Yönetmenler Andrew Lloyd Webber’in şovlarını nasıl yeniden tasarlıyor?

MoonMan

Member
Geçtiğimiz baharda “Operadaki Hayalet”in kapanması New York’ta avize büyüklüğünde bir delik açtı. Ve bu yaz 44 yıldır ilk kez Broadway’de Andrew Lloyd Webber müzikali yok.

Ancak şimdi, müzikal tiyatronun her zaman takdir edilmese de en başarılı bestecilerinden birinin kariyerinde beklenmedik yeni bir bölüm başlıyor: birçok maceracı çağdaş yönetmen, onun eserlerini sevdiklerini ve bu eserde iz bırakmak istediklerini beyan ediyor.

Bol miktarda video ve viskoz sıvı kullanımıyla tanınan Belçikalı yönetmen Ivo van Hove, Amsterdam’da “İsa Mesih Süperstarı”nı ele alırken, Pinter’a meraklı ve manzaralardan hoşlanmayan İngiliz yazar Jamie Lloyd, “Gün Batımı” Bulvarı keskinleştiriyor ” Londrada. Bu arada ABD’de Sammi Cannold “Evita”ya feminist bir dokunuş katarken, Bill Rauch ve Zhailon Levingston “Kedileri” insanileştiriyor.

Gösteriler ve Lloyd Webber’in kendisi tiyatro kanonunda paradoksal bir yere sahiptir.

Eleştirmenler bazen onun çalışmalarını abartılı bularak göz ardı ettiler. Özellikle bu gazetenin eleştirmenleri genellikle hayal kırıklığına uğradılar, başlangıçta “İsa Mesih Süperstarı”nın “minimum sanatsal değere” sahip olduğunu ilan ettiler ve ayrıca “Evita” (“metnin kaybolduğu sonsuz dipnotları okumak gibi”), “Kediler” (“Eğer) ile alay ettiler. göz kırparsan aksiyonu kaçırırsın”) ve “Sunset Boulevard” (“korkunç”).

Ancak “Evita”, “Cats” ve “Sunset Boulevard” en iyi müzikal dalında Tony Ödülü’nü kazandı ve dört gösterinin tümü sıklıkla sahneleniyor ve son derece popüler. Çağdaş trendleri yansıtan bu yeni yapımlar, gösteri ve duygu yerine psikoloji ve politikayı vurguluyor.

75 yaşındaki Lloyd Webber bir röportajda burada büyük bir stratejinin uygulanmadığını, yönetmenlerin gösterileri sahnelemek için bireysel olarak izin istediklerini söyledi. Ancak başkalarına eski materyalleri yeni yollarla keşfetme fırsatı vermenin de sağlıklı olduğunu söyledi.

“Bize yaklaşıldığında şöyle düşündük: ‘Harika!’ Neden olmasın?” dedi. “Bu şeylerin üzerine öylece oturamazsın.”

Patenli oyuncuların tren gibi davrandığı çılgın müzikallerinden biri olan “Starlight Express” bile yeniden yapılıyor: “& Juliet”in yönetmeni Luke Sheppard, gelecek yaz başlaması planlanan gösteri için onu yeniden yorumluyor. , yeni Londra.

Yapımlar Lloyd Webber için zor bir dönemin ardından geliyor. Son müzikali “Bad Cinderella” geçen baharda “Phantom”un kapanmasından kısa bir süre sonra Broadway’de gösterime girdi. Ancak yılmadı: Ağustos ayında önde gelen yetenek ajansı Creative Artists Agency ile bir anlaşma imzaladı ve Eylül ayında sahibi olduğu ve gösterilerinin lisanslarını veren ve yöneten Gerçekten Faydalı Grup için yeni bir genel müdür atadı.

Lloyd Webber, “Bir besteci olarak hayatımın son günlerinde gerçekten yaratmaya ve yazmaya odaklanmam gerekiyor” dedi. “Bu kadar çok yönetmenin öne çıkması benim için heyecan verici; bunlar aslında şu anda herkesin hayalini kurduğu yönetmenler. Ve yeni beyinler duymak ve yeni fikirler görmek benim için çok ilginç; bunların bazılarını beğeneceğim, bazılarını ise beğenmeyeceğim. Ama neden olmasın? Olası bir neden göremiyorum.”

İşte yaklaşan dört yeniden icada bir bakış.

Londra

‘Alacakaranlık Bulvarı’

Merdivenleri ve türbanı unutun. Jamie Lloyd, “Sunset Boulevard”a psikolojik keşiflere yoğun bir ilgi gösteriyor – “ve” kendi deyimiyle “insanlara ve onların duygusal yolculuklarına” vurgu yapıyor.

Bu amaçla, Lloyd Webber’dan “rüya gibi veya kabus gibi belirli anların karanlığı ve tuhaflığıyla etkileşime geçmek için” müzikteki bazı yönleri yeniden düzenlemesini istedi. Ve Lloyd Webber onu şaşırtarak kabul etti. Lloyd, “O kadar açıktı ki bu biraz çılgınca” dedi.

Şu anda Londra’daki Savoy Tiyatrosu’nda gösterilen yapım, kan seli ile sona eriyor ve “Sunset Boulevard”ın Hollywood ortamına gönderme yapan canlı kamera çalışmalarını içeriyor. Lloyd buna “tiyatro ve sinemanın bir karışımı” adını verdi.

42 yaşındaki Lloyd tiyatroyla büyümedi. Ancak kamyon şoförü olan babası gösteri müziği dinlemeyi seviyordu ve Lloyd, Lloyd Webber’in şarkılarıyla ilk kez bu şekilde tanıştı.

Kısa süre sonra bestecinin en büyük hitlerinden oluşan kendi kasetini aldı ve “kuzenlerimi oturma odasında performans göstermeye zorladı.”

“Bu bir nevi gençliğimin müziğiydi” dedi.

Artık beğenilen bir deney yönetmeni olan Lloyd, Lloyd Webber takıntısını geride bırakmıştı ya da öyle düşünüyordu ama Regent’s Park’ta bir açık hava müzikali sergilemek üzere davet edildiğinde aklına bir gösteri geldi. anlamı: “Evita”.

Bu gösteriyi spor ayakkabılar ve sprey boyayla sahnelemesi başarılıydı ve Lloyd Webber’in “radikal bir yeniden değerlendirmeye” açık olup olmadığını merak etti. Daha sonra pandemi sırasında evde boş dururken “Sunset Bulvarı” ile neler yapabileceğini hayal etti.

Lloyd, “Hakkında yazdığı karakterler tuhaf ve başka dünyaya ait, çoğu zaman işkence görmüş zihinlere sahipler ve müzikler, keşfedilmesi kolay büyük sıçramalar yapıyor” dedi. “Bunlar ateşli rüyalara benziyorlar ve daha deneysel, daha az geleneksel bir yaklaşıma iyi yanıt veriyorlar.”

Washington

“Evita”

Sammi Cannold uzun süredir “Evita”ya kafayı takmış durumda. 29 yaşında, müzikalden 16 yaş daha genç ama yine de çocukluğunda New York’ta şarkıları dinlediğini, Ricky Martin’in başrolde olduğu yeniden canlandırmayı izlediğini ve bunu gelecek vadeden bir yönetmen olarak “rüya projesi” olarak ilan ettiğini hatırlıyor.

Kesinlikle kararlıydı: Stanford’da okurken bir prodüksiyon yönetti; Orada araştırma yapmak için üç kez Arjantin’i ziyaret etti. ve ardından New York City Center’da “Evita”nın yeniden canlanışını sundu.

Cannold’un tavrını feminizm şekillendiriyor – Perón için “Onun bir kurban ve cinselliğini zırh olarak kullanmayı öğrenmiş bir hayatta kalan olduğunu düşünüyorum” – ama aynı zamanda rejimin otoriterliği de etkiliyor. “Üzerinde çalışmaya başladığımda Eva’ya sırılsıklam aşıktım; ona ve hikayesine o kadar takıntılıydım ki eleştirileri bile dinleyemedim” dedi. “Bütün bir yolculuktan geçtim ve kendimi farklı bir yerde buldum.”

AMSTERDAM

‘Aman Allahım Süperstar’

Ivo van Hove’un büyüdüğü Belçika’da bile “İsa Mesih’in Süperstarı” büyük bir olaydı. Konsept albüm 1970 yılında van Hove’un gençliğinde yayınlandı ve o zamandan beri müzik onun kafasında yaşadı.

64 yaşındaki gösterinin hiçbir sahne prodüksiyonunu izlememiş olan van Hove, “Ben gençken çok büyüktü; müzikal değil, albüm, albüm herkesin satın aldığı bir şeydi” dedi. “Kimse ‘İsa Mesih Süperstarı’nın rock bir şey olabileceğine inanamadı.”

Metropolitan Operası’nın sezon açılışını “Yürüyen Ölü Adam” prodüksiyonuyla yapan Van Hove, yıllardır “Jesus Christ Superstar”ı yönetmeyi istediğini söyledi. “Bazı projeler uzun süre benimle yaşıyor” dedi.

Şimdi şansını yakalıyor ve Ocak ayında Amsterdam’daki DeLaMar’da sahnelenmesi planlanan İngilizce bir yapımı yönetiyor.

“Beni ilgilendiren şeyleri size söyleyebilirim” dedi. “Birincisi, tek bir göreve inandıkları için arkadaş olan bir grup arkadaşın hikayesi: yoksullarla ilgilenmek. İkincisi, bu arkadaşlar siyasi ve dini liderler için bir tehdit haline geliyor. Üçüncüsü ise, bu durumda Roma ile yaşanan jeopolitik gerilimler.”

“Bunlar” diye ekledi, “çok güncel meseleler gibi geliyor.”

Ne kadar çağdaş? Van Hove’un yapımında oyuncuların gösteriye kapüşonlularla başlayacağını söyleyelim. Ve bazı izleyicilerin “düdüklü tencere” ortamı yaratmak istediği için sahneye oturacağını söyledi.

Van Hove’un Lloyd Webber’in neden artık yaratıcı yönetmenlerin ilgisini çektiğine dair teorisi nedir? “Bu müzikallerin bu kadar uzun bir süre içinde bu kadar çok insan için bu kadar önemli hale gelmesi boşuna değil” dedi. “Kediler söz konusu olduğunda bile bunda çok insani bir şeyler var.”

NEW YORK

“kediler”

Önümüzdeki Haziran ayında yeni Perelman Gösteri Sanatları Merkezi’nde yapılması planlanan “Cats” prodüksiyonu, en azından ilk bakışta, Lloyd Webber prodüksiyonlarının bu son raundunun en sıra dışı olanı. Orijinali (açıkçası) bir grup kedi hakkındaydı ve bir hurdalıkta geçiyordu, ancak bu yapımdaki karakterler insan olacak ve siyahi ve Latin travestilerle yakından ilişkili bir dans alt kültürü olan balo salonu sahnesinde geçecek.

Prodüksiyonun iki yönetmeninden biri olan Zhailon Levingston, “‘Kediler’i tuhaf bir top müsabakası olarak yeniden hayal ediyoruz” dedi. Bilge ve hayranlık duyulan bir karakter olan Eski Tesniye baş yargıç olacak.

Fikir, “kariyeri boyunca klasikleri yeniden keşfetmeye takıntılı olduğunu” ve daha önce Oregon Shakespeare Festivali’nde “queer bir ‘Oklahoma'” yönetmiş olduğunu söyleyen Perelman Center’ın sanat yönetmeni Bill Rauch’tan geldi. Rauch, “Bu süreç boyunca ‘Cats’ hakkında çok düşündüm ve ‘Memory’ şarkısının tuhaf bir bağlamda yapıldığını düşünmeye devam ettim” dedi. “Ve bunu çok dokunaklı buldum.”

61 yaşındaki Rauch, orijinal Broadway prodüksiyonunu izledi – her ne kadar geç bir aşamada olsa da “kültürel yapılacaklar listemden bunu çıkarmanın önemli olduğuna” karar verdiğinde. 29 yaşındaki Levingston’ın farklı bir giriş noktası vardı: doğrudan videoya çekilen bir film. 1998.

“Kreşte ‘Barney’i izliyordum ve ‘Cats’in fragmanını göstermeye devam ettiler ve ne yaptıklarını bilmiyordum; insanlar kışkırtıcı giyinmişlerdi ve sanki bizim de öyle yapmamız gerekiyormuş gibi görünüyordu” ve bir gün annem ve ben Blockbuster’daydık ve sarı gözlü kara kutuyu gördüm ve ‘Bunu almalıyız’ dedim” diye hatırladı. “Hayatımın iki yılı boyunca sadece Cats’i izledim.”

Levingston, bir noktada gösterinin kendi tek kişilik (yani tek çocuk) versiyonunu bebek bakıcıları için bile sergilediğini söyledi.

Şimdi Rauch ve Levingston, balo salonu sahnesinde geçmişi olan koreografları ve cinsiyete uymayan bir oyuncu kadrosunun karmaşıklıklarını aşmalarına yardımcı olacak bir cinsiyet danışmanını işe aldılar.

Rauch, “Materyalle ne kadar çok zaman geçirirsek ona o kadar çok saygı duyuyorum” dedi.