Radarın Altında, sayfadan fırlayan tiyatro

MoonMan

Member
“Antigone” bir çapadır. Doğru ve yanlış, özgüven ve aile sorumlulukları gibi temel insan meselelerini ele alan bu ana hikayeye sürekli geri dönüyorum. Bunlar temel insan deneyimleridir.

“Ot Frank”

Esin: “Anne Frank’ın Günlüğü”

Roger Guenveur Smith, Yaratıcı ve Oyuncu: Amsterdam’da bir tiyatro festivaline davet edildim. Anne Frank Evi’ndeydim. Çok ilham aldım ve çok duygulandım. Her zaman geçmişi şimdiki ana getirmeye çalışırım. Otto Frank’in kızını bu günlük aracılığıyla tanıması fikri, özellikle de onu kaybettiği gibi kaybettiği için, olağanüstü derecede korkutucu bir egzersiz olmalıydı. Hâlâ içinden geçmekte olduğumuz bu devam eden kriz nedeniyle bunun peşine düşmeye değer bir şey olduğunu düşündüm.

Temel zorluk şudur: Bir adam, şeylerin doğal düzenini nasıl tersine çevirir ve kızı için bir anıt yaratır? Yaşayanlara ve ölülere aynı anda hizmet etmek, Otto Frank ve bu zamanda kayıplarla uğraşan çoğumuz için büyük bir zorluktur.

“Senin altıncıların”

Esin: James Joyce’un, Frida Kahlo’nun, Georgia O’Keeffe’nin vb. erotik mektupları.

Rachel Mars, yaratıcı ve oyuncu: Bir konuttaydım. Brexit daha yeni olmuştu. Rüzgarı yaratıcı bir şekilde yelkenlerimden çıkardı. Sonra Scott Shepard [the writer and performer] “Seni neşelendirecek bir şeyim var” gibiydi. Bana 1909’da James Joyce’tan gelen bu mektubu okudu. Netlik, şiirsellik, imgeleme, her şeyin popolarla ilgili olması beni şaşırttı. Süper yaşamı onaylıyordu.

Bu mektupları başka kimin yazdığını aramaya başladım. İki seksologla çalıştım. Kadınları ve queer kadınları bulmak açıkçası daha zordu çünkü Hikaye, ama düşündüğümden daha kolaydı. Bunda kesinlikle yasa dışı bir şeyler var. İnsanların özel hayatlarında bir çatlak açıyor gibi. Ama bu kutsallık var, bir tür saygı.

‘KLII’

Esin: Mark Twain’in “King Leopold’s Soliloquy”, Patrice Lumumba’nın Bağımsızlık Konuşması

Kaneza Schaal, Yaratıcı, Yardımcı Yönetmen ve Oyuncu: Benim pratiğim hatırlamakla ilgili. Bugün Leopold gibi bir karaktere bakıyoruz. [the Belgian king who presided over atrocities in his administration of the Congo Free State] Sahte bir korkuyla, vahşeti sersemletiyor ve öfkelendiriyor. Ancak her gün yeni Leopold’lar var. Benim için bu, bu kötülüğü defetmenin bir yoluydu. İçeriye ve dışarıya bakmak ve bu felaket sayıları ve felaket olaylarını kovmakla ilgileniyorum.

Christopher Myers, yardımcı yönetmen ve tasarımcı: Mark Twain, Kongo ile ilgilendi ve oradaki Afrikalılara uygulanan baskı ile kendi ülkelerinde Afrikalılara uygulanan baskı arasındaki ilişkiyi anladı. Mark Twain’in bu metni, pek çok sömürge karşıtı endişeye ilham veren enternasyonalizm ve kültürler arası çapraz tozlaşma ile uyum içindeydi. Bu, yalnızca belirli sözlerin hikayelerini değil, aynı zamanda sözlerin nasıl çarpıştığını da görmekle ilgili. Tiyatronun gerçekten iyi olduğu şeylerden biri de bir metni diğer metinlere sürtmektir.