İnceleme: “Yeni Çağa Çekilmiyor muyuz” ters yönde bir felaketi sahneliyor

MoonMan

Member
Bunu daha önce duyduysanız beni durdurun: Bir kadın. Bir adam. Bir ağaç. Bir elma. Brooklyn Müzik Akademisi tarafından Public Theatre’s Under the Radar Festivali ile birlikte sunulan, Belçikalı provokatör Ontroerend Goed’in performans eseri Are We Not Drawn to New Era böyle başlıyor. Gösterinin ilk dakikalarında bir elma koparılıp yenir, bir cennet yıkılır. Sonra hikaye değişir.

Neredeyse otuz yıldır, bu kolektif (isimleri “iyi hissetmek” anlamına gelen Flamanca bir kelime oyunudur) tiyatro seyircilerini bazen nazikçe bazen de çok nazikçe (“Yüzünüzden Gülümseme”, “A Game of You”) teşvik ediyor. “). Alexander Devriendt tarafından yönetilen Are Not Drawn, bir iklim yıkımı alegorisi işlevi görse de bu yelpazenin daha ılımlı ucunda yer alıyor.

Elma yendikten sonra onu tutan ağaç altı oyuncudan biri tarafından parçalanır. Şovdaki her şey tamamen gerçek değil; ağaç çok Çarşamba günkü BAM Fisher’s Fishman Space’teki açılış gecesinde, o dal üstüne dal koparırken izleyiciler inledi. Dürüst olmam gerekirse, ben de inledim – bu zavallı savunmasız fidan – şu anda dairemin köşesinde yavaş yavaş kava dönüşen bir Noel ağacı olmasına rağmen. Çok geçmeden sahneyi New York’ta yasaklanan türden plastik torbalardan oluşan bir gökkuşağı kapladı. (Tamam, benim de dairemde bunlardan birkaç tane var.) Sonra duman yükselmeye başlar.

Çöp ve dumanla dolu bir sahne ile biten o ilk yarım saat çirkin, kasıtlı ve biraz anlaşılmaz. Baştan sona seyrek diyaloglar var, üstyazısız oynanıyor. Tiyatrodaki Belçikalı olmayanlar muhtemelen Flaman olduklarını varsayacaklar. (Yaptım.) O değil. Bu, burada normalden daha fazla atletizm sergilemelerine rağmen, topluluğun izleyicileriyle oynadığı başka bir gösteri. Daha fazlasını söylemek, dizinin ana sürprizini mahveder. Bununla birlikte, başlığın bir palindrom olduğunu, bir kelimenin veya deyimin geriye ve ileriye aynı olduğu bir tür kelime oyunu olduğunu unutmayın. Yani ilerledikten sonra gösteri tersine çevrilmeli. “Çekilmedik mi” felaketin bir meselidir, ancak bant geriye doğru akar ve bunun yerine onarımlar vaat eder. Cennetin geri alınabileceğini öne sürüyor.

Ancak fikirler ne kadar sallantılı olsa da, işçilik şaşırtıcı derecede sağlam. Ekip, aksi takdirde tuhaf veya rastgele görünebilecek jestleri ve hareketleri satarak inanılmaz bir hassasiyetle çalışır. Burada hiçbir şey keyfi değildir. Her adımın, her hecenin bir amacı vardır. Ve her biri, William Basinski’nin bozulmak üzere tasarlanmış bir kompozisyon olan “Disintegration Loops”una ayarlanmıştır.

Belki de gösteriyi çok yakından düşünmeye değmez. Karbon yakalamaya ateşli bir şekilde inanmadığınız sürece, hatta muhtemelen öyle değilseniz, insanların neden oldukları ekolojik hasarı düzeltebilme şansları zayıf görünüyor. Ham gerçekçilik yerini sihre daha yakın bir şeye bıraktığı için şov bunu göz kırparak kabul ediyor. (Birkaç şaka daha var. Mini bir vızıltı testeresi gibi görünen şey sayesinde bir noktada kıvılcımlar tam anlamıyla uçuyor.) Nihayetinde, “Çekilmedik mi” umutlu mu emin değilim. ya da umutsuz bir marş çok insan çabası ya da beyhudelik. Kendini adamış bir sanatçı grubunun başarabileceklerini kesinlikle kutluyor. Bu yeterli değil mi?

Yeni bir döneme çekilmiyor muyuz?

Pazar günü Brooklyn’deki BAM Fisher’s Fishman Space’te görüşmek üzere; bam.org. Süre: 75 dakika.