“Stereophonic” 70’lerin rock kayıt kabininde drama buluyor

MoonMan

Member
Övdüğü müzikaller sahne arkası klasikleridir – “A Chorus Line”, “Dreamgirls”, “42nd Street” – ve belki de tesadüfi olmayan bir şekilde “Stereophonic”, yaratım sürecine kamera arkası bakışıdır. İsimsiz grup iki çiftten oluşuyor. Her ikisi de İngiliz gurbetçi olan istikrarlı, saçma sapan klavyeci ve şarkıcı Holly (Ardıl’da Kendall Roy’un asistanı Jess’i canlandıran Juliana Canfield) ve uyuşturucu bağımlısı basçı Reg (Will Brill), başlangıçtaki performanstan ayrılıyor. Her ikisi de Amerikalı olan şarkıcı Diana (Sarah Pidgeon) ile gitarist ve yapımcı Peter (Tom Pecinka), aşk ve şarkı sözü yazımında hem ortak hem de rakiptir. İngiliz davulcu Simon (Chris Stack), karısının yokluğundan en iyi şekilde yararlanıyor.

Bütün bunlar ve 70’lerin ortasındaki Kaliforniya ortamı, “Rhiannon” ve “Go Your Own Way” ile bilinen oldukça popüler grubu akla getirebilir, ancak “Stereophonic”, Fleetwood Mac hakkında önemli bir oyun değil. Aukin, “Farklı grupların arkasında kültüre yerleşmiş bir mitos var” dedi. “Bu neredeyse farklı grupların geçmişinden kesitler almak ve bu ünlü albümlerden bazılarının yapımını ve bunları bir tür uzak yankı olarak kullanmakla ilgili. Pek çok grup hakkında konuştuk ama hiç biri hakkında konuşmadık.”

31 yaşındaki Canfield, bir telefon görüşmesinde, Adjmi’den referans materyali istediğinde, Keith Richards’ın anı kitabı “Life”ı ve koruduğu gergin, stresli kayıtları konu alan DA Pennebaker belgeseli “Original Cast Album: Company”yi önerdiğini hatırladı. Stephen Sondheim ve George Furth’un gelecek nesillere yönelik 1970 müzikali.

Bu filmde, yapım ekibi üyeleri ve Sondheim’ın kendisi izlerken, not alırken ve gözlerini devirirken, “Şirket” oyuncuları titizlikle çekimler yaparken veya telaffuzda küçük değişiklikler yaparken yakından gözlemlendi. David Zinn’in setinde ön planda miksaj masası ve arka planda kayıt kabini yer aldığından “Stereofonik” bizi aksiyonun tam ortasına da sürüklüyor. Bir çift mühendis (Eli Gelb ve Andrew R. Butler, Will ile akrabalığı yok) hem kişisel mücadeleleri hem de sanat eserleri yaratmanın getirdiği ilham ve zahmet karışımını yakalıyor – ki bunlar elbette sürekli olarak birbirini besliyor.

Gerçek hayatta, seviyelerin ayarlanması veya bir tıklama parçasının kullanılması hakkındaki tartışmalar, bir Steely Dan hayranının bile gözlerinin parlamasına neden olabilir. Ancak dizi, yaratılışın zorluklarını halının altına süpürmüyor, özellikle de Peter takıntılı bir disiplinciye dönüştüğünde. Adjmi, “Tanrı ayrıntılarda gizlidir, ancak ayrıntıların kendisi sıkıcıdır” dedi. “Ben de bunu bir meydan okuma olarak kabul ettim ve şöyle dedim: ‘Tamam, bakalım bunu çarpıcı biçimde heyecan verici bir şeye dönüştürebilecek miyim?’ Bunların çoğu, yani sürecin sıradanlığı, onu bu kadar güzel kılan şeyin bir parçası, yani ayrıntı düzeyi.”