Gerçek benlik algısı nedir ?

Valance

Global Mod
Global Mod
Gercek benlik algs, kisinin kendisini olarak tanmladg algsdr. Bir kisinin kendini tanmladg sey, onun dusunce, tutum, cinsiyet, yas, is ve benzeri ozellikleriyle baglantldr. Gercek benlik algs, kisinin kendisine olan inancnn onemli bir parcasdr. Kisinin kendim algsnn, kim olduguna karar vermesine yardmc olmas ve kendini dunyaya kars koruma altna almasna yardmc olmas beklenir.

Gercek Benlik Algsnn Belirleyicileri
Gercek benlik algsnn belirleyicileri, kisinin kendisini neye gore tanmladgn gosterir. Kisinin kendini tanmladg ozellikler, kendisine olan inancn etkileyebilir. Gercek benlik algsnn belirleyicileri arasnda kisinin cinsiyeti, yas, etnik kokeni, egitim duzeyi, dinsel kimligi ve sosyo-ekonomik durumu bulunur. Ayrca, arkadaslarnn, ailesinin, toplumdaki durumu ve sosyal ortamn etkisi de gercek benlik algsnn belirleyicileri arasndadr.

Gercek Benlik Algsnn Farkl Yonleri
Gercek benlik algsnn farkl yonleri vardr. Birincisi, kisinin kendini ne kadar ozguvenli hissettigi, ikincisi ise kendisini toplumun onemli bir parcas olarak gormektir. Kisi, kendini toplumdaki mevcut normlarn dsnda basarl ve ozel olarak gorebilir. Bu alg, kisinin kendisini ne kadar ozgur hissettigini ve toplumsal basklardan nasl kurtuldugunu gosterir.

Gercek Benlik Algsnn Onemi
Gercek benlik algs, kisinin kendisini tanmasna ve kendi ozgunlugunu ortaya ckarmasna yardmc olur. Gercek benlik algsnn onemi, kisinin kendisi hakkndaki fikirlerinin ve tutumlarnn nasl olustugunu anlamaya yardmc olur. Bu alg, kisinin kendini ne kadar kabul ettigini ve kendini ne kadar degerli hissettigini gosterir. Gercek benlik algsnn onemi, kisinin kendini toplumdaki diger insanlardan ayrt etmesine yardmc olur. Kisinin kendini toplumdaki diger insanlara kars ozgur ve guvenli hissetmesini saglayabilir.