Olivier Ödülleri 2024: Küçümsemeler ve sürprizler

MoonMan

Member
İngiltere'deki Tony ödülüne eşdeğer olan Olivier Ödülleri Pazar akşamı Londra'da gerçekleşti. Beklendiği gibi “Sunset Boulevard” en çok kupayı kazandı (ve bu yılın sonlarında Broadway'de olacak), ancak birkaç sürpriz kazanan da vardı. Haberler'ın Londralı tiyatro eleştirmenleri Matt Wolf ve Houman Barekat, kazananları, küçümsenenleri ve İngiliz tiyatrosunda geçen yılı tartışmak üzere muhabir Alex Marshall'a katıldı.

Nicole Scherzinger'in Norma Desmond rolünü oynadığı Jamie Lloyd'un sadeleştirilmiş filmi “Sunset Boulevard” yedi ödül kazandı. Sizce üstünlüğü hak ediyor mu?

ALEX MARSHALL
Sunset Bulvarı'nı arka sıradaki ucuz koltuklardan en ucuzundan gördüm ama yine de geçen yıl tiyatroda geçirdiğim en unutulmaz geceydi. Andrew Lloyd Webber'in dizinin galibiyetlerine tepki vermesine şaşırmadım X'e yaz bunun “kariyerimin en önemli anlarından biri” olduğunu söyledi.

Benim için başarısının tek dezavantajı Nicholas Hytner'ın Guys and Dolls'unun büyük bir ödül kazanmamış olması (koreografi için bir ödül kazandı). Lloyd'un “Sunset”i yeniden tasavvuru acımasız ve keskindi, Hytner'ın yeniden tasavvuru ise coşku ve neşeyle doluydu.

Matt Kurt “Sunset Bulvarı”nın her şeyini beğendim, bu yüzden hakimiyeti hak ettiğini düşünüyorum. Yine de “Guys and Dolls” şirketinin geçen baharda bu gösteriyi genel övgülere açması ve “Sunset” tarafından gafil avlanması can sıkıcı olsa gerek. Lloyd'un “Sunset”indeki radikal cüretkarlık her gün ortaya çıkmıyor ve “Guys and Dolls” bu gerçeğin talihsiz kurbanı oldu.

Rekabetçi bir kategoride En İyi Erkek Oyuncu ödülü, “filmindeki saygın aktör ve yönetmen John Gielgud rolüyle Mark Gatiss'e verildi.”Motif ve anahtar kelimeGatiss'in performansını öne çıkaran neydi?

KURT
Onun kalbi. Pek çok kişi Gielgud'un kendine özgü flüt sesine ve soylu tavrına dikkat çekti, ancak Gatiss, Gielgud'un kim olduğu hakkında hiçbir fikri olmayan izleyiciye dokunan bir parçanın duygusal dayanağıydı.

Onun galibiyeti benim için gecenin en heyecan verici anıydı çünkü bu ödülün tek kişilik yarışı “Vanya” için Andrew Scott'a gideceğinden emindim. Gatiss'in konuşma soyadının nasıl telaffuz edileceğine dair bir dersle başlayıp (uzun bir A lütfen) ve muhteşem bir etki yaratacak şekilde bir kez daha Gielgud'un sesini benimsemesiyle sona ermesi de harikaydı.

HOUMAN BARECAT Bana göre bu, karakterin duygusal karmaşıklığını göze çarpmayan, kontrollü bir şekilde aktarmasıydı. Gatiss'in Gielgud'u kariyerinin sonlarında can sıkıntısı çekiyor, ancak kendi atmosferine girdiğinde kendinden emin, komik ve ironik bir şekilde iğneleyici oluyor. Aynı zamanda genel olarak sanatsal çabalar için bir metafor görevi de gören onun içinde bulunduğu çıkmaz, rahatsız edici kendinden şüphe duyma ile otoriter yeterlilik arasındaki bu kusursuz geçişte incelikle vurgulanıyor. İnanılmaz derecede kendinden emin bir performanstı ve o, layık bir kazanandı.

Kazananlar arasında başka sürprizler var mıydı?

MARŞALL
İkinci Dünya Savaşı'nın tuhaf bir senaryosunu konu alan bir komedi olan Mincemeat Operasyonu en iyi yeni müzikal ödülünü kazandığında hoş bir sürpriz yaşadım. Londra'daki küçük bir tiyatro olan New Diorama'da başladı ve başarısı, küçük prodüksiyonların bile burada büyük işler başarabileceğini gösteriyor.

KURT Tamamen katılıyorum ve 2022'de bu kategorinin galibi olan ve esasen bir seriyi genişletmek için var olan Geleceğe Dönüş gibi şovlardan daha fazla uzaklaştırılan bir En İyi Müzikal kazananı olamaz.

Tiyatro ödülünü West End'den almak için Isley Lynn'in güzel ve hüzünlü oyunu The Swell için kampanya yaptım – ama her şeye sahip olamazsınız.

Son zamanlarda klasik Andrew Lloyd Webber müzikallerine radikal yaklaşımlar benimseyen çok sayıda maceracı yönetmen var – “Alacakaranlık Bulvarı” Londrada, “Aman Allahım Süperstar“Amsterdam'da”, “Evita” Washington'da. Bu, bu eserlerin popülerliğinin devam ettiğinin bir işareti mi?

BARECAT
Bunun onun azminin bir işareti olduğunu söyleyebilirim aşinalık. Genel olarak konuşursak, bu şovların önemli bir marka tanınırlığı var.

Ortalama bir Lloyd Webber hayranının geleneksel tedavilerden memnun olacağını tahmin ediyorum, ancak aynı zamanda bir güvenilirlik duygusu geliştirmek ve markayı güncel tutmak için coşkulu olması gereken başka bir grup insan da (eleştirmenler, sponsorlar, meslektaşlar) var.

Yani bu, farklı sanatsal gelenekler arasında köprü kurma girişimidir; esasen popüler ana akım gösterileri avangard çan ve ıslıklarla veya daha sade bir estetikle yeniden üreterek. Bazı müzikaller bu tür şeylere pek uygun değiller – Ivo van Hove'un Jesus Christ Superstar'ını biraz kafa karıştırıcı buldum – ama bu dürtü anlaşılabilir.

MARŞALL Radikal revizyon eğiliminin ne kadar süreceğini görmek ilginç olacak. Haziran ayında Luke Sheppard, 1984 müzikalini yeniden tasarlayacağına söz verdiği yeni Starlight Express'i Londra'da piyasaya sürecek. Orijinal yapımda tekerlekli patenler üzerinde tren gibi davranan aktörlerin olduğu göz önüne alındığında, Sheppard'ın bunu ne kadar çılgınca yapabileceğini görelim.

Sarah Snook, “.” filmindeki tek kadın performansıyla en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.Dorian Gray'in bir resmive Andrew Scott, “filmindeki tüm karakterleri canlandırdığı için aday gösterildi”VanyaTek kişilik oyunların neden bu kadar güncel bir etkiye sahip olduğunu düşünüyorsunuz, özellikle de beyazperdedeki rolleriyle tanınan oyuncular için bir araç olarak?

KURT
Yapımcılar tek kişilik girişimleri seviyor çünkü ucuzlar ve sıklıkla ödül getiriyorlar, özellikle Tony'lerin yıllar içinde kanıtladığı gibi. Scott ve Snook tiyatroya ilk adımlarını attılar: Scott ilk Olivier ödülünü 2005 yılında Rob Evans'ın A Girl in a Car With a Man filmiyle kazandı, o zamanlar kimsenin onun kim olduğunu bilmediği zamanlar. Dolayısıyla bu oyunlar, yeni ortaya çıkan beyazperde yıldızlarının izleyicilere hâlâ tiyatro hayvanları olduklarını hatırlatmalarının bir yoludur.

BARECAT Bu gösterilerin yürütülmesi daha ucuz olmasına rağmen yine de yapılabilir hissetmek Üst düzey çünkü matematiksel olarak yıldızlardan oluşan bir oyuncu kadrosuna bakıyorsunuz.

Ve seyirci de bunu kabul etmiş görünüyor. Tiyatro seyircilerinin (ve eleştirmenlerin) önemli bir kısmı lojistik cesaretten o kadar etkileniyor ki bu, oyunculuk kadar kişisel dayanıklılığın da bir başarısıdır ve yapımın ustalığındaki bazı kusurları gözden kaçırıyorlar.

Stalin'e atfedilen şu cümleyi hatırlıyorum: “Niteliğin kendine has bir niteliği vardır.” Vanya'da seyirci Scott'ı çok fazla gördü ve birçoğu için bu duygu birebir konsantrasyondu. Beğenilen bir aktörle birlikte olmak muhtemelen yeterlidir.

İncelemesinde “Garip Şeyler: İlk GölgeHouman, “sahnelemenin utanç verici derecede ayrıntılı olduğunu” yazdı ve şunu merak etti: “Televizyon ve sinema zaten bu temelleri kapsamadı mı?” Bu soru, giderek daha fazla büyük bütçeli Londra yapımının başarılı filmlere dayandığı gerçeği göz önüne alınarak soruluyor. franchise'lar daha geniş anlamda alakalı mı?

KURT
Bu kesinlikle bir norm haline geliyor, ancak haklı olarak şu soru sorulabilir: Bir oyun bu kadar açık bir şekilde film statüsünü hedefliyorsa, neden onu bir oyun haline getirelim ki?

BARECAT Bu, Dorian Gray'in Portresi'nin ve hatta Sevgili İngiltere'nin bu ödüllerdeki başarısıyla gerçekten ilginç bir şekilde bağlantılı.

Stranger Things hakkında ne düşünürseniz düşünün, ticari bir başarıydı. Snook'un “Dorian Gray”i, Snook'u televizyon çalışmalarından tanıyan ve seven birçok kişinin ilgisini çekti. Ve Sevgili İngiltere, birçoğu düzenli olarak tiyatro seyircisi olmayan birçok futbol taraftarının ilgisini çekti.

Oliviers'i yöneten Society of London Theatre, Londra'daki West End tiyatrosunun ticaret birliğidir. Sektörün, özellikle bu gergin zamanlarda, olağan tiyatro seyircisi demografisinin dışındaki izleyicileri çekmeyi başaran gösterilere minnettarlığını ifade etmek istemesi mantıklı.

Pek çok harika Londra yapımı, bu yılın başı da dahil olmak üzere New York'a gidiyor.”Etki” Shed'de ve bu yılın sonlarında, “Alacakaranlık Bulvarı” St. James Tiyatrosu'nda. Geçen sezondan New York'ta gösterime girmeyi hak ettiğini düşündüğünüz yapımlar var mı?

KURT
Ed Madden'in Hampstead Downstairs'de yönettiği Marek Horn'un Octopolis'i, gerçek bir kafadan bacaklıyla aynı alanı paylaşıyormuşsunuz hissini veren, hareketli ve eğlenceli iki kişilik bir filmdi.

Gerçek adaylar arasında, Sophie Okonedo'nun “Medea”nın New York'a taşınmasını görmek isterim: Broadway yüksek çözünürlüklü oyunculuğu her zaman sevmiştir ve halihazırda Tony ödüllü Okonedo, bu zorlu rolde harika performanslar sergilemiştir.

BARECAT Yaz boyunca Donmar Tiyatrosu'nda oynanan Jack Thorne'un When Winston Went to War With The Wireless adlı oyunundan oldukça etkilendim. Oyunun temaları – kutuplaşmış zamanlarda medyanın ayrıcalıkları ve sorumlulukları, siyasi gerçekliği şekillendirmede propagandanın rolü – son derece alakalı.

Ayrıca Matthew Dunster'ın Harold Pinter'ın The Homecoming at the Young Vic filmini yorumlayışı da hoşuma gitti. Hikâyenin bazı yönleri modern anlayışa göre biraz kafa karıştırıcı olabilir ama son derece ilgi çekiciydi ve çok ustaca yapılmıştı.

KURT “Winston” konusuna gelince, Pazar akşamı yardımcı oyuncu Olivier'in geçen sonbaharda ölen ve iki oğlunun törende annelerini zarif ve anlamlı bir şekilde temsil eden programdaki Haydn Gwynne'i görmeye gitmesi çok duygulandırıcıydı.

Geçen yıl bu konuda çok fazla öfke vardı West End'de tiyatro biletlerinin yüksek maliyeti. Bunun Londra tiyatrosunu nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz?

KURT
Londra tiyatroları için üç haneli bilet fiyatları çağı iyi ve gerçek anlamda burada, ancak Broadway'de geçerli olan stratosferik seviyelerde olmasa da, genellikle yüksek ücretlerin artan bilet fiyatlarıyla çok ilgisi var. Londra'nın iyi yanı, bir fiyat aralığının hala mümkün görünmesi.

MARŞALL Burada yüksek fiyatlara ilişkin algılar arttıkça İngiliz izleyiciler yeni programlarda risk almaya daha az istekli olabilir. Bu ayın başlarında, Ivo van Hove'un Açılış Gecesi'nin yapımcıları müzikalin West End'de nadir görülen bir şekilde neredeyse iki ay erken biteceğini duyurdu.

West End'deki fiyatlardan dolayı erteleyen tiyatro seyircilerinin Londra genelinde daha küçük mekanlara yöneleceğini umuyoruz. The Bush, The Finborough ve The Kiln (en son sanat yönetmeni Indhu Rubasingham Ulusal Tiyatro'ya yeni taşınmış) gibi yerlerde muhteşem tiyatro gösterileri yapılıyor.

Gelecek yıl Oliviers'ta hangi yapımların yer alacağını düşünüyorsunuz?

KURT
Patricia Clarkson'ın Wyndham Tiyatrosu'nda Uzun Günün Geceye Yolculuğu'ndaki yaralayıcı performansının büyük hayranıyım. Ayrıca Rachel O'Riordan'ın güzel Off-West End prodüksiyonu Brian Friel'in başyapıtı Faith Healer da var. Tamamen monologlarla anlatılan zorlu bir oyun ve son dönemdeki yeniden canlanma oyunu gururlandırıyor.

MARŞALL Önümüzdeki yıl Oliviers'ta en güvenli aday, Robert Icke'nin Shakespeare'in IV. Henry adlı oyununun 1. ve 2. bölümlerinden uyarlaması olan Player Kings'teki Falstaff rolüyle Ian McKellen olacak gibi görünüyor. Britanya'nın en büyük tiyatrolarından biri, 84 yaşında ve neredeyse dört saat sürüyor. .

Ve bu yazın en sıcak bileti şimdiden Jamie Lloyd'un başrolünde Tom Holland'ın yer aldığı Romeo ve Juliet'in yeni versiyonu. Olivier'ler “Sunset Bulvarı” gibi sahneyi süpürebilecek mi?