Tiyatro Tasarımında Irk ve Temsil Konusunda 5 Broadway Gazisi

MoonMan

Member
Canlı performans için tasarım, gizli bir sihir yapabilir ve farkında bile olmayabileceğimiz uyaranlarla izleyicinin algısını şekillendirebilir: bir ışık değişikliği, bir ses parçası, bir kostüm veya dekorasyon detayı. Bu kodlanmış bir dildir ve biz ona dahili olarak yanıt veririz.

Broadway ustası aydınlatma tasarımcısı Jane Cox’a Princeton Üniversitesi’nde tiyatro programını yöneten sanatçı, bu dinamik tasarımı ırkçılık karşıtlığı bağlamında sorgulanmaya hazır hale getiriyor. O ve oyun yazarı Branden Jacobs-Jenkins’in yarış ve aydınlatma tasarımı üzerine verdiği bir kurs, Cumartesi ve Pazar Avenue Armory’de parkta düzenlenen “Ses ve Renk – Tasarımda Yarışın Geleceği” başlıklı çok disiplinli bir sempozyumun tohumlarından biriydi. Cox ve bir Armory küratörü olan Tavia Nyong’o tarafından organize edilen etkinlikte, genç renk tasarımcıları tarafından yaptırılan enstalasyonlar yer alıyor.

Cox ve diğer dört Broadway Sempozyuma katılan tasarımcılar geçtiğimiz günlerde telefonda tasarımda ırk ve kültür hakkında konuştular. Bu röportajlar düzenlendi ve özetlendi.

Canlı performans tasarımcıları görsel, işitsel, dokunsal ve uzamsal öğeleri zamana dayalı bir yapı içinde yan yana getirerek bir deneyim yaratır ve düzenler. Tüm bu seçilmiş öğeler çok fazla kültürel anlam ve duygu taşır. Tasarımcıların işi, bu unsurları seçmek ve bir anlatıyı ya da belirli bir duyguyu aktaran bir tasarım sözlüğü yaratmaktır. Bununla birlikte çok fazla sorumluluk geliyor çünkü manzaramız, belirli bir hikayeyi anlatmak veya gerçekten kalibre edilmiş görsel ve duyusal ipuçlarıyla belirli bir izleyici kitlesine ulaşmak amacıyla inşa edildi.

Bugünlerde temsil hakkında çok fazla konuşma var. Ama benim için bu sempozyumun asıl ilgi alanı estetik soru. İnsanlar neden belirli renklerle ve ışığa karşı karanlıkla belirli çağrışımlara sahiptir? Bu çok büyük bir kültürel, medya, antropolojik soru. Ve bu iki şeyin nasıl kesiştiğiyle gerçekten ilgileniyorum: Temsil ve estetik arasındaki kesişme noktası nedir?

Jane Cox, aydınlatma tasarımcısı

Branden, “Irkçılık görsel bir izmdir” diyor ve haklı. Irkçılık, diğer insanları nasıl gördüğümüze göre uygulanır veya anlaşılır. Diğer insanları nasıl duyuyoruz. Ve bu, insanların giyim tarzları, yaşadıkları mekanlar, hareket tarzları ve seslerle olur. Tasarım, bir görselde, bir sahnede veya bir filmde tasvir edildiğinde, insanları nasıl gördüğünüz ve onlar hakkında nasıl düşündüğünüz üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir. Odak kim, odak kim değil? Tiyatro, ırkçılık gibi bilinçsiz sembolizmle ilgilenir.

En büyük umudum, hayal gücümüzün özgül kültürlerimiz tarafından nasıl sömürgeleştirildiğini daha derinden incelemek. Tasarımcılar duyularımıza inanan insanlardır. Duyusal girdi bu ırkçılık sorularını nasıl etkiler? Hafta sonunun amacı, bu şeyler hakkında konuşmak için bir dil bulmaya çalışmaktır.

Justin Ellington, ses tasarımcısı

“Yarış.” [sighs] Bu kelime. Geldiğim bakış açısı ırksal olmaktan çok kültürel. Yaptığımız işlerin çoğu, özellikle çağdaş işler, belirli topluluklara çok özeldir. Bu topluluklarda yaşayan insanlar var ve bir de neler olup bittiğini anlamak için araştırma yapması gereken insanlar var. Bir yerde yaşamak ve sonra yaşadığınız yeri duymak genellikle büyük ölçüde farklıdır.

Geçenlerde bir atölye çalışmasına katıldım ve siyah karakterlere verilen bazı diyaloglarla “Bu insanları tanımıyorum, bu insanları hiç duymadım” diye düşündüm. Kesinlikle hayali bir siyahlık. Tasarımcılar olarak senaryoları okumalıyız, sadece “Evet, bunu yapacağım” dememeliyiz çünkü kendinizi II. Perde’de “Ne?” Sanki, “Bu, bir halkın korkunç bir şekilde yanlış tanıtılması.” Ben bir ses tasarımcısıyım ama her şeyden önce bir hikaye anlatıcısıyım. Bazen kendimi bir kültür koruyucusu gibi hissediyorum.

Jeanette Oi-Suk Yew, aydınlatma tasarımcısı

Irksal olarak doğru bir aydınlatma yoktur. Yani bir bakıma bu yükten kurtuluyorum. Beni rahatsız eden şey, ten rengi hakkında – sanatçıları en iyi şekilde nasıl tasvir edecekleri – hakkında ortaya çıkan bir konuşma. Beyaz teni aydınlatmak, beyaz olmayan diğer tenleri aydınlatmak kadar karmaşıktır, çünkü her cilt tonu farklı bir şekilde yansıtılır. Gözlerini eğitmelisin.

Yıllar önce Asyalı bir oyuncu kadrosuyla bir şov izledim. Aydınlatma tasarımında, sahnede her zaman sıcak ve soğuk bir ton olması gerektiğine dair kesin bir fikir vardır. Bu aydınlatma tasarımcısının özellikle sıcak tonu çok kehribardı; Amber jelin içinde çok fazla yeşil var. Asyalılar tam anlamıyla karaciğer hastalığı varmış gibi görünüyorlardı, cilt tonunda daha fazla yeşil olduğu için sıcak ve sarıydılar.

Adam Rigg, set tasarımcısı

Bize öğretilen kurallar. Özellikle tiyatro ve operada salonun mimarisine kadar takip ettiğimiz sistemler var. Çoğunlukla beyaz erkekler tarafından tasarlanmıştır. Benim için gelecek, bu tarihi silmekle ilgili değil. Kelime dağarcığında adaleti bulmanın gerçekten bir yolunu bulmakla ilgili.

Başımı belaya sokmak istemem ama söyleyeceğim. Ain’t No Mo’ orijinal olarak BIPOC tasarımcılarından oluşan bir ekip tarafından yaratıldı. [Black, Indigenous and people of color]. İş şok edici ve heyecan vericiydi. Daha sonra bazı renkli tasarımcılarla Broadway’e taşındı, ancak ekibe bazı beyaz cis erkek tasarımcılar eklendi. Ondan bilgeliğin çekildiğini hissedebiliyordunuz. Daha güvenli hissettirdi. Çoğumuzun geçimini sağlamanın nihai hedefi olan Broadway’i gerçekten büyütmeye çalışıyorsak, bu temsil de tasarıma bağlıdır. Odada kim vardı ve “Hey, ‘Ain’t No Mo’, bu gerçekten siyah bir parça” demedi. Az önce kim “Bırak beyazlar tasarlasın” dedi?