PSG Lideri Nasser Al-Khelaifi’den Avrupa Muhteşem Ligi projesine tenkit

kunteper

Global Mod
Global Mod
Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) Genel Konseyi bugün Viyana’da toplandı. Avrupa futbolunun 246 kulübünün temsilcilerinin yer aldığı görüşmede Paris Saint-Germain kulübünün lideri Nasser Al-Khelaifi, Avrupa Muhteşem Ligi projesine yönelik tenkitlerde bulundu.

UEFA Lideri Aleksander Ceferin, Avrupa futbolunun 246 kulübünün temsilcileriyle bir arada görüşmede hazır bulundu. Avrupa Komitesi Lider Yardımcısı Margaritis Schinas, IOC Lideri Thomas Bach, CONMEBOL Lideri Alejandro Dominguez, CAF Lideri Patrice Motsepe dahil fazlaca sayıda üst seviye yönetici birinci sefer ECA Genel Kurulu’na katıldı. Avrupa liglerinin CEO’ları, Michael Ballack üzere efsane futbolcu ve ünlü teknik yöneticiler de görüşmede dikkat çeken öbür isimlerdi.

Avrupa Harika Ligi projesine yönelik tenkit

Konuşmasında başarısızlıkla sonuçlanan Avrupa Harika Ligi projesine yönelik tenkitlerde bulunan Nasser Al-Khelaifi, “UEFA ve ECA, Avrupa kulüp karşılaşmalarının haklarının satış sürecine ait açık ve rekabetçi bir ihale yürütmek hedefiyle birinci defa birlikte çalıştı. Bu işbirliği kararında TEAM Marketing & Relevent Sports Group, geçtiğimiz ay itibariyle, karşılaşmaların pazarlama ve satış ortağı olarak belirlendi. Bu süreç bir ihaleden epeyce daha fazlasıydı. O denli ki bu işbirliği, Avrupa futbolunu şekillendiren kararlarda kulüplerin daha fazla kelam hakkına sahip olmasını sağlayan devrimsel bir değişim manasına geliyor. Ayrıyeten Avrupa futbolunun geleceğini UEFA ve kulüplerin bir arada belirlediği yeni ve ilerici bir idare modelini temsil ediyor. Kelam konusu işbirliği, bir arada çalıştığımızda neleri başarabileceğimizi gösterdi, keza sonuçlar geçmişe nazaran fazlaca daha güzel. 2024 daha sonrası periyot için UEFA Kulüp Karşılaşmalarının kestirimi ticari kıymetinde %39’luk inanılmaz bir artış gördük. Hâlâ ek gelir kaynaklarına muhtaçlığımız olsa da bu sayı, gelirlerimizde tarihi bir artış manasına geliyor. Muahede, yeni Avrupa futbol modelinden kuşku duyanların yanıldıklarını da kanıtlıyor. Kulüplerin Avrupa futbolunun idaresindeki aktifliğinin artması birlik, bütünlük ve daha fazla gelir sağlıyor. Geçtiğimiz yıl, bunların yalnızca bir kısmı için sistemi yıkmaya çalışan birtakım şahıslar olduğunu anımsıyorum” formunda konuştu.

ECA’dan Ukrayna’ya 1 milyon Euro’luk bağış

Al-Khelaifi, Ukrayna’ya 1 milyon Euro takviye vereceklerini tabir ederek, “Bugünün Avrupa’sı, altı ay evvel Cenevre’de buluştuğumuz günlerdeki Avrupa’dan fazlaca daha farklı görünüyor. Şiddetli günlerden geçiyoruz. Ukrayna halkına yönelik akınlardan keder duyuyoruz ve barış davetinde bulunuyoruz. Şahit olduğumuz acılar, bize hayatta hakikaten neyin değerli olduğunu hatırlatıyor ve futbolun birleştirici gücünü anımsatıyor. ECA’nın Ukrayna halkına ve komşu ülkelere göç eden mültecilere yardım edebilmesini sağlamak için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Kurulu (UNHCR) ile temas halindeyim. ECA üyelerinin Ukrayna halkına yönelik yardım çalışmalarında kullanılmak üzere birinci etapta 1 milyon Euro’luk bir mali katkı sağlayacağını duyurmaktan gurur duyuyorum. Bu ortada biroldukca kulübümüzün Ukrayna’daki altyapılarda oynayan genç futbolcuları konuk etmeye hazır olduğunu da belirtmek istiyorum” tabirlerini kullandı.

İHA