J. Harrison Ghee, Bazıları Sıcak Sever’de tüm benliğini ifade ediyor

MoonMan

Member
Hayır, J. Harrison Ghee, Kuzey Carolina’da bir çocukken kilisede şarkı söylemelerine ve “Küçük Rahip Ghee” lakabını kazanmalarına rağmen, büyüyünce babası gibi bir Baptist misyoner papazı olmadı.

Yine de, Ghee – onlar / onları zamirlerini kullanarak – Broadway müzikali Some Like It Hot’da Shubert Theatre sahnesinde kendi tanıklık biçimini veriyor.

1959 Billy Wilder klasiğini uyarlayan Bazıları Sıcak Sever, kalabalıktan kaçmak için kadın kılığına giren iki müzisyeni konu alıyor. Orijinalden farklı olarak, Ghee’nin karakteri Jerry, “Daphne” olarak her zaman daha rahat hissetmekle kalmaz, aynı zamanda daha çok kendisi gibi hisseder.

Ghee, ikili olmayan bir kimliği kabul etmekle mücadele etti ve şimdi düzenli olarak queer insanları sahne kapısında toplayarak aktöre kendilerini “görüldüğünü” ve “temsil edildiğini” hissettirdiği için teşekkür ediyor, dedi. Diğerleri, oyuncuya özgünlüğü için teşekkür eder.

Ghee yakın tarihli bir röportajda “Bu benim bakanlığım” dedi. “İnsanların karşısına böyle çıkıyorum.”

İnce ve zarif, 1,89 boyunda, 33 yaşındaki Ghee, Jerry/Daphne rolüyle eleştirmenlerce beğenildi ve Müzikal Dalında En İyi Erkek Oyuncu dalında Tony Ödülü’ne aday gösterildi. Oyuncunun kişisel deneyimi, performansına özel bir dokunaklılık kazandırdı.

Helen Shaw, New Yorker’da “Sağlık gittikçe artıyor,” dedi. Haber’ın baş tiyatro eleştirmeni Jesse Green, Ghee’nin “Jerry’nin Daphne’ye dönüşmesini ve ardından iki kimliğin bizi şakacı sürükleme sahnelerinden çok daha karmaşık bir bölgeye götüren bir üçüncüde birleştirmesini dikkatle takip ettiğini” söyledi.

Ghee, hem derin dokunaklılık hem de hafif bir dokunuşla bu karmaşıklığın üstesinden gelir ve zarif, boncuklu kırmızı bir elbise içinde olduğu kadar şık üç parçalı bir takım elbise içinde olduğu kadar rahat görünür.

Jerry’nin kaçak ortağı Joe rolündeki performansıyla Tony tarafından onaylanan Christian Borle, “Kişisel bir rahatlık var, profesyonel bir rahatlık var” dedi. “Havlayan köpek gibiyim ve o tüm gösterinin sessiz odak noktası. Tüm o enerjiyi ortaya koyuyorum ve o sadece sessiz olabiliyor.”

Ghee, Tony adaylığını “çok duygusal bir yolculuk” olarak nitelendirdi.

“Bundan yeni kurtulmaya başlıyorum” dediler.

Cinsiyet kategorisinde aday gösterilmesiyle ilgili yorum yapan Ghee, “Nerede olursam olayım, olduğum gibi görüneceğim. Kendime bölünme beni hiçbir şekilde sınırlamıyor.

“Sektör için cinsiyeti kaldırabileceğimizi umuyorum,” diye eklediler, “çünkü biz yaratıcıyız ve pek çok etikete meydan okumalı ve işin kendi adına konuşmasına izin vermeliyiz.”

Ghee, kıyafetlerinde bile kategorize etmeye meydan okumayı seviyor ve kişiliği kadar cesur kıyafetler giyiyor. Chelsea’de nane çayı içerken verdikleri bir röportajda, tasarladıkları siyah deri pantolon, sarı fötr şapka ve Converse yüksek bilekleriyle her zamanki gibi şık görünüyorlardı. “İnsanlar benimle ne yapacaklarını asla bilemiyorlar ve bundan zevk alıyorum” dediler. “‘Bu 1.80 boyunda, siyahi, tuhaf insan var’ dedim. Ve bugün evinizden çıktığınızdan biraz farklı düşünmenizi sağladı. Rica ederim.'”

Kuzey Karolina, Fayetteville’de büyüyen Ghee, her zaman büyük mağazaların kızlar bölümüne ilgi duymuş ve parlak yeşil bir takım elbiseyi özlediğini hatırlıyor.

“Kızlar neden tüm eğlence seçeneklerine sahip oluyor?” diye sorduğunu hatırlıyor Ghee annesine. “Pek çok parıltı ve fırfır var”, erkekler bölümünde ise “bayram olması gerekiyorsa haki, lacivert ve bir yelek var.”

Kuzey Carolina’dan ayrılmak için çaresiz kalan Ghee, 18 yaşında American Musical and Dramatic Academy’ye katılmak için New York’a geldi ve drag kulüplerinde Crystal Demure olarak performans sergilemeye başladı.

Drag sahnesinde çalışmak, Ghee’nin bir tiyatro oyuncusu olarak gelişmesine yardımcı oldu, Tokyo Disneyland’daki ve yolcu gemilerindeki sonraki performanslarında çekingenliklerden kurtuldu ve sahnede daha fazla rol kazandı. Ghee, “Burası beni özgür bırakan yer,” dedi, “yapacağımı bilmediğim şekillerde kaçmama yardım etti.”

“Süper güçlerimi kullanmama yardımcı oldu” diye eklediler. “Bu benim yaratıcılık oyun alanımdı. Bir travesti olarak yaratıcı kontrol bendeydi. Karışımları yapmam ve görünümleri tasarlamam gerekiyor.

Ghee’nin, 2017’de Broadway’de oynadığı bir rol olan Kinky Boots’un ulusal turnesinde Lola rolüne getirdiği bir özgürlük. 2021’de Mrs. şüphe ateşi.”

Aslen Kinky Boots dizisinde Lola’yı canlandıran ve son olarak Fox TV dizisi Accused’ın bir bölümünde Ghee’yi yöneten aktör Billy Porter, “Some Like It Hot’da Ghee’yi görünce nefesi kesildi” dedi. tüm bunların kesişim noktasını görmek için” – ırk, cinsiyet ve eski moda müzikal tiyatro.

Porter, “Gelecek nesilleri, dünyadaki küçük siyah eşcinsel erkeklerin bunu yapmaya çalıştığını düşünüyorum” dedi.

Ghee, 21 yaşındayken ailesine eşcinsel olduğunu açıkladı. Babası, “‘Bunun nereden geldiğini ve neyi yanlış yaptığımı bilmiyorum ama sen hala benim oğlumsun. Sen benim bir parçamsın. sen beni temsil ediyorsun “Seni seviyorum,” diye hatırladı Ghee. “Bütün duymam gereken buydu. Kovulmaya çok hazırdım. Yani, Kuzey Carolina’daki misyoner Baptist papazı mı? Bunun yanlış ve günah olduğu vaaz edildi. Tabii bu içsel çatışmalar çok uzun süre içimde kaldı.”

Annesi önce karşı çıktı. “’Bu, hayatınız için Tanrı’nın planı değil’ gibiydi. Biz sizi böyle yetiştirmedik. Aldığın para için ne yapıyorsun? Ghee, “Burada fahişelik yapıyorsun,” diye hatırlıyor. “‘Kinky Boots’ almamı istemedi.” “Peki ya sen ve o sürtük? ‘Eğer alırsan, onu görmek istemiyorum’ dedi.”

Ancak prömiyer gecesi bilincini geri kazandığını söyleyen Ghee, arkadaşlarına “‘Onun başka bir şey yaptığını hayal bile edemiyorum'” dedi.

Geçenlerde babası aradı ve “Hayatının bir amacı var. Ne yapıyorsan yapmaya devam et.”

Dizi yönetmeni Casey Nicholaw, Some Like It Hot’u seçerken, ghee’nin net seçimi olduğunu ve oyuncunun karakteri hayata geçirmede etkili olduğunu söyledi. Nicholaw, “Bir nevi ghee etrafında inşa ettik” dedi. “Bazen bir oyuncu rolüne mükemmel bir şekilde uyuyor ve bu kesinlikle o anlardan biri.”

Belki de dizide oyuncunun kişisel yolculuğunu en çok yansıtan an, Daphne’nin “Beni Bir Tüyle Düşürebilirdin” sayısıdır. Ghee, “Evet, birçok kadını sevmeye çalıştım / Çok daha düşük tonda şarkı söylediğimde / Şimdi beni bir tüyle devirebilirsin çünkü Joe, / Sevdiğim kadın benim.”

Ghee, “Herkesin içinde biraz Daphne var,” dedi. “Ve bu, herkesin dışarı çıkıp bir elbise giymesi gerektiği anlamına gelmez. Ama bırakın hayat size hayal ettiğinizden daha fazlası olma özgürlüğü versin.”