Wagner’le olan ilişkisiyle tanınan tenor Stephen Gould, 61 yaşında hayatını kaybetti

MoonMan

Member
Müzikal tiyatroda bir süre çalıştıktan sonra Almanya’da ve başka yerlerde Bayreuth Festivali’nde Richard Wagner’in operalarının önde gelen yorumcularından biri olarak kendini kanıtlayan tenor Stephen Gould, Salı günü Chesapeake, Virginia’da hayatını kaybetti. 61 yaşındaydı.

Ölümü, uzun süredir menajeri olan Stephanie Ammann tarafından doğrulandı. Bu ayın başlarında Bay Gould, web sitesinde safra kanalı kanserine yakalandığını, hastalığın ölümcül olduğunu ve şarkı söylemeyi bıraktığını duyurdu.

Bu duyurunun ardından Bayreuth Festivali web sitesinde onu onurlandırdı.

Festivalin makalesinde “Stephen Gould, kesintilerle birlikte 2004’ten 2022’ye kadar Bayreuth Festivali’nin ana oyuncularından biriydi” diyor. “İzleyiciler, basın ve festival ailesi tarafından büyük beğeni toplayan sanatçı, haklı olarak ‘Wagner maraton adamı’ olarak adlandırıldı ve sayısız performanstaki kusursuz sesi ve kondisyonuyla seyirciyi heyecanlandırdı.”

Bay Gould, kendisini güvenilir bir Heldentenor, genellikle Alman repertuvarında özellikle güçlü bir ses gerektiren kahramanca roller üstlenen bir şarkıcı olarak kanıtladı. Bu tür roller operadaki en zorlu roller arasındadır.

İlk kez 2004 yılında Bayreuth’ta göründü ve The Dallas Morning News’den Olin Chism’i heyecanlandıran Wagner’in “Tannhäuser” adlı yapımında başrolü oynadı.

Bay Chism, “Kahramanlardan biri, baş karakteri seslendiren Amerikalı tenor Stephen Gould’du” diye yazdı. “Bu onun Bayreuth’taki ilk çıkışıydı ve akşamın sonunda festivalin favorisi haline gelmişti.”

Sonraki 18 yıl boyunca bu şekilde kaldı ve 20 Bayreuth yapımında rol aldı; Düzenli olarak “Siegfried”de ve Tristan”da “Tristan ve Isolde”de başrolü seslendirdi. Ayrıca, 2010 yılında Wagner’in Uçan Hollandalı filminde Avcı Erik rolüyle ilk kez sahneye çıktığı Metropolitan Operası da dahil olmak üzere dünyanın önde gelen opera binalarında performans sergiledi.

Bay Gould, üstlendiği büyük rollerin belli bir olgunluk düzeyi gerektirdiğini biliyordu.

2019’da Deutsche Sitee ile yaptığı bir röportajda “Herkes kahramanlarının genç ve enerjik olmasını ve Brad Pitt’in ilk günlerindeki gibi görünmesini istiyor” dedi. “Fakat sesinizin gelişmesi için zaman tanımalısınız.”

Aynı röportajda sesi geliştikçe onu nasıl ve neden kullandığına dair bakış açısının da değiştiğini belirtti.

“Artık halk için şarkı söylemeye çalışmıyorum” dedi. “Elbette bunu gençken yaptım. Popüler olmak istiyorsun, eleştirmenlerin seni sevmesini istiyorsun, kariyerinin başarılı olmasını istiyorsun ve tüm bunlar. Artık sahnedeyken en çok keyif aldığım şey kendim için bir şeyler keşfetmek.”

Stephen Grady Gould, 24 Ocak 1962’de Roanoke, Virginia’da doğdu. Chicago’nun Lyric Opera’sı genç sanatçı geliştirme programı Center for American Artists’e katılmadan önce Boston’daki New England Müzik Konservatuarı’nda okudu. Başlangıçta tenora geçmeden önce kendisinin bir bariton olmayı hayal ediyordu.

27 yaşındayken, Gioachino Rossini’nin “Tancredi” operasındaki zorlu Argirio rolünde Chris Merritt’in yerine operanın Lirik Opera ile birlikte sahnelendiği Los Angeles’ta araba kullanırken hastalanınca sınandı. ve Los Angeles Müzik Merkezi Operası.

John Henken, Los Angeles Times’ta şunları yazdı: “Hafif, genellikle bastırılmış bir ses ve statik prodüksiyon bağlamında uygun dramatik duruşla, Argirio’nun ataerkil tutkularına cesurca hakim oldu” diye yazdı. “Stratosferik zirveler, yüksek basınçlı melemeler olarak dışarı itildi ve başlangıçta geçidin büyük kısmı lekelendi. Ama sanki güç ve soğukkanlılık kazanmış gibi görünüyordu ve başrolde Marilyn Horne’la yaptığı büyük ikinci perde düetinde fazlasıyla kendine hakim oldu.”

Kısa bir süre sonra, bir anlık hevesle, “The Phantom of the Opera”nın ulusal turne şirketi için seçmelere katıldığını ve kadroya alındığını söyledi. Bu grupta birkaç yıl geçirdi, çeşitli roller oynadı, ancak hiçbir erkek başrolde yer almadı.

2019’da “Müzikalliği bitirdiğimde bırakmak istedim” dedi, “ama bir şans daha vermek istedim ve Metropolitan Operası’nda bana başından beri akortsuz şarkı söylediğimi söyleyen bir öğretmenle tanıştım” “Başlangıç.”

Kendini yeniden operaya adadı, tekniği üzerinde çalıştı ve en çok tanındığı Wagner rollerine dönüştü.

“O zamanlar,” dedi, “Gerçekten Wagner’i söylemek için doğru yaştaydım.” Bugün çok fazla şarkıcı yirmili yaşlarında büyük Wagner rollerine itiliyor.”

Bay Gould’un hayatta kalanlarına ilişkin bilgi hemen mevcut değildi.