Kölelik hakkında hikayeler sahneleyen James de Jongh 80 yaşında öldü

MoonMan

Member
En çok 1930’larda daha önce köleleştirilmiş insanların sözlü tarihlerini işlemesiyle tanınan bir bilim adamı ve oyun yazarı olan James de Jongh, insan köleliğinin insani maliyetinin sarsılmaz bir resmini çizen 1978 tarihli bir sahne çalışması olan Do Lord Beni Hatırla Beni 5 Mayıs’ta Bronx’ta öldü. . 80 yaşındaydı.

Bir yeğen olan Robert deJongh Jr., sebebin kalp durması olduğunu söyledi.

Profesör de Jongh, Afro-Amerikan edebiyatı ve Afrika diasporasının edebiyatları konusunda uzmanlaştığı City College ve City University of New York Mezunlar Merkezi’ndeki İngiliz fakültesinin kadrolu bir üyesiydi. Bununla birlikte, kariyerinin ilk yıllarında kısaca bir aktördü ve tiyatroya olan ilgisini sürdürdü. 1975’te, Harlem’de bir çeteye katılan siyahi bir genç hakkında Carles Cleveland ile birlikte ilk oyunu Hail Hail the Gangs!’ı birlikte yazdı.

Kamu kablo yayıncısı Manhattan Neighbourhood Network ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, “İkinci parça için tamamen farklı bir yöne gitmek istedim” dedi.

New Deal kapsamında Works Progress Administration’ın bir parçası olan Federal Yazarlar Projesi tarafından oluşturulan ve 1940 tarihli Virginia Yazarlar Projesi tamamlandı. Proje. İlk başta, fikrinin bu materyali arka plan olarak kullanarak kurgusal bir hikaye oluşturmak olduğunu söyledi, ancak Smithsonian Enstitüsü ve başka yerlerdeki röportaj arşivlerini daha da derinleştirdikçe zihniyeti değişti.

“Birçoğu oldukça anlamlıydı, oldukça hareketliydi, oldukça dokunaklıydı ve bazıları gerçekten de insanların sesleriydi” dedi. “Başka bir deyişle, görüşmeciler aslında kelimesi kelimesine kayıt yapmışlar ve sadece açıklamalarının içeriğini özetlememişler. Ve bu sözler etkileyiciydi.”

1831 köle isyanının lideri Nat Turner’ın sözlerinin yanı sıra bazı müjde ve iş şarkılarıyla desteklenen, çoğunlukla köleliği ilk elden deneyimlemiş kadın ve erkeklerin anılarından oluşan bir oyun yaratabileceğini fark etti. Sonuç, 1978’de Manhattan’daki East Third Street’teki New Federal Theatre’da dönemin önde gelen aktrislerinden Frances Foster’ın da dahil olduğu bir oyuncu kadrosuyla prömiyeri yapılan Do Lord Me Beni Hatırla oldu.

Haber için yazdığı incelemede Mel Gussow, “Çok güçlü bir şekilde hissedilen ve amaçlı olan oyun, tarihi belgeleri okumaktan elde edilecek olandan çok daha büyük bir etkiye sahip,” diye yazdı. “Hem köle sahiplerini hem de köleleri canlandıran yedi oyuncu, bizi kaçırıyor ve bize -insanların hâlâ bir spekülasyon metası olduğu zamanlar- silahları birleştirip ortak bir bilinç benimseyerek ulusumuzun geçmişinin müzayede bloğunu gösteriyor.”

Ebony Jo-Ann ve Glynn Turman, 1982’de American Place Theatre yapımı Do Lord Remember Me’de.Kredi…Yeni Federal Tiyatro’da Bert Andrews

Gözden geçirilmiş bir versiyon, 1982’de Midtown’daki American Place Theatre’da Ebony Jo-Ann ve Glynn Turman’ın da dahil olduğu bir oyuncu kadrosuyla gerçekleştirildi. Yeni bir incelemede, Bay Gussow bunu “paylaşılan esaretin dokunaklı bir büyüsü” olarak nitelendirdi.

On yıllar boyunca birkaç kez yeniden ele alınan oyun, mizah ve zorluklara karşı zafer temasıyla doludur. Ama aynı zamanda dili ve köleliğin zulmünü, bugün bazı okullarda ve kütüphanelerde müfredattan silinmekte olan türden bir tarihsel gerçekçiliği betimlemesinde de kabadır. Bir sahnede, bir kadın yüzündeki şekil bozukluğunun arka planını anlatıyor: Çocukken, bir nane çubuğu yuttuğu için kafasını sallanan sandalyenin sallanan sandalyesi altında ezerek cezalandırıldı.

Manhattan Mahalle Ağı’na konuşan Profesör de Jongh, özellikle dindar biri olmasa da oyunu yaratmayı bir tür çağrı olarak gördüğünü söyledi.

“Bir şekilde bir amacım varmış gibi hissettim” dedi ve “amaç beni bulmuştu.”

James Laurence de Jongh, 23 Eylül 1942’de ABD Virgin Adaları’ndaki St. Thomas adasındaki Charlotte Amalie’de doğdu. Babası Percy, ABD Virgin Adaları hükümetinin Hazine Komiseriydi ve annesi Mavis E. (Bentlage) de Jongh, ABD Gümrük Hizmetlerinde müdür yardımcısıydı ve bir kümes hayvanı çiftliği ve bitki deposu işletiyordu.

Profesör de Jongh, St. Thomas’taki Saints Peter & Paul Katolik Okulu’na ve ardından Massachusetts’teki Williams Koleji’ne gitti ve burada tiyatro yapımlarında rol aldı ve 1964’te lisans derecesi aldı. 1967’de Yale’den yüksek lisans derecesi ve 1967’de doktora derecesi aldı. 1983’te New York Üniversitesi’nden.

Profesör de Jongh, Williams College’da geçirdiği sürenin ardından bir süre oyunculuğa devam etti, ancak Rutgers Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak bir yıl geçirdiği 1969’dan itibaren öğretmenliğe döndü. Ertesi yıl CUNY fakültesine transfer oldu; Onlarca yıl orada kaldı ve 1990’da lisansüstü merkezini portföyüne ekledi. 2011 yılında emekli oldu.

Profesör de Jongh, siyahi tiyatro, Harlem sanat sahnesi ve ilgili konularda çok sayıda bilimsel makale yazdı ve 1990’da Vicious Modernism: Black Harlem and the Literary Imagination adlı bilimsel bir kitap yayınladı. Aynı zamanda, şu anki Sanat Yönetmeni Elizabeth Van Dyke’nin onu “sessiz, sevimli, kaslı bir adam” olarak tanımladığı Yeni Federal Tiyatro’nun yönetim kurulu üyesiydi.

Bronx’ta yaşayan Profesör de Jongh’un hayatta kalan kimsesi yok.

Do Lord Beni Hatırla’nın 1982 yapımı yapımı da Rikers Adası’ndaki mahkumlara sunuldu – bildirildiğine göre hapishanede sahnelenen ilk tam profesyonel prodüksiyon. Profesör de Jongh toplantıya katıldı ve mahkumları geleneksel tiyatro izleyicilerinden daha gürültülü buldu.

Bu yıl Times’a “Bütün durum için belirli bir risk vardı” dedi. “Seyirci hem öfke hem de mizahla karşılık verdi. Bu sadece hatırlamayla ilgili bir oyun değildi – kendi özgürlüğü kısıtlanıyordu.”