İsrail ve ifade özgürlüğü hakkında bir oyun olan “Müttefik” büyük meseleleri ele alıyor

MoonMan

Member
Aktör Michael Khalid Karadsheh, Itamar Moses'ın yeni oyunu “The Ally”nin seçmelerine katılmadan önce, bir Amerikan üniversitesinde Filistinli öğrenci olan karakteri Farid'in ikinci perdede sunacağı monoloğun çıktısını aldı.

Konuşmada hem Orta Doğu çatışmasının spesifik tarihine hem de Farid'in ” Deneyim şiddet tehdidi olarak dünyada dolaşmak.” Rolü kapmış olan Karadsheh bunalmıştı.

Ebeveynleri Ürdünlü ve ataları Batı Şeria'daki Birzeit'li olan Karadsheh, “Filistin hakkında kimsenin bu sözleri New York'ta bir sahnede bu kadar net, kısa ve öz, güzel ve şiirsel bir şekilde söylediğini sanmıyorum” dedi.

Ancak Farid'in konuşması, Musa'nın oyunundaki diğer konuşmalarla aynı yerde duruyor: İsrail'e yönelik birçok eleştiriyi anti-Semitik olarak damgalayan dindar bir Yahudi'nin konuşması; bir diğeri İsrail'in Filistinlilere yönelik politikalarını ABD'deki polis vahşetine bağlayan siyahi bir avukat tarafından; bir başkası da ana akımın Doğu Asyalıları umursamamasından yakınan Koreli bir Amerikalıdan. Bu konuşmalar her zaman çürütmelerle karşılanıyor ve bunların hepsi de oyunda bir payı olduğunu hisseden karakterlerin kendi çürütmeleriyle karşılanıyor.

Başka bir deyişle, Lila Neugebauer'in yönettiği ve Josh Radnor'un (“How I Met Your Mother”) başrolde olduğu bir yapımla Salı günü Halk Tiyatrosu'nda prömiyerini yapan “The Ally”, zamanımızın ne soyut ne de fazla soyut bir kroniği. kısa bilgi . güncel sorunların bir özeti: İsrailliler ve Filistinliler, ırkçılık ve anti-Semitizm, ifade özgürlüğü ve kampüs politikaları, barınma ve soylulaştırma, ilericiliğin aşırılıkları – hatta yardımcı profesörlerin yetersiz istihdamı.

“Grubun Ziyareti” adlı kitabıyla Tony Ödülü kazanan 46 yaşındaki Moses, sosyal medya akışınızdan daha sağlam bir argüman istiyordu. Tüm karakterlerin öne sürecek iyi argümanları var ve bazıları aynı fikirde olmasa da, gerçek kimsenin tekelinde değil. Moses bir röportajda, “Birinin tamamen haklı ya da haksız olduğunu ya da birisinin kahraman ya da kötü adam olduğunu söylemekle ilgilenmiyorum” dedi. “Bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Hepsinin baştan çıkarıcı olmasını ve kendi kusurlarına sahip olmasını istiyorum.

Görüşlerin ve konuşmaların merkezinde ve çoğu zaman hedefinde, ismi açıklanmayan elit bir üniversitede yazar ve öğretim görevlisi olan Asaf Sternheim yer alıyor. 40 yaşlarında Yahudi oyun yazarı, Berkeley, California'ya yerleşen İsrailli göçmenlerin oğlu olan Asaf, yaratıcısının biyografisine paralel bir biyografik taslaktır. Siyasi açıdan liberaldir ve çağdaş yapısal ayrımcılık kavramlarıyla yüzleşir. Asaf, “İsrail'e karşı hislerim makul” diyor.

Eski bir öğrenci, polisin öğrencinin siyahi kuzenini öldürmesini protesto eden bir manifestoda Asaf'ın imzasını istediğinde, manifestoda İsrail ve apartheid'den bahsedilmesine ilişkin endişelere rağmen Asaf imza atar. Filistin yanlısı öğrenci aktivistler, İsrail'i eleştiren Yahudi bir tarihçinin dersini yönetecek bir fakülte sponsoruna ihtiyaç duyduklarında, onların adamı Asaf oluyor.

Ve siyasi açıdan muhafazakar bir Yahudi yüksek lisans öğrencisi, Asaf'a bu davalara verdiği desteği geri çekmesi için yalvardığında, onu “kamuoyunda kendini kırbaçlamak, Yahudi olmayanlar için bir erdem gösterisi yapmakla” suçladığında, Asaf umursamaz bir şekilde tepki veriyor. Yoksa öyle mi?

Radnor, “Provanın başında birisi 'Asıl trajedi herkesin her zaman haklı olmasıdır' dedi” dedi. “Bu yüzden yazıya daha çok güveniyorum çünkü ideolojik bir gündemi varmış gibi gelmiyor. Bu, birbiriyle yarışan gerçekler olsa bile insanların kendileri için kesinlikle doğru olanı söylemesine izin vermekle ilgili.”

Ancak “Müttefik” önümüzdeki hafta, geçtiği ve büyük ölçüde yazıldığı ortamdan farklı bir siyasi manzarayla başlıyor: İsrail ve Amerikalı Yahudiler için 7 Ekim Hamas saldırısından önce var olan statüko ve İsrail'in askeri tepkisi galip geldi. Dört ay ve on binlerce ölümün ardından sıcaklıklar daha da yükseldi. Seyirci oyunun prodüksiyonunu ve aydınlanmış bir tartışmanın tasvirini nasıl karşılayacak?

Asaf “söyleme gerçekten inanıyor” dedi Radnor, “fikirlere gerçekten inanıyor, bu tür liberal sanatlar fikrine gerçekten inanıyor: ne kadar çok fikir o kadar iyi ve eğer düşünceli vatandaşlar olarak bunu derinlemesine düşünebilirsek, daha iyi bir yere.”

Radnor, Asaf'ın “sıradan ama samimi bir tartışma sürdürme arzusunun başarısız olduğunu gerçek zamanlı olarak fark etmesi gerektiğini” söylüyor.

bunu fazlasıyla kabul ediyorum Bir kişinin haklı olması, Musa'nın ablası, profesör babası, terapist annesi gibi zorlayıcı kişiliklerle dolu bir ailede büyüdüğü için doğal karşıladığı bir şeydi. “Her tarafı görecek şekilde şekillenmişsin” dedi. “Ailedeki en güvenli yer herkesin kendini ona bağlı hissettiği yerdir.”

Musa'nın birçok oyunu tartışmaları dramaya dönüştürdü: 18. yüzyıldan kalma bir Alman kilisesinde (“Bach Leipzig'de”) orgcunun yerine geçecek adaylar arasında; steroid kullanımına ilişkin farklı görüşlere sahip beyzbol oyuncuları arasında (“Geri Geri Geri”).

“Müttefik” yaklaşık on yıl önce Musa'ya liberalizmin çelişkilerini ortaya çıkarıyormuş gibi görünen çeşitli gelişmelerden ilham aldı; “olaylar” dedi, “beni birden fazla yöne çekilmiş hissettirdi ve bu gerilimle ilgilenmeye başladım.”

Moses, 2014 yılında Ferguson, Missouri'de Michael Brown'un polis tarafından öldürülmesinin “Black Lives Matter hareketi ile Filistin'in kurtuluşu arasındaki yakınlığı” vurgulayan protestolara yol açtığını söyledi. Bu izlenim, bir Manhattan kulübünün 2016 sonlarında Black Lives Matter etkinliğini, hareketin ülkeyi “apartheid” ve “soykırım”la suçlayan İsrail'e karşı tutumu nedeniyle iptal etmesiyle güçlendi.

Dinamik, Musa'nın yazısındaki “en zor sorulardan” biri olarak adlandırdığı soruyu gündeme getirdi: “Yahudi karşıtlığına karşı mücadelenin sosyal adalet hareketinin eşit bir kolu olup olmadığı.”

Aynı dönemde, ülke çapındaki kolej ve üniversitelerde, Yahudi öğrenci örgütü Hillel International'ın şubelerinin Siyonist karşıtı konuşmacılara izin verip vermeyeceği konusunda bir tartışma çıktı. Bazı kampüs Hillels, bu tür düşünürlere bir platform sağlamak için ulusal yönergelere karşı çıktı.

Moses, Açık Hillel hareketi hakkında şunları söyledi: “İstediklerini söyleyebilen gençlere karşı anlık bir şefkat besledim.” “Ama akıllı olduğunu düşündüğüm ve saygı duyduğum, buna karşı çıkmayan ama 'Bunu bir düşünelim' diyen başka insanlar da vardı.”

Musa'nın iç çatışmasının çözümü, her görüşe gerekçesini vermek ve her karakter için can alıcı soruyu sormaktı: ne kadar olmasını beklediğiniz kişi olup olmadığı.

Yönetmen Neugebauer, “Benim işim her karakterin arkasında durmak” dedi. “Zor bir şey yapmaya çalışıyoruz; bu da insanları, tam olarak bilinçli olarak değerlendirmedikleri, son derece derin görüşlere sahip olabilecekleri konularda çeşitli farklı bakış açılarını dinlemeye davet etmek.”

Barack Obama hala başkan iken, Musa daha sonra “Müttefik” haline gelecek olan şeyle oynamaya başladı. Beş yıl önce halka açık görünüyordu ve koronavirüsle ilgili bir gecikmenin ardından bu kışın tarihleri geçen baharda belirlendi.

Sonra 7 Ekim gerçekleşti. Musa parçayı bir ay boyunca çekmeceye koydu.

The Public'in uzun süredir sanat yönetmenliğini yapan Oskar Eustis, arkadaşlarına, işbirlikçilerine ve yönetim kuruluna danıştı ve kaçınılmaz olduğunu kabul ettiği gibi oyun ve karakterleri her izleyici tarafından iyi karşılanmayacak olsa bile gösterinin devam etmesi gerektiği sonucuna vardı.

“Aslında her zamankinden daha acil” dedi. “New York'ta bu konu hakkında konuşamamamız veya aynı fikirde olmadığımız bakış açılarını dinleyemememiz, yaşadığımız şiddete yol açıyor.”

Geçtiğimiz yıl Moses'ın kitabını ve sözlerini Michael Mahler ve Alan Schmuckler'la birlikte yazdığı “An American Tail” adlı müzikali yöneten Taibi Magar, Moses'ın oyunlarını yeniden yazma konusundaki zekasını vurguladı – “zihinsel bir beceri” dediler, ” diğer birçok yazı türü için gerekli değil” ve bunu daha geniş zihniyetiyle ilişkilendirdi.

“Müttefik”in sonu Musa'nın değişikliklerinin en ağırını çekti. Oyun bir bakıma prodüksiyonun bu ayın başında kullandığı çalışma taslağıyla sona erdi; bu hafta başındaki önizleme performansında biraz farklı bir yol daha; ve muhtemelen, dedi Musa bu hafta, açılış gecesine göre tamamen farklı bir üçüncü yol.

Ancak değişmeyen şey ışıkların sönmesi ve Asaf'ın sahnede yalnız kalmasıdır. Yakın hayat hikayelerinin yanı sıra Musa, karakterin “Ben hiçbir zaman olmuştur'mafya coşkusu' insanı gibi bir şey.”

Aslında Musa, tartışmanın belirli bir tarafının kesinlikle kazanması veya kaybetmesi için kartları hiçbir zaman üst üste koymaya çalışmadığı konusunda ısrar etti. “Sadece gerçekten iyi vakalarla gelmelerini istiyorum” dedi.