Yeni yıl, yeni gösteri: “& Juliet”in orijinal yıldızı eve dönüyor

MoonMan

Member
Melanie La Barrie, & Juliet'in son performansını gözyaşlarına boğulmadan tamamlayacağını düşünüyordu.

Yanılmıştı – dokuz gösterilik bir tatil haftasının sonu olmasına rağmen bu yardımcı oldu; 2019'da “Romeo ve Juliet”teki bu İngiliz müzik kutusu müzikal riffinde Juliet'in hemşiresi Angélique rolünü canlandırdığını; ve Broadway'deki ilk çıkışını Ekim 2022'de 48 yaşındayken yaptığını söyledi.

Cumartesi gecesi, “& Juliet”in Broadway'in en popüler oyunlarından biri olduğu Stephen Sondheim Tiyatrosu'nda La Barrie, Angélique'nin uzun süredir kayıp olan aşkını oynayan Paulo Szot ile ilk komik düetini gerçekleştirdi. Ancak ikinci perdede Juliet (Lorna Courtney) için söylediği dokunaklı solosu onu mahvetti. La Barrie bitişte Courtney'e sarıldı ve seyircilerin alkışlarına karşı gözlerini kapalı tuttu, gösteriye sadık kalması gerekiyordu.

Matilda'nın orijinal prodüksiyonunda West End'de Bayan Phelps'in de yer aldığı Trinidad'lı Londralı La Barrie, Aralık ayındaki provalarının ilk haftasında Hadestown'un West End galasında Hermes'i canlandırmak üzere. & Julia.” Broadway'de kaldığı süre boyunca, 15 yıllık ortağı, çevirmen Martin Phillips sık sık ileri geri seyahat ediyordu.

La Barrie'nin, Szot'un sahnede “keyifli Angélique'e hayat verdiği için” teşekkür ettiği etkileyici bir övgüyle işaretlediği “& Juliet”teki son selamından sonra, kostümünü çıkardı ve şuraya bir Hermes Etiketi koydu: Jeannie Naughton'dan bir hediye , onun “& Juliet” şifonyeri.

La Barrie fotoğraflara oturdu, sahne kapısında hayranlarıyla etkileşime girdi ve genç meslektaşlarının Jell-O çekimleri için yaptığı teklifleri reddetti. Daha sonra konuşmak için soyunma odasına döndü, ertesi gün yılbaşı gecesi için Londra'ya uçması gerektiğinden eşyalarını toplamıştı. Bunlar o konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

Nasılsın?

Kendimi çok memnun hissediyorum. Uzun zamandır bu programdayım. Bununla ilgili ilk çalıştayı Aralık 2017'de Londra'da gerçekleştirdim. Romeo ve Juliet'te hemşireyi canlandırdığım Liverpool'un hemen sonrasıydı. [The director Luke Sheppard] “Gelip bana kitap okur musun?” dedi. Ne olduğunu tam olarak açıklayamam ama bu çok gizli bir şey.”

Hemşirenin rolü Angélique'e yaklaşımınızı nasıl etkiledi?

Benim için en önemli şey insanların Julia'yı ne kadar sevdiğimi bilmesiydi. Benim tüm varlığımın Julia'nın arzularının tamamlayıcısı olması gerektiğini bilmeleri gerekiyordu. İsteksizce de olsa onları kolaylaştırmak. Shakespeare'in niyeti bu, biliyorsun. Yaptığım her şey Julia için. Ama sonra arkasını dönüp bana kendi hikayemi anlattı. Bu çok özel bir şey.

Canlı, eğlenceli bir orta yaş romantizmi. Bana bunu nasıl bu kadar güzel başardığını anlat.

Yetişkinler aşk hikayelerini anlamıyor. Sahne kapısında sürekli bana diyorlar ki -hep anneler oluyor- ve diyorlar ki: “Çocuğumun fotoğrafı olabilir mi, benim de fotoğrafım olabilir mi?” Yaşlılarda yeni bir aşk ya da yeniden alevlenen bir aşk onları yutuyor çünkü diyorlar ki: “Bunu bilmiyorum.” Bunu bir müzik kutusu müzikali bağlamında ya da bir müzikal bağlamında hiç bilmiyorum.” Sanırım bu ilk şey: seyircinin buna olan arzusu. Beni sevdiğim biriyle buluşturdun derin Paulo Szot'u ne kadar seviyorum ——

Bu gösteriden önce hiç tanışmadığınız kişi.

Daha önce hiç tanışmadım. Ve geldiğimde, deneyimlerimin hiçbirini yanımda getirmek istemediğim benim için o kadar açıktı ki [dynamic from the] Londra üretimi. Buraya gelip Tony Ödüllü Paulo Szot'a Broadway'de sosyeteye tanıtılan Melanie La Barrie'nin yapmak istediği şeyi yaptırmaya çalışmanın çok haksızlık olacağını düşündüm. Peki neden bunu tekrar yapmıyoruz? Kendisi ünlü bir opera sanatçısıdır. Ciddi çevrelerde koşuyor. Ama işbirliği ruhuyla yaşıyor.

Buraya ilk taşındığımda Paulo beni de yanına aldı. Beni Carnegie Hall'da bir Brezilya senfonisini izlemeye götürdü. Daha sonra biraz caz izlemek için Birdland'e gittik. En iyi randevuydu [laughs] Üzgünüm Martin, şimdiye kadar arkadaşlarımla geçirdiğim en iyi randevulardan biri. Ve daha önce buraya hiç gelmediğimi biliyordu.

Buraya hiç gelmedin mi?

Muhtemelen, belki bir kez konaklama yaptım veya bir gün geçirdim.

Ve sonra bir yıldan fazla bir süreliğine buraya taşındın.

Biliyorum. Çok eğlenceli değil mi?

Hadestown Mart ayında Londra'ya döneceğini tweetlediğinde siz de şunu tweetlemiştiniz: “müsaitim.”

Gösteriyi daha önce hiç görmemiştim.

Duydun mu?

Hayır gerçek değil. Ama harika olduğunu biliyordum.

Hermes'i kendinize ait kılmak için ne kadar özgürlüğünüz var?

Öncelikle kendi aksanımı kullanıyorum. Bu onun kendi müziğini ve kendi duyarlılığını da beraberinde getiriyor. Hikayeleri anlatma şeklim derin bir kültürel çevreden geliyor. Var [Trinidadian] Rapso adlı müzik. Müziğin ritmine uygun olarak tamamı tekerlemelerden oluşan sosyal bir yorumdur. Bu, seçmelerim sırasında bana bu konuda bilgi verdi.

Hermes'ten cinsiyeti çıkardık. Hermes artık sadece Hermes'tir. Bu kalbime çok ama çok yakın bir şeydi. Seçmelere gittiğimde aklıma gelen tek şey “Bay” ve “Bayan” oldu. Ben söylemedim. Başka bir deyişle ifade ettim. Çünkü düşündüm ki, kendimi Bayan Hermes gibi hissetmiyorum. Kendimi Hermes gibi hissediyorum. Ve bu tür cinsiyetsiz Karayip Tanrısına o kadar açıklar ki. [laughs]

“&Juliet” deneyiminden neler çıkaracaksın?

Bu gösteri ve bu bölüm hayatımı değiştirdi. Angélique'i oynamasaydım muhtemelen Hermes'i asla alamazdım. İnsanlar bana farklı bakıyor. Bunun için neredeyse 50 yaşıma kadar beklemek zorunda kaldım. Sanırım eğer bunu yapmasaydım ve bunu Broadway'de yapmasaydım, insanlar beni hâlâ bu küçük yardımcı rollerde görevlendirirdi. Bu da onu şeyler hiyerarşisinde birkaç basamak yukarı taşıdı.

Broadway seni tekrar görecek mi?

Umarım. Broadway'i seviyorum ve New York'u seviyorum. Bu da artık benim bir parçam, kalbimin başka bir lobu gibi. Trinidad'da büyüdüğüm için böyle bir şey elde edeceğimi hiç beklemiyordum. Bu hiç de şaşırtıcı değil çünkü işi hallettim. Ama yine de mucizevi. Bu mucize bana verildi. İşte bu yüzden mutluyum.