Mircea Lucescu, savaş sırasında Kiev’de yaşadıklarını anlattı

kunteper

Global Mod
Global Mod
Bir periyot Galatasaray , Beşiktaş ve Türkiye Ulusal Kadrosu’nu da yöneten Dinamo Kiev teknik yöneticisi Mircea Lucescu, Rusya-Ukrayna savaşına dair izlenimlerini ve yaşadıklarını anlattı.

NTV Spor’un haberine nazaran savaş başlamadan 2 gün evvel Türkiye’den Kiev’e döndüklerini açıklayan Lucescu, “Federasyon ligi 1 ay tatil etti fakat bence bundan daha sonra da devam etmek hayli güç olacaktır. (UEFA Başkanı) Alexander Ceferin, UEFA ve futbol federasyonlarının da yardımı ile birtakım yabancı futbolcularla birlikte ülkeden ayrıldık. Birtakım oyuncular kaldı. Ben dışardan bunun tertibine ve ailelerin ülkeden ayrılmasına yardım ettim.” dedi.

bu biçimde bir savaşın olacağını hiç düşünmediğinin altını çizen 58 yaşındaki teknik adam, “Ukraynalılar ve Ruslar birlikte kardeş üzere yaşıyordu. Bu toplumların değil siyasetçilerin sorunu. Bu savaşın kazananı olmayacak.” dedi. Kendisi için hiç korkmadığını, endişelerinin öteki beşerler için olduğunu belirten deneyimli isim Rus atletlere uygulanan boykot hakkında da görüşlerini bildirdi:

“Politikacıların çıkardığı şeyde atletlerin hiç bir kabahati yok. Spor bir kültürdür, yapılan şey yanlış. Beşerler sporunu yapmaya ve çaba etmeye devam etmeli. Atletlerin yarış hakkının elinden alınmasını hakikat bulmuyorum. Spor, bu duruma yardım etmek haricinde bir şey yapmaz.”