Marc Summers hâlâ çifte mücadeleye hazır. (Yeşil slime’ı tutun.)

MoonMan

Member
Marc Summers bu ayın başlarında Times Meydanı'ndaki bir stüdyoda prova yaparken, çömelmiş, Tanrı'yla derin bir sohbete dalmıştı. Bu tür sahneler, Summers'ın Off Broadway'e getirdiği türden tek kişilik gösterilerin temelini oluşturuyor, ancak onun muzip ses tonu, bu varoluşsal anı fazla ciddiye almadığını gösteriyor.

Summers, yolculuğunda hayal kırıklıkları ya da engellerle karşılaştığında ne yapması gerektiğini merak ederek, “Hayattaki amacım ne?” diye bağırdı.

Gürleyen, kaydedilmiş bir ses, hayatın acı ve pişmanlıkla dolu olmasına rağmen aynı zamanda mizah ve neşe de sunduğunu söyledi. “Tek soru” dedi ses, “buna hazır mısın?”

Biraz daha düşündükten sonra Summers kendinden emin bir şekilde cevap verdi. “Sanırım hazırım” dedi, etki yaratmak için duraklayarak. “Sanırım fiziksel mücadeleyi üstlenmeye hazırım!”

Summers 72 yaşında ve çoğunlukla beyaz ve gri saçları var, ancak geniş gülümsemesi ve coşkulu ritmi, onu “Double Dare” adlı çocuk oyun programının sunucusu olarak tanıyan televizyon izleyicileri kuşağı için onu hâlâ kolayca tanınabilir kılıyor.

1986'da Nickelodeon'da ilk kez sahneye çıkan “Double Dare”, bir bilgi yarışması yarışmasını inanılmaz derecede kaotik engelli parkurlarla birleştirdi. İki genç yarışmacıdan oluşan bir takım, rakip bir ikiliye soru sormak için meydan okuyabilir, ancak elbette rakipleri de onlara iki kez meydan okuyabilir. Bu durumda asıl ekibin ya soruyu yanıtlaması ya da fiziksel bir zorlukla yüzleşmesi gerekiyordu.

Serinin 500'den biraz fazla bölüme yayılan yedi yıllık çalışması sırasında (“Family Double Dare” ve “Super Sloppy Double Dare” gibi enkarnasyonlar dahil), Summers genellikle pastel bir takım elbise veya spor ceket ve kot pantolonla oradaydı ve oyuncuları cesaretlendirdi. Bunu yapmak için dev bir burnun içindeki bayrakları karıştırıyor ya da yeşil balçıkla dolu bir çocuk havuzuna kafa üstü dalıyorlar.

Bu, 22 Şubat'ta New World Stages'da açılacak olan “The Life & Slimes of Marc Summers”da anlatılan öngörülemeyen gösteri dünyası kariyerinin önemli bir parçası, ancak gösterinin tamamı değil.

“Beetlejuice” ve “School of Rock”ın Tony Ödülü adayı yıldızı Alex Brightman tarafından yazılan “Life & Slimes” aynı zamanda Summers'ın nasıl Indianapolis'in banliyösünden geldiğini, Johnny Carson ve Soupy Sales gibi eğlence sanatçılarını putlaştırdığını ve nasıl bir TV yıldızı haline geldiğini anlatıyor. kendi başına. Program, hayatı boyunca OKB ile nasıl mücadele ettiğini ve kronik lenfositik lösemiyle (şu anda remisyonda olan) nasıl mücadele ettiğini anlatıyor.

Summers, Nickelodeon, Lifetime ve PBS'de başka programlara da ev sahipliği yaptı; Food Network için “Unwrapped”ın sunuculuğunu yaptı ve “Dinner: Impossible”ın yapımcılığını üstlendi; O bir koca (o ve eşi Haziran ayında 50. yıl dönümlerini kutluyorlar), yetişkin çocukların babası ve büyükbaba. “Çifte Cesaret”in onu haritaya yerleştirmesine yardımcı olduğu için minnettar, ancak hâlâ diğer başarıları sonsuza kadar gölgede bırakıp bırakmayacağını merak ediyor.

Nickelodeon basın temsilcisi yorum taleplerine yanıt vermedi.

Summers, California'nın merkez kıyısındaki evinden kısa bir süre önce New York'a yaptığı ziyarette, bir röportajında, “Double Dare”in en parlak döneminde bile bir çocuk programının sunucusu olarak tanımlanmaktan nasıl kaçındığını açıkladı. “Eskiden bundan nefret ediyordum çünkü bundan daha fazlasıydım” dedi.

Nickelodeon odağını animasyona ve ara odaklı sitcom'lara ve dramalara kaydırırken Summers, kanalın ihmalinin acısını hissetti. “Nickelodeon'u ben yaptım” dedi. “Bunu ilk söyleyen ben olacağım ve bunu bana hiç söylemediler. Bu ağı değiştirdim. Ve kimse sana teşekkür etmedi.”

Ancak biyografik gösterisini Broadway Dışı'na getirmek Summers'a göre sarmal bir kaydıraktan dev bir dondurmaya binmek kadar tatmin edici bir başarı.

Kendisini ikinci ligdeki bir beyzbol oyuncusuyla karşılaştıran Summers, “Her zaman birinci lige gitmeyi istedim ama başaramadım. Ben bunca yıldır otobüse binen adamım, buna yakındı ama tam olarak değil. Ve şimdi bir şekilde oraya ulaşmayı başardım.”

Theatre District restoranı ve uğrak yeri Joe Allen'da öğle yemeği sohbeti sırasında Summers, eğlence işinde kimin başarılı olduğu konusunda kendisine söylenen bir gerçeği hatırladı. “Bunlar daha az yeteneğe sahip ancak daha fazla kararlılığa, daha fazla tutkuya ve hedefe ulaşma dürtüsüne sahip olan insanlardır” dedi. Kendisiyle duyulabilir bir ironiyle şunları ekledi: “Bir zerre kadar yeteneğimin olduğunu hiç düşünmemiştim.”

Yine de 1960'ların ortalarında Summers, gençliğinde sahne sihirbazı olacak cesarete sahipti; Truth or Consequences adlı yarışma programında Bob Barker'ın yazarı; ve 1970'lerde ve 1980'lerde Los Angeles'ta düzensiz çalışan bir stand-up komedyeni.

1986'da “Double Dare” sunucusu için yapılan seçmeleri – konseri istemeyen vantrilok bir arkadaşından – duyduğunda Summers, Güney Afrika markalı füme somonu şarküteri ve depo mağazalarına satarak para kazanıyordu.

80'lerdeki kablolu televizyon patlamasının ortasında, “Double Dare” Nickelodeon'un asi bir kimlik oluşturmasına yardımcı oldu ve dizinin neden hedef kitleye hitap ettiğini kolayca anlayan Summers'ı bir yıldız haline getirdi.

“Çocuklar ebeveynleri aracılığıyla dolaylı olarak yaşadılar ve 'The Price Is Right'ı izlediler ama kendi yarışma programları yoktu” diye açıkladı. “Hayatları boyunca onlara 'Temiz kalın, temiz kalın' söylendi; şimdi onları ortalığı dağıttıkları için ödüllendiriyoruz.”

Summers o zamanlar 30'lu ve 40'lı yaşlarında olmasına rağmen, genç Double Dare oyuncuları için daha çok aptal bir ağabey gibiydi. Ethel Merman ve Paul Lynde gibi Hollywood yıldızlarını taklit ederek onları eğlendirdi ve çoğu Philadelphia bölgesinden gelen katılımcılarla bağlantı kurma fırsatlarını aradı. (Gösteri önce Philadelphia'da, ardından Nickelodeon'un orada bir stüdyo açmasının ardından Orlando'da çekildi.)

Summers, “Philly aksanını anlayamadım” diye anımsıyor. “Diyorum ki, ne yapmaktan hoşlanırsın? “Kıyıya git.” Affedersiniz? “Kıyıya git.” Kaseti durdurdum ve sordum, “Az önce ne dedi?” “Kıyı boyunca gidiyoruz.” Bunun ne anlama geldiğini öğrenmem gerekiyordu.”

Summers'la San Jose, Kaliforniya'da canlı bir “Çifte Cesaret” etkinliğinde ilk tanıştığında dokuz ya da 10 yaşlarında olan Brightman, sunucunun her zaman dünyaya karşı gerçek bir merakı olduğunu ve karşılaştığı insanların motive olduğunu söyledi.

Brightman, “Çocuklara kendilerini arkadaş gibi hissettiren biraz karmaşık ama anlaşılır sorular sordu ve bundan başka bir şey yapmadı” dedi. “Bunun onun ustaca bir özelliği olduğunu düşündüm.”

Artık Summers'la samimi konuşmalar yaptığında ya da onun diğer insanlarla hayatları hakkında konuştuğunu gördüğünde Brightman, “Sizin için performans sergilediği için sormuyor” dedi. Yaptığın şeyle gerçekten ilgileniyor.”

Bir aktör olarak Summers, öncelikle sitcom'larda ve animasyon dizilerinde rol aldı, ancak 2011 yılında New Jersey'deki Beach Haven'daki Surflight Theatre'da “Grease”in yapımında Vince Fontaine'i canlandırarak bölgesel tiyatroya da adım attı. Rol arkadaşı Drew Gasparini ile arkadaş (şu anda projeleri The Karate Kid'in müzikal uyarlamasını da içeren bir besteci ve söz yazarı).

Brightman'ın bir arkadaşı olan Gasparini, hayat hikayesini sahneye taşıma fikrini öneren Summers ile onu yeniden buluşturdu. Brightman o sırada bazı şüphelerini itiraf etmişti: “Bence ilginçsin, ama bunun başka biri için de geçerli olduğunu düşünüyor musun?” Summers'a sorduğunu hatırladı.

Yavaş yavaş, o ve Gasparini, Summers'ın görünüşte sınırsız şov dünyası hikayeleri ve bunların içinden geçen dayanıklılık teması tarafından ikna edildiler.

Brightman, “Kurtuluş ve umutla ve asla hayır dememekle ilgili tatlı, güzel bir hikayenin kalbini bulduk” diye açıkladı. “İlginç olup olmaması önemli değildi, öyleydi ama hikaye son derece ilginç, kişisel ve benzersiz hale geldi.”

Personel Summers'ın güçlü yönlerini ve yeteneklerini gözlemledikçe “Life & Slimes” geliştirildi. Gösterinin orijinal müziğini besteleyen Gasparini şunları söyledi: “Gösteride hemen on şarkı söylemesini sağladık ve gösteriyi müzikal motifler ve temalarla desteklenen tek kişilik bir eser haline getirdik.”

Brightman ve Gasparini, Summers'la kişisel geçmişi hakkında röportaj yapmak ve gösteri için materyal aramak için haftalar harcadılar. Gasparini, “Marc Summers'ın bekaretini ne zaman kaybettiğini biliyorum” diye itiraf etti. “Bu gösteriye girmedi, ama bunu bilmeyi seviyorum.”

Life & Slimes ilk olarak 2016 yılında Indiana'daki Bloomington Playwrights Project'te üretildi ve Glens Falls, NY'deki Adirondack Tiyatro Festivali'nde, Pennsylvania'daki Mt. Gretna Playhouse'da ve Buffalo, NY'deki Alleyway Tiyatrosu'nda sahnelendi.

Yıllar geçtikçe bireysel kariyerleri onları farklı yönlere götürdükçe Life & Slimes ekibi üyeleri Summers'ın hikayesini anlatma tutkusunda motivasyon bulmaları gerektiğini söyledi.

Şu anda Broadway'de “Spamalot”un yeniden canlandırılmasında rol alan ve bir kişilik bir atölye çalışmasında bulunan Brightman, “Televizyonun ilginç küçük bir köşesi ve herkesin adını duymadığı bir kişiyle ilgili çok niş ve çok tuhaf bir hikayeydi” dedi. Sahne, “Smash” dizisinin müzikal uyarlamasını gerçekleştiriyor.

Ancak Brightman şunları ekledi: “Marc'ın hayali sahnede olmak ve bunda da bir şeyler var. O genç bir adam değil ve sahnede bir saatten fazla savunmasız kalacak kadar cesur. Ona bu fırsatı verebilmem için daha iyi bir sonuç hayal edemezdim.”

Summers ve “Double Dare”in belirli bir tiyatro seyircisi demografisi üzerindeki nostaljik çekiciliğine rağmen, gösteri Brightman'ın “tiyatro için dünyanın en kritik yeri” olarak adlandırdığı New York'ta açıldığında kimse ne bekleyeceğini tam olarak bilmiyor.

Summers, Times Meydanı prova odasında programın yönetmeni Chad Rabinovitz ile birlikte, “Çifte Cesaret” yarışmasının yeniden canlandırılmasında sunucunun izleyicilerle doğrudan etkileşime gireceği bölümlerden birinde çalıştı.

Gösterinin tam seti, eski “Double Dare” sahnesinin tam ölçekli bir kopyasını içeriyor; buna Summers'ın arkasında durması için parlak renkli bir podyum da dahil, ancak “Life & Slimes” yaratıcı ekibi Nickelodeon'un prodüksiyona verdiği nimet konusunda ağzı sıkıydı. . Rabinovitz, “Bu Nickelodeon'un hikayesi değil” dedi. “Bu onun hayatının hikayesi.”

Summers, canlı izleyici kitlesinin öngörülemezliği üzerine oynama konusundaki keskin yeteneğinden hiçbirini kaybetmedi; eğer sahnede elleri ceplerinde bir yarışmacı görürse muhtemelen şöyle diyecektir: “Elini sıkardım ama ben…” Meşgul olduğunu görebiliyorum.”

Summers, kişisel yolculuğunu izleyicilerle paylaşma fırsatını takdir ettiği kadar, onlarla bazı eski Double Dare maskaralıklarına geri dönmekten ve sonunda onlarla bir yetişkin gibi ilişki kurabilmekten de heyecan duyuyor.

“Bu insanlar sahneye çıktıklarında orgazm oluyorlar” dedi. “İzlemek çok çılgınca. Bu benim için eğlenceli. Artık onlara her zaman söylemek istediğim, 8 ya da 9 yaşlarındayken söyleyemediğim şeyleri anlatabiliyorum. Yani çok eğleniyoruz, gerçekten. Ve biraz dağınık oluyoruz.