İnceleme: “Seni o kadar çok seviyorum ki ölebilirim”, uzaktan yapılan bir deney

MoonMan

Member
İster düşünceli ister içgüdüsel olsun, seyirciye sırtınızı dönmek kesinlikle bir beyandır. Sahnedeki kişinin müdahaleci bir bakıştan saklanması gerekebilir veya kasıtlı olarak gösterinin doğasını ve ondan beklentilerimizi yeniden ayarlamaya çalışıyor olabilir. Veya belki de bunların hepsi, sanatı özümserken kurduğumuz bilinçaltı bağlantıları içeren daha büyük bir kavramsal tasarımın parçasıdır.

Mona Pirnot'un “Seni O Kadar Seviyorum ki Ölebilirim” filmini izlerken bu son beyana varmak cazip geliyor, çünkü bu New York Tiyatro Atölyesi yapımının yönetmenliğini Lucas Hnath (kocası) yapıyor, kendisi de “Dana H.” ve “A Simulacrum” hikaye anlatımı ile ses arasındaki bağlantıyı inceledi. Ancak bu gösteri analitik analizin ağırlığını taşıyamayacak kadar dayanıksız ve dayanıksız.

“Seni Seviyorum”un yazarı ve başrol oyuncusu Pirnot, 65 dakikalık yayın süresinin tamamını yüzü seyirciye dönük olmayan bir masada oturarak geçiriyor. Eline gitar alıp hikayeye yön veren şarkıları söylediğinde yüzündeki ifadeyi göremiyoruz.

Konuşmayı metne dönüştürme uygulamasıyla oluşturulan sözleri bir dizüstü bilgisayardan erkek sesiyle geldiği için konuşma bölümlerinde de görünmüyor. Gnomik AI yorumlayıcısı üzerinde çalışırken metni vurgulayan bir imlecin ekran boyunca hareket ettiği görülebilir. Bazen kasıtlı olarak sıkıcı bir karaoke seansına katılıyormuşuz gibi geliyor.

Pirnot, şarkıları ve hikayeleri iç içe geçirerek hayatındaki travmatik bir olayı tekbenci bir şekilde ayrıntılı görünen bir şekilde bir araya getiriyor. “Ben düşünen, düşünen, düşünen ve sonra benim ne düşündüğümü düşünen, sonra da benim ne düşündüğüm hakkında ne düşündüğümü düşünen biriyim” diyor. “Annem buna acıma partisi diyor.”

Eğer annesinin görüşü buysa – özellikle gösterinin giderek ilgi çeken teması göz önüne alındığında – Pirnot'la hiçbir ilgisi olmadığını bilmeyen insanlarla dolu bir tiyatroda bırakın sempatiyi, ilgi uyandırmanın zorluğunu hayal edin. Bu, “Seni Seviyorum”un karşılamayı zor bulduğu bir meydan okumadır.

Dizinin hem duygusal hem de sanatsal açıdan en ilginç sorusu tam olarak şu: Tiyatro izleyicilerinin fiziksel ve duygusal mesafeyi de içeren bir formatta anlatılan bir hikayeyi önemsemesi nasıl sağlanır? Entelektüel açıdan büyüleyici bir hamle, çünkü hem öncül hem de uygulama açısından, “Seni Seviyorum” hem Pirnot için hem de onun bir gösterideki sinir bozucu üslup çalışması nedeniyle zor olduğu ortaya çıkan bir krizi konu alıyor.

Mizahın kurudan çekingenliğe dönüşmesine yardımcı olmuyor. Pirnot, ileride kocası olacak isimsiz adamla tanışmasıyla ilgili şunları söylüyor: “Daha sonra oldukça ünlü oldu. Bir oyun yazarının olabileceği kadar ünlü.” (Lütfen bu incelemenin ikinci paragrafına geri dönün.)

Akustik bir kahvehane baladının ipuçlarından biraz daha fazlası olan, belli belirsiz vurgulanan müzikal aralar, soyut hassasiyet ve sevimlilik arasında gidip geliyor. (Eski Arcade Fire üyesi olan ve David Adjmi'nin “Stereophonic” şarkısının orijinal müziğini yazan Will Butler, müzik direktörüdür.) “Good Time Girl”ü tanıtan Pirnot şöyle diyor: “Bu sonraki şarkının hardcore elektro gitar Solo'su olması gerekiyor. Sert elektro gitar solosu olmadan işe yaramaz. Ama elektro gitarım yok. Bu yüzden sert elektro gitar seslerini ağzımla çalacağım.” Bu cümleye kaşlarımı kaldırmadığıma yemin edemem ama en azından hala orkestra koltuklarına dönük olan Pirnot bunu göremedi.

Seni o kadar çok seviyorum ki ölebilirim
9 Mart'a kadar Manhattan'daki New York Theatre Workshop'ta; nytw.org. Çalışma süresi: 1 saat 5 dakika.