Haberler’ın baş tiyatro eleştirmeni Marks

MoonMan

Member
Times Insider kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı açıklıyor ve gazeteciliğimizin nasıl çalıştığına dair perde arkası bilgiler sunuyor.

Ekim ayı başlarında bunaltıcı bir Cuma akşamı saat 19.40’ta, Jesse Green, ekose bir takım elbise ceketi giymiş ve yeşil bir dizüstü bilgisayar çantası taşıyordu, Manhattan’daki James Earl Jones Tiyatrosu’na geldi. Orada görmek istediği gösteri: “Gutenberg! “Müzikal!” 20 dakika sonra başladı ama salona girmek için acelesi yoktu. Haber’ın kıdemli tiyatro eleştirmeni olarak Broadway gösterilerinin genellikle yaklaşık sekiz dakika geç başladığını biliyor.

Green, programın basın ekibinden birine hitap ederken “İyi akşamlar” dedi. İçinde biri Green’e, diğeri kocası Andrew Mirer’e olmak üzere iki bilet bulunan beyaz bir zarf çıkardı.

Bu, matbaanın mucidi Johannes Gutenberg hakkında pek bir şey bilmeden onun hakkında bir gösteri yazmaya karar veren gelecek vadeden müzikal tiyatro yazarlarını konu alan iki kişilik bir komedi olan “Gutenberg!”in ikinci basın gösterimiydi. Dizi, 2011 yapımı Mormon Kitabı’nda talihsiz misyonerleri canlandıran Andrew Rannells ve Josh Gad’ı yeniden bir araya getiriyor.

“Gutenberg!” neredeyse her yeni Broadway prodüksiyonunu ve birçok Broadway dışı şovu ve bölgesel prodüksiyonu inceleyen Green’in bu yıl izleyeceği 100’den fazla gösteriden biriydi. Önceki akşam, 1981 Stephen Sondheim müzikalinin muhteşem yeniden canlandırılması olan “Merrily We Roll Along” performansına katılmıştı.

2017’den bu yana The Times’ın tiyatro eleştirmeni olan Green, lisede gururla tiyatro meraklısıydı. Yale’den İngilizce ve tiyatro dallarında çift anadal yaparak mezun olduktan sonra New York’a taşındı ve Broadway şovlarında ayakçı veya ayakçı olarak çalışmaya başladı ve müzik koordinatörü pozisyonlarına kadar yükseldi. Bir noktada, aralarında “West Side Story”, “Sweeney Todd” ve “The Phantom of the Opera”nın da bulunduğu tiyatro tarihinin en kalıcı müzikallerinin çoğunun yapımcılığını veya yönetmenliğini yapan Hal Prince’in yanında çıraklık yaptı.

Prince’le geçirdiği zaman sadece zevkini geliştirmekle kalmadı, aynı zamanda ona bir gösterinin izleyiciyle bağlantı kurmasının ne kadar önemli olduğunu da gösterdi.

Onlarca yıllık eleştirmenlik kariyeri boyunca yaklaşık 1000 performansı değerlendiren Green, “Tiyatro eleştirisini bir habercilik biçimi olarak görüyorum” dedi. Haberciliği, önünde gerçekleştirilen gösteriyle olan bağlantısını, duygularını yansıtıyor.

Bana “İncelemenin eğlencesi bu” dedi.

Eleştirmenler genellikle bir gösterinin resmi açılış gecesinden önce düzenlenen birkaç basın gösteriminden birine katılırlar. Green bulabildiği ilk kişiyi görüyor, böylece genellikle açılış gecesinde çıkan incelemesini yazmaya yeterli zamanı oluyor. “Gutenberg!” sonraki 12 Ekim Perşembe günü açıldı.

Akşam saat 20.00’de metal detektöründen geçti ve biletini mübaşirlere uzattı. Bir zil çaldı.

Bir adam “Hadi gidelim arkadaşlar, içeri gelin” diye bağırdı. “Gösteri başlamak üzere.”

Bir mübaşir Green ve Mirer’i orkestra bölümünün F Sırasındaki koridor koltuklarına götürdü. (“Basın koltukları neredeyse her zaman orkestranın ortasındadır” dedi Green. “Ama bunları kendim satın aldığımda asma katın ön sırasında oturmayı seviyorum.”)

5’e 8 inçlik kırmızı spiral bir defter çıkardı, lacivert gözlüklerini taktı ve sayfanın üst kısmına gösterinin adını ve tarihini yazdı. Bütün akşam yazacağı en okunabilir şey bu olurdu.

Green bana “Bir gösteriden sonra yaptığım ilk şey notlarımı yazmaktır” dedi. “Çoğunlukla okunaksızlar ama yine de hafızamı test etmeme yardımcı oluyorlar.”

Gösteri başladığında Mirer öne doğru eğildi ve saatine işaret etti: 8:04. Diziler yayın sürelerini web sitelerinde yayınlasa da bu her zaman doğru değildir; Yeşil, okuyucuların doğru bilgiye sahip olmasını sağlar.

Gad ve Rannells’in tekme çizgisinde dans ettiği ve kurabiyelerle ilgili tuhaf bir şarkı söylediği ilk perdede Green sık sık not aldı. Ara sıra gülümsemesi ya da gülmesi dışında yüz ifadesi anlaşılmazdı.

Daha sonra bana “Birçok şey arıyorum” dedi. “Oyunun ne yapmaya çalıştığını ve nasıl başarılı ya da başarısız göründüğünü anlamama yardımcı olan satırlar.” Okuyucuların gösteriyi deneyimlemenin nasıl bir his olduğunu anlamalarına yardımcı olacak anlar ve tasarım kararları içeriyor. Bazen “Yardım” veya “Bu bitecek mi?” yazdığını itiraf ediyor.

“Gutenberg!”in ilk perdesi seyircilerde sürekli kahkahalara yol açtı ve Green ara sıra alkış aldı; performans sırasında çok fazla duygu göstermemeye çalışıyor. Teneffüs sırasında evin ışıkları yandığında, yakınlarda oturan bir kadın, yanında oturan kişiye doğru döndü. “Bu şimdiye kadar gördüğüm hiçbir şeye benzemiyor” dedi.

Yeşil ayağa kalktı. “Başka kimsenin nüfuz etmesini istemiyorum” dedi. Yanlışlıkla gizlice dinlenmeyi önlemek için, sadece koridorda yürümek olsa bile teneffüs sırasında yürüyüşe çıkıyor.

2. Perde sabah 9:15’te başladı ve Green bunu görev bilinciyle not defterine kaydetti. İkinci perdede daha az not aldı, daha sonra bunun her zaman böyle olmadığını söyledi. Bunu şu şekilde açıkladı: “Gösteri ne kadar iyi olursa, o kadar az not alma eğiliminde oluyorum çünkü ona çok fazla bağlanıyorum.”

Gad ve Rannells saat 22:08’de selamlarını aldıklarında seyircilerin çoğu ayağa kalkıp alkışladılar. Ancak Green koltuğunun yükseltilmiş kenarına oturdu ve izlemek için boynunu uzattı. Times eleştirmenleri genellikle bir programın sonunda yer almazlar; Green’e göre bu, resmi bir politika değil, eleştirmenler arasında yazılı olmayan bir kuraldır.

Bana “İzlendiğimizi biliyoruz ve çok fazla bilgi vermek istemiyoruz” dedi. Ve şunu ekledi: “Ben hala ayakta alkışlamanın gerçekten olağanüstü olaylar için olduğuna inanıyorum.”

Green not defterini kapatıp (dört sayfayı doldurmuştu) çıkışa yönelirken, o ve kocası hava durumunu – yağmur yağacaktı – ve hafta sonu için ormanın dışındaki bir eve gitme planlarını tartıştılar. onlara. Green’in yazacağı yer. Aralarında gösteriyle ilgili tek bir kelime bile konuşulmadı. En azından Green’in incelemesi yayınlanana kadar kocasının bile bir performans hakkındaki düşüncelerini ifade etmesi yasak.

Green dizinin senaryosunu Brooklyn’deki evine giderken trende telefonunda okumayı planladı. Yeni bir gösterinin senaryosunu görmeden önce asla okumaz – onu “oyun yazarının amaçladığı gibi” deneyimlemek ister – ancak bunu daha sonra eserin anlamını daha derinlemesine incelemek, herhangi bir anın doğaçlama olup olmadığını görmek ve onaylamak için alıntılar yapmak için yapar. .

İncelemesini yazarken dizinin basın temsilcilerine e-postayla sorular göndererek dizinin gelişim sürecinde nasıl değiştiğini veya “Gutenberg!” örneğinde oyuncuların performans sırasında kaç tane kamyoncu şapkası giydiğini soruyor ( 99). Ayrıca incelemesine dahil ettiği gerçekleri de kontrol ediyor.

Green’le vakit geçirdikten sonra eleştirmen olmanın sadece işinin değil, kimliğinin bir parçası olduğunu hissettiği anlaşılıyor. Bir programa yorum yapmadığı zamanlarda bile kültürün içine gömülmüş durumda: Örneğin Walt Whitman ve Jane Austen’in hayranı ve doymak bilmez bir okuyucusu ve bir bulmaca tutkunu.

Green’in gösterinin başarılı olmasını istediğini söylemek gerekiyor. Sonuçta o bir tiyatro tutkunu. Bir performanstan hoşlanmasa bile, onun yine de değerli olabileceğini veya kültürel bir sohbete katkıda bulunabileceğini anlıyor. Ancak hak ettiğini düşünüyorsa gösteri yapmaktan çekinmeyecektir. “Eğer bir değerim varsa, o da uzun yıllar boyunca oyunlar izlemekten ve onlar hakkında yazmaktan edindiğim belirli bir zevk ve bilgi tutarlılığına sahip olmamdır” dedi. “Yazdıklarımı okumaya alışkın insanlar ‘Ah, onunla asla aynı fikirde değilim’ diyebilir ki bu aslında iyi bir şey. Ben bir şeyi beğenmezsem, onlar da beğeneceklerini biliyorlar ve bunun tersi de geçerli.”

Green, inceleme sırasında daha büyük soruları düşünüyor: Bu parça ne istiyor? Bunu ne kadar iyi yapıyor? Ulaşmaya değer mi? Ve elbette bunu zamanında yapıyor.

“Binlerce incelemeden sonra bile son teslim tarihine bakmak beni dehşete düşürüyor” dedi. “Sonuçta, kafanızdakilerden ve not defterinizdeki birkaç okunaksız karalamadan başka hiçbir şeyle başlamıyorsunuz.”

Ancak yazmanın bir lanet değil, bir zevk olması gerektiğini söyledi. “Korkudan zevke gitmesi gerekiyor” dedi. “Bunun bu kadar sık olması beni hâlâ şaşırtıyor.”