquis Tiyatrosu’nda Broadway’e geri dönmesi beni her zamankinden daha fazla heyecanlandırıyor.

L. Frank Baum’un “The Wizard of Oz” adlı çocuk kitabından uyarlanan ve tamamı siyahlardan oluşan bir kadroya sahip olan film, “Büyücü” bir kültürel klasik, dolayısıyla yeniden canlandırılması bazı güçlü güncellemelerle birlikte gelmeli. Schele Williams’ın yönettiği ve ek senaryosu Amber Ruffin olan filmde artık TikTok seçmelerinde Dorothy rolünü kazanan Nichelle Lewis yer alıyor; Em Teyze ve Evillene rolünde heyecan verici bir şarkı A. Betts; Aslan rolünde Kyle Ramar Freeman, Teneke Adam rolünde Phillip Johnson Richardson; Korkuluk rolünde Avery Wilson; ve Glinda rolünde Deborah Cox, Wayne Brady ise Oz’u oynamak için Broadway’e dönüyor. İlk bakışta, bu dinamik oyuncu kadrosuna, Hannah Beachler’ın (“Black Panther”) sürekli değişen set tasarımına ve eski Beyoncé koreografı JaQuel Knight’ın dans hareketlerine, özellikle de Dorothy ve onun uyumsuz grubu onlara doğru ilerlerken hayran kaldım. Emerald Make City.

Jesse Yeşil

Çift doz Itamar Moses

Erişimden bahsetmişken: Şubat, daha önce The Band’s Visit kitabını yazan Itamar Moses’ın son derece zıt iki eserini New York sahnelerine getiriyor. 15 Şubat’tan 10 Mart’a kadar Halk Tiyatrosu Lila Neugebauer’in prodüksiyonunu sunuyor. “müttefik“ Josh Radnor’ın başrolünde yer aldığı filmde, kendisinden bir sosyal adalet manifestosu imzalaması istendiğinde ihtiyatlılık ile ifade özgürlüğü arasındaki çapraz ateşte kalan Yahudi bir üniversite profesörünü canlandırıyor. Zamanlılık rakipsizdir.

Ardından Audible, 28 Şubat’tan 7 Nisan’a kadar Minetta Lane Tiyatrosu’nda Moses’ı “Grubun Ziyareti” işbirlikçilerinden bazılarıyla yeniden bir araya getirecek. “Ölü kanun kaçağı.” David Cromer’in yönettiği, Moses’ın kitabı ve David Yazbek ile Erik Della Penna’nın şarkılarının yer aldığı müzikal bir mumyayı konu alıyor. Spesifik olarak, gerçek son derece iğrenç bir şekilde gün ışığına çıkmadan önce onlarca yıl boyunca bir yan çekim olarak hizmet eden, başarısız bir Vahşi Batı silahşörünün mumyasıyla ilgili. Spoiler uyarısı – Kelimenin tam anlamıyla düşünüyorum.

Maya Phillips

Şık casus hareketleri, yığılmış oyuncular (ve bir kedi)

Merkezdeki konsept “Argille” – çok satan bir yazar, yazdıklarının doğru çıktığını keşfediyor – bana anında en sevdiğim filmlerden biri olan Stranger Than Fiction’ı hatırlatıyor. (Hikaye anlatıcılığının gücüyle ilgili meta hikayelerin hayranıyım.) “Argylle”de (2 Şubat’ta açılıyor) Matthew Bryce, Dallas Howard’ı, sözleri onu casusluk Vaughn’un tehlikeli dünyasına götüren yumuşak huylu bir casus romancı olarak canlandırıyor. Şeytani derecede şık “Kingsman” serisi, casus filmi türünün nasıl oynanacağını ve hicvedileceğini tam olarak bildiğini gösteriyor. Oyuncu kadrosunda aksiyon rolleri üstlenen ama aynı zamanda etkileyici komedi performansı sergileyen aktörler (Henry Cavill, Sam Rockwell, John Cena ve Samuel L. Jackson dahil) yer alıyor; kamera ise Vaughn’un kendi imzasını yarattığı zarif tarzı paylaşıyor gibi görünüyor. . Peki sırt çantasındaki rahatsız, bitkin bir kedi? Pastanın üzerine krema.

Jason Zinoman

Larry David bir finale daha imza attı

Larry David bunu nasıl yaptı? Bu son zamanlarda çok duyduğum bir soru. İsrail-Filistin çatışmasını tüm zamanların en komik televizyon bölümlerinden birine nasıl dönüştürdü? Başı belaya girmeden ırkla, Holokost’la ve Trump’la nasıl başa çıktı? Golf maçı sırasında sızlanan o dayanılmaz derecede zengin Hollywood tiplerini nasıl bu kadar umursamamızı sağladı? Doğaçlama sohbetlerin hakim olduğu bir şovun on bir sezonunu yaratmak gibi imkansız bir başarıyı nasıl başardı? Sorular elbette retorik ama cevabı herkes biliyor. Larry David yaptığı işte gerçekten ama gerçekten (“oldukça güzel” diyebilirim) çok iyi. Yani onun son sezonu “Coşku frenlemek“ 4 Şubat’ta prömiyeri yapılacak olan üzücü bir olay. Ama aynı zamanda televizyonda kasete kaydetmediğim, bunun yerine yayınlandığı anda izlediğim birkaç şeyden biri. Gelecek sezonun hikayelerinin ne olacağını bilmiyorum ama dikkate alınması gereken bir fikir var: David zaten merakla beklenen bir final yazdı, “Seinfeld” için olanı. Mükemmel olduğunu düşündüm. Birçoğu aynı fikirde değildi. Jerry Seinfeld sahnede bu finali bir şekilde yeniden ele alacağını söyledi. Düşünce için yiyecek.

Margaret Lyons

“Girls5eva” yolda

2.sezon ise “Kızlar5eva” 2022 sona erdi, uzatma yönündeki umutlarım zayıftı; Hiçbir Peacock orijinal dizisi aslında üçüncü sezona ulaşamadı. Ama artık bu bir Peacock dizisi değil: Üçüncü sezonu var, 14 Mart’ta yayınlanacak ama Netflix’te olacak. 1. Sezonda 90’ların kız grubu yeniden bir araya geldi ve 2. Sezonda albümlerini yayınladılar. Bu sezon turneye çıkıyorlar, hazırlıklı olmadıkları bir deneyim. Tabii ki sulu şakaları ve çarpık nostaljiyi sabırsızlıkla bekliyorum ama daha da büyük dilek, çalma listelerimde “Dört Yıldız”, “BPE” ve “Korkuyorum” ile birlikte yer alan başka bir mutlak çılgınlık.

Zachary Woolfe

Met’te İlkbaharda Noel

Öncelikle önemli şeyler: “El Niño” hava koşullarıyla ilgili bir opera değil. John Adams’ın enerjik, eklektik iki saatlik müziği opera uzunluğunda olsa da aslında bir opera bile değil. Handel’in “Mesih” geleneğini sürdüren, Noel hikâyesini karakterler ya da doğal sahneler olmadan anlatan bir oratoryo. Daha çok tarihin bir yansıması; Koro numaraları ve soloların metinleri hem İncil’den hem de Latin Amerika şiirinden alınmıştır ve Adams ile Peter Sellars tarafından bir araya getirilmiştir.

Prömiyeri 2000 yılında yapılan eser her zaman sahnelenmiyor ancak Metropolitan Operası’ndaki galasında (23 Nisan-17 Mayıs) topluluk onu muhteşem bir şekilde işliyor. Yönetmenliğini Lileana Blain-Cruz’un üstlendiği yapımda şef Marin Alsop, soprano Julia Bullock, bas-bariton Davóne Tines ve mezzo-soprano J’Nai Bridges yer alıyor; müzik güçlerinden ilham alıyor. Noel’e birkaç ay kaldı ama El Niño yine de hoş karşılanacak.

Jon Pareles

Brittany Howard muhteşem yeni şarkılarını tanıtıyor

Dizginsiz duygu, sonik hırs ve cesur vokaller, 2012’de Alabama Shakes’e katıldığından beri Brittany Howard’ın şarkılarını karakterize ediyor. Güney ruhuna ve rock’ına batmış durumda ve sesi müjdeye dayanan güçlü bir güce sahip. Ancak Alabama Shakes ve ardından 2019’daki solo albümü Jaime ile Howard, yeniden canlanmanın çok ötesine geçti ve şaşırtıcı yeni melezler için baskı yaptı; Ortak yapımcısı Shawn Everett ayrıca SZA ve Kacey Musgraves’le de çalıştı. Howard’ın ikinci solo albümü “Şimdi ne var2 Şubat’ta yayınlanan ön-yayın single’ları, başarısız bir ilişkinin çalkantısına sürükleniyor, vurmalı ve ruhani arasında geçiş yapıyor. Albümün tamamı daha da yenilikçi inişler ve çıkışlar vaat ediyor. Howard, 6 Şubat’ta Kuzey Amerika turnesine 16 ve 17 Şubat’ta Webster Hall’da New York City’deki gösterilerle başlıyor.