Roundabout Theatre Company’yi yeniden inşa eden Todd Haimes 66 yaşında öldü

MoonMan

Member
New York’taki Roundabout Theatre Company’yi iflastan kurtaran ve onu Amerika’nın en büyük kar amacı gütmeyen tiyatrolarından biri haline getiren Todd Haimes Çarşamba günü 66 yaşında öldü.

Bir sözcüye göre Matt Polk, Manhattan’daki Memorial Sloan Kettering Hastanesindeki ölümüne osteosarkoma komplikasyonları neden oldu. Bay Haimes, kendisine çene sarkomu teşhisi konduğu 2002 yılından beri kanserle yaşıyor.

Roundabout’ta Sanat Yönetmeni ve İcra Kurulu Başkanı olarak, Bay Haimes’in son derece uzun ve etkili bir görev süresi oldu. Kuruluşu kırk yıl boyunca yönetti ve kâr amacı gütmeyen kuruluşu, şu anda 41 tiyatrodan üçünü işlettiği Broadway’de önemli bir oyuncu haline getirdi.

Tiyatro topluluğu klasiklere ve canlandırmalara odaklandı ama aynı zamanda yeni çalışmaların da destekçisi oldu ve Bay Haimes’in liderliğinde her iki cephede de başarılı oldular, ürettikleri oyunlar ve müzikaller ve çağdaş Amerikan yazarlarını yükselten kariyerleri için 11 Tony Ödülü kazandılar. Stephen Karam, Joshua Harmon ve Selina Fillinger dahil.

Roundabout’un görev süresi boyunca en büyük hitleri arasında, başlangıçta Alan Cumming ve Natasha Richardson’ın oynadığı, sert bir başlangıç yapan (bir inşaat kazası performansları dört hafta kesintiye uğrattı) ve ardından yaklaşık altı yıl boyunca koştu ve on yıl geri dönen Cabaret’in 1998’de yeniden canlandırılmasıydı. daha sonra bir yıl süren tekrar için. Şu anda ülkeyi dolaşan A Soldier’s Play’in 2020’de yeniden canlandırılması da dahil olmak üzere birçok başka zafer yaşandı. Her iki yapım da Tony Ödülü aldı.

2020’de Amerika’daki ırksal eşitsizlik nedeniyle yaşanan toplumsal huzursuzluğun katalize ettiği Bay Haimes, beyaz olmayan sanatçılar tarafından yazılmış kayıp hazineleri ortaya çıkarmak amacıyla Roundabout’a liderlik etti. Sonuçlardan biri, Alice Childress’in 1955 tarihli sahne arkası draması Trouble in Mind’ın beğenilen bir Broadway yapımıydı ve siyah oyun yazarı gösterinin sonunu beyazlara uygun hale getirmek için yumuşatmayı reddettiği için Broadway’e asla ulaşamadı.

Bay Haimes, Roundabout’a 1983 yılında şirketin genel müdürü olarak katıldı. O sadece 26 yaşındaydı ve 1965’te kurulan ağır borçlu şirket, Chelsea’de kiralık binalarda faaliyet gösteriyordu. Özellikle çaresiz bir noktada şirketi ayakta tutmak için kendi kredi kartını kullandı, ancak gelişinden birkaç hafta sonra yönetim kurulu şirketi kapatma kararı aldı.

Bir yönetim kurulu üyesi şirketi bir süre satın alacak kadar bağışta bulundu ve Bay Haimes, küçülme, giderleri kısma, pazarlamayı iyileştirme ve zaman içinde hafta içi erken perde saatleri gibi önlemlerle seyirci çekme gibi önlemlerle izleyicileri genişletme yoluyla bir geri dönüş yaptı. Work Crowd, bekarlar ve eşcinsel sinemaseverler için özel etkinlikler ve çocuklar için indirimler. 2016’da, She Loves Me’nin eleştirmenlerce beğenilen yeniden canlandırması olan bir Broadway şovunun performansının canlı akışına izin veren ilk sunucu oldu.

Bernard Todd Haimes, 7 Mayıs 1956’da New York’ta avukat Herman Haimes ve ev hanımı Helaine Haimes’in çocuğu olarak dünyaya geldi.

Sahnedeki hayatı son derece kısaydı: Manhattan’ın Yukarı Doğu Yakası’ndaki ilkokulda, Mary Poppins’in yapımında başrolü oynamak için bir elbise giymişti. Daha sonra rolü “supercalifragilisticexpialidocious” kelimesini telaffuz edebilen tek çocuk olduğu için aldığını iddia etti.

Pennsylvania Üniversitesi’nden lisans derecesi ve Yale’den MBA derecesi aldı. Roundabout’a katılmadan önce, her ikisi de Connecticut’ta bulunan Stamford’daki Hartman Theatre Company’nin yönetici direktörü ve Westport Country Playhouse’un yönetici direktörüydü.

1986’da Haberler’a “Hisse senedi ve tahvil ticareti yapmak istemedim ve Nivea Creme yapmak beni tahrik etmedi” dedi. “Hayatım boyunca tiyatroyu sevdim. İçimden sahnede olmak gelmiyor ama 10. sınıftayken Broadway’de ‘How to Succeed in Business’ sahne ekibinde olduğumdan beri içim ürperiyor.”

1989’da Roundabout’un yapım direktörü oldu ve 2015’te genel müdür unvanını ekledi.

Bay Haimes 2004’te “Geçmişimin avantajı, tüm sanatsal kararlarımın yönetim meselelerinden etkilenmesidir” dedi. “Hiç kimse beni çılgın bir sanatçı olmakla suçlayamaz. Dezavantajı ise aynı: Benim yapamadığım halde diğer insanların yapabileceği harika şeyler olabilir.”

Eşi Jeanne-Marie (Christman) Haimes tarafından hayatta kaldı; iki çocuk Dr. Hilary Haimes ve Andrew Haimes; iki üvey kız, Julia ve Kiki Baron; ve dört torun. İlk iki evliliği Dr. Alison Haimes ve Tamar Climan boşandı.

Bay Haimes, artık var olmayan Criterion Center’da çalışmalarını sunmaya başladığı 1991 yılında Roundabout’un Broadway’e taşınmasına öncülük etti. Hareket, şirket için bir dönüm noktası, dedi: “Tony Ödülü’ne uygunluk nedeniyle, oyun haklarını güvence altına almak, yönetmenleri çekmek ve saygın oyuncuları çekmek söz konusu olduğunda muazzam bir avantaja sahip olacağız.”

2000 yılında şirketi, şu anda Roundabout’un amiral gemisi olan American Airlines Theatre olarak yeniden adlandırdı. O zamandan beri Studio 54’teki tiyatroyu da satın aldı ve şimdi Stephen Sondheim olarak bilinen tiyatronun yönetimini devraldı.

Bay Haimes’in görev süresi boyunca Roundabout tarafından üretilen Tony ödüllü şovlar arasında “Anna Christie” ve “A View from the Bridge” oyunlarının ve “Nine”, “Assassins”, “The Pajama Game” müzikallerinin yeniden canlandırmaları yer aldı. Roundabout aynı zamanda Tony ödüllü iki yeni oyunun, Side Man ve The Humans’ın ortak yapımcılığını üstlendi.

Şirket şu anda tamamı Manhattan’ın merkezinde olmak üzere beş tiyatro işletiyor, bunlara üç Broadway evi, bir Broadway dışı tiyatro ve gelecek vadeden oyun yazarları için bir platform sağlamak üzere geliştirdiği bir Broadway dışı kara kutu da dahil.

Yıllar boyunca başarıların yanı sıra başarısızlıklar ve bütçe açıkları oldu ve bazı eleştirmenler Roundabout’un uzatıldığını öne sürdüler. Muazzam gayrimenkul ihtiyaçları, şirketin kısmen Broadway mekanlarından bazılarını ticari yapımcılara kiralayarak karşıladığı bir mali zorluk haline geldi. Örneğin şirket, Sondheim’ı Carole King’in biyomüzikal filmi Beautiful’in yapımcılarına beş yıllığına kiralayarak büyük paralar kazandı.

Bay Haimes aynı zamanda, New York’ta onlarca yıllık görev süresi daha fazla satış isteyenlerin kaşlarını kaldıran, kar amacı gütmeyen tiyatro şirketlerinin birkaç liderinden biriydi. 1998’de hasta Toronto tiyatro topluluğu Livent’in sanat yönetmeni olarak başka bir işe girdiğinde bile dolambaçlı işini sürdürdü; o şirket çöktü ve Bay Haimes Roundabout’ta kaldı.

Roundabout’un büyüklüğü – 150 çalışanı ve yıllık 50 milyon dolarlık bütçesi – önemli girişimlerin sahne arkasında desteklenmesini sağladı. Her yıl 4.000’den fazla öğrenciye hizmet veren okul ortaklıkları ve tiyatro teknisyenleri yetiştirmek için Stagehands Union ile ortaklık dahil olmak üzere kapsamlı eğitim ve öğretim programları yürütür.

Ancak birçok kâr amacı gütmeyen kuruluş gibi, henüz koronavirüs pandemisinin etkilerinden tamamen kurtulamadı. O sezon Broadway’de “1776” nın yeniden canlandırılması olan bir gösteri düzenledi.

Genellikle ilgi odağı olmaktansa arka planda kalmaktan memnun olan Bay Haimes, sektörde popüler bir figürdü ve sanat formuna olan coşkusunu sürdürdü. Hem Broadway hem de Off-Broadway topluluklarında aktif olarak çalıştı, çok sayıda komitede hizmet verdi ve yıllar boyunca Yale ve Brooklyn College’da ders verdi.

Ama o bir iş adamı ve özünde bir destekçi olarak kaldı.

1998 tarihli bir röportajda “Temel olarak, inanılmaz derecede güvensizim ve kendimi bir sanatçı olarak ciddiye almıyorum” dedi. “Ama bir şekilde zevklerim halkın istekleriyle uyumlu görünüyor.”